Pochta sohasida hamkorlik
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida  vaziri oʻrinbosari B.Olmatov Qozog‘iston Respublikasining “Kazpochta” aksiyadorlik jamiyati boshqaruv raisi  Saken Sarsenov bilan uchrashdi.
Muloqot chogʻida tomonlar pochta sohasida  ikki tomonlama hamkorlik ulkan salohiyatga ega ekanini qayd etdilar va oʻzaro manfaatli boʻlgan ustuvor yoʻnalishlarda sheriklikni kengaytirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Baxromjon Olmatov tomonidan delegatsiya a’zolariga mamlakatimizda sohada amalga oshirilayotgan innovatsion loyihalar, tizim oldida turgan vazifalar , shuningdek, “O‘zbekiston pochtasi ” aksiyadorlik jamiyatining istiqboldagi rejalari xususida batafsil ma’lumot berdi.
Xususan, 2019 yilda pochta aloqa xizmatlari ko‘rsatkichlari o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 15 foizga oshganini alohida takidladi.
Uchrashuvda ko‘p tomonlama hamkorlikning natijalari, Qozog‘istonda “Kazpochta”ning elektron tijoratni rivojlantirishdagi ishtiroki, mahalliy va xalqaro darajada biznes infratuzilmani shakllantirishda pochta xizmatining o‘rni bilan bog‘liq masalalalarda o‘zaro fikr almashildi.
“O‘zbekiston pochtasi ” va “Kazpochta” aksiyadorlik jamiyatlari o‘rtasida kurerlik va “tezkor pochta” xizmatlari, elektron tijorat sohasidagi hamkorlik bilan bog‘liq yo‘nalishlarda mintaqada hamkorlikda tezkor xizmat tizimini joriy etishga doir hamkorlik yuzasidan kelishib olindi.

Сотрудничество в области почты
В Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан  заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Бахромжон Олматов встретился с председателем правления акционерного общества “Казпочта” Республики Казахстан Сакеном Сарсеновым.
В ходе беседы стороны отметили большой потенциал двустороннего сотрудничества в почтовой сфере и обменялись мнениями по перспективам расширения партнерства в приоритетных направлениях, представляющих взаимный интерес.
Заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Бахромжон Олматов проинформировал членов делегации об инновационных проектах, реализуемых в нашей стране в сфере, задачах, стоящих перед системой, а также о перспективных планах акционерного общества “Узбекистон почтаси”.
В частности, он особо подчеркнул, что в 2019 году показатели услуг почтовой связи увеличились на 15 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по итогам многостороннего сотрудничества, участию Казпочты в развитии электронной коммерции в Казахстане, роли почтовой службы в формировании бизнес-инфраструктуры на местном и международном уровнях.
Достигнута договоренность о сотрудничестве между акционерными обществами ”Узбекистон почтаси“ и ”Казпочта“ по внедрению в регионе системы оперативных услуг по курьерской и “горячей почте", в сотрудничестве в области электронной коммерции.