2019-12-18 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yaponiyaga rasmiy tashrifi doirasidagi navbatdagi muhim manzil Nagoya universiteti bo‘ldi.
Nagoya universiteti dunyodagi eng nufuzli ilm-fan va ta’lim maskanlaridan, qit’adagi o‘nta eng namunali oliy ta’lim dargohlaridan biridir.
Mazkur universitetda dunyoga mashhur ko‘plab olimlar ta’lim olgan va mehnat qilmoqda, bu yerdan fizika va kimyo fanlari bo‘yicha olti nafar Nobel mukofoti sovrindorlari yetishib chiqqan.
Bugungi kunda universitetda 16 mingdan ziyod talaba tahsil oladi. Shundan 2,6 ming nafari xorijiy mamlakatlar, 30 nafardan ortig‘i O‘zbekiston yoshlaridir. Hozirga qadar mazkur universitetda 400 dan ortiq o‘zbekistonlik talaba va tadqiqotchi ta’lim olgan.
2010-yilda Toshkentda Nagoya universitetining vakolatxonasi ochilgan edi. Bugungi kunda mazkur vakolatxona mamlakatlarimiz oliy o‘quv yurtlari uchun ta’lim va ilmiy tadqiqotlar sohasida ko‘prik vazifasini o‘tamoqda. Bevosita universitet ishtirokida ikki mamlakatda muntazam o‘tkazilayotgan O‘zbekiston - Yaponiya talabalar akademik forumi va oliy o‘quv yurtlari rektorlarining an’anaviy konferentsiyalari ilmiy hayotimizda katta rol o‘ynamoqda.
Davlatimiz rahbari unifersitet faoliyati bilan tanishdi, uning prezidenti Seyichi Matsuo bilan uchrashdi. Uchrashuvda qator Nobel mukofoti sovrindorlari va boshqa olimlar ishtirok etdi.
- Sizning yurtimizga ilmiy hamkorligimizni rivojlantirish borasida qilayotgan katta xizmatlaringizni alohida qadrlaymiz. Ayniqsa, o‘tgan yili Nobel mukofoti sovrindori, professor Ryoji Noyori janoblari bilan birgalikda O‘zbekistonga tashrifingiz mamlakatimiz ilmiy hayotida muhim voqea bo‘ldi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Seyichi Matsuoning O‘zbekiston ilm-fani rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotganini e’tiborga olib, yaqinda Toshkent davlat texnika universiteti ilmiy kengashi uni universitetning faxriy rektori etib sayladi. Shuningdek, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi professor Noyoriga faxriy akademik unvoni berildi.
Uchrashuvda Prezidentimiz Seyichi Matsuo va Ryoji Noyorini ushbu unvonlar bilan tabrikladi.
Uchrashuvda akademik almashinuvlarni faollashtirish hamda hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida qo‘shma ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана посетил Университет Нагои
Следующим важным пунктом программы официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Японию стал Нагойский университет.
Университет Нагои является одним из наиболее престижных научных и образовательных учреждений в мире, входит в десятку лучших на континенте.
В нем обучались и работают множество выдающихся ученых, из них шесть лауреатов Нобелевской премии в области физики и химии.
Сегодня в Университете - более 16 тысяч студентов, из них 2,6 тысяч из зарубежных стран, в том числе свыше 30 из нашей страны.
Всего в этом вузе прошли обучение более 400 студентов и исследователей из Узбекистана.
С 2010 года в Ташкенте действует представительство Университета Нагои, которое сегодня служит надежным мостом между высшими учебными заведениями наших стран. При непосредственном участии вуза в наших странах регулярно проводятся Узбекско-Японский академический форум и Конференция ректоров, которые играют важную роль в жизни научной общественности.
Глава нашего государства ознакомился с деятельностью университета, провел встречу с его президентом Сейичи Мацуо, с участием ряда лауреатов Нобелевской премии и других ученых.
– Мы особо ценим ваши заслуги в деле развития научного сотрудничества между нашими странами. Особенно ваш прошлогодний визит в Узбекистан вместе с лауреатом Нобелевской премии, профессором Рёжи Ноёри стал важным событием в научной жизни нашей страны, – сказал Шавкат Мирзиёев.
С учетом достойного вклада Сейичи Мацуо в развитие науки недавно научным советом Ташкентского государственного технического университета он был избран почетным ректором университета. Профессору Ноёри было присвоено звание почетного академика Академии наук Узбекистана.
Президент нашей страны поздравил Сейичи Мацуо и Рёжи Ноёри с этими званиями.
В ходе встречи достигнута договоренность об активизации обменов и продвижении совместных научных исследований по приоритетным направлениям сотрудничества.