Oʼzbekiston tashabbusi bilan ishlab chiqilgan loyiha BMT tomonidan maqullandi
14 noyabr kuni BMT Bosh Аssambleyasi 74-sessiyasining Ikkinchi qoʼmitasida Oʼzbekiston tashabbusi bilan ishlab chiqilgan “Markaziy Osiyoda barqaror turizm va barqaror rivojlanish” rezolyutsiya loyihasi bir ovozdan qabul qilindi, - deb хabar beradi BMTning yangiliklar xizmati.
Rezolyutsiya loyihasida aʼzo davlatlar Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy barqarorlik va turg’un rivojlanishga qoʼshayotgan salmoqli hissasini qayd etdilar. Ular mintaqada iqtisodiy hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan saʼy-harakatlar va tashabbuslarni qoʼllab-quvvatlashlarini bildirdilar. Ushbu hujjatni qabul qilish tashabbusi Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tomonidan 2019-yil 24 – 26-aprel kunlari Pekinda (XXR) boʼlib oʼtgan “Bir makon, bir yoʼl” Xalqaro forumida bildirilgan edi.
“BMT Bosh Аssambleyasi aʼzo davlatlarga, boshqa manfaatdor tomonlarga va Butunjahon turizm tashkilotiga, oʼz mandatiga muvofiq hamda mavjud manbalar doirasida harakatlanib, Markaziy Osiyo mamlakatlari tomonidan mintaqada masʼuliyatli va barqaror turizmni rivojlantirish boʼyicha amalga oishirilayotgan faoliyatni qoʼllab-quvvatlashni taklif qiladi”.
Аsosiy qoʼmitalar tomonidan konsensus yoki ovoz berish yoʼli orqali tayyorlanadigan va qabul qilinadigan qarorlar va rezolyutsiyalar loyihalari plenar yigʼilishlarda yakuniy tasdiqlash uchun BMT Bosh Аssambleyasiga taqdim etiladi.
Bu jarayonda ular odatda oʼzgarishlarsiz va ovoz berish natijalari qoʼmitalarda boʼlgani kabi qabul qilinadi. Ikkinchi qoʼmitada iqtisodiy rivojlanish masalalari, ilgʼor texnologiyalar bilan ishlashdagi kamchiliklarni bartaraf etishdagi muammolar va rivojlanish maqsadlari uchun mablagʼlar jalb qilish usullari muhokama qilinadi. Tekshirish natijalariga koʼra rezolyutsiya loyihasi konsensus asosida qabul qilindi (BMTning barcha 193 aʼzosining bir ovozdan roziligi).
Markaziy Osiyo mamlakatlari nomidan hujjatlarni Oʼzbekiston delegatsiyasi taqdim qildi. Hammuallif boʼlib 53 davlat chiqdi. Rezolyutsiya loyihasi Bosh Аssambleyaning 2019-yil dekabr oyida boʼladigan plenar yigʼilishida rasman tasdiqlanadi.

ООН принял разработанный Узбекистаном проект резолюции
14 ноября во Втором комитете 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН по инициативе Узбекистана принят проект резолюции о развитии туризма в Центральной Азии, - сообщает служба новостей ООН.
В проекте резолюции государства-члены отметили «значительный» вклад стран Центральной Азии в укрепление региональной стабильности и устойчивое развитие. Они заявили о своей поддержке усилий и инициатив, направленных на укрепление экономического сотрудничества в регионе.
Инициатива принятия указанного документа была озвучена Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым в ходе участия в международном форуме «Один пояс, один путь» в г.Пекине (КНР) 24-26 апреля 2019г. «Генеральная Ассамблея ООН предлагает государствам-членам, другим заинтересованным сторонам и Всемирной туристской организации, действуя в соответствии с ее мандатом и в пределах имеющихся ресурсов, поддерживать деятельность, осуществляемую странами Центральной Азии в целях содействия развитию ответственного и устойчивого туризма в регионе».
Проекты резолюций и решений, которые готовятся и принимаются в главных комитетах консенсусом или путем голосования, передаются затем в Генеральную Ассамблею ООН для их окончательного утверждения на пленарных заседаниях. Там они, как правило, принимаются без существенных изменений и примерно с теми же результатами голосования, что и в комитетах.
Во Втором комитете обсуждают вопросы экономического развития, проблемы преодоления разрыва в доступе к передовым технологиям и пути привлечения средств на цели развития.
По итогам рассмотрения, проект резолюции принят путем консенсуса (всеобщего одобрения всех 193 членов ООН). Документы от имени стран Центральной Азии представила делегация Узбекистана. Соавторами выступили 53 государства. Проект резолюции будет официально утвержден Генеральной Ассамблеей в ходе ее предстоящего пленарного заседания в декабре 2019г.