Sirdaryo viloyatida hususiy va davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari soni qancha?
Hozirgi vaqtda respublikada 9774 MTT (ulardan: davlat - 5832, nodavlat - 3942 (xususiy-753, DXSh - 419, oilaviy - 2770) o‘z ta’lim va tarbiyaviy faoliyatini olib bormoqda.
Ma’lumki, 2018-yilda bolalarning maktabgacha ta’lim qamrovi 34,4 foizni tashkil etdi. 2019-yilning birinchi yarim yilligi yakuniga ko‘ra, davlat MTTda yaratilgan o‘rinlar soni 40,5 foizgacha bog‘cha yoshidagi bolalarni qamrab olishga imkon beradi.
Mazkur natijalarga har bir viloyatda MTT sonini kengaytirish uchun amalga oshirilgan kompleks chora-tadbirlar tufayli erishildi. Shu tariqa,Sirdaryo viloyatida mavjud MTT soni 239taga yetdi, ulardan 19tasi rekonstruktsiya qilindi va 1tasi yangi qurilgan.

Текущее количество ДОО в Сырдарьинской области по состоянию на второе полугодие 2019 года
В настоящий момент в республике осуществляет свою образовательно-воспитательную деятельность 9774 ДОО.
(Из них: государственных – 5832, негосударственных – 3942 (частные-753, ГЧП – 419, Семейных - 2770)
Как Вам известно, охват детей дошкольным образованием в 2018 году составлял 34,4%. На конец 1 полугодия 2019 года количество созданных мест в государственных ДОО позволяет охватить 40,5% детей дошкольного возраста.
Эти результаты достигнуты благодаря комплексу мероприятий предпринятых для увеличения количества ДОО в каждом регионе.
Таким образом, в Сырдарьинской области количество действующих ДОО достигла 239, из них 19 реконструированных и 1 построенный.