AKT Vazirligi tomonidan Dang‘ara tumani markazida yangi kutubxona qurilib foydalanishga topshirildi.
2019-12-09 | Texnologiyalar
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi  tomonidan Farg‘ona viloyati Dang‘ara tumani markazida yangi kutubxona qurilib foydalanishga topshirildi.
Kelgusida kutubxona tuman aholisi va yoshlari uchun yaxshi bilim olishlari, kitobxonlik darajasni oshirish va zamonaviy bilim va ko‘nikmalarga ega yosh avlodni tarbilayalashda xizmat qiladi.
Mamlakatimizda aholi, ayniqsa, yosh avlodning ma’naviyatini yuksaltirish, milliy adabiyotimiz va san’atimizni yanada rivojlantirish, yoshlarni milliy qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalash, ijodkorlarning mehnatini munosib rag‘batlantirish, axborot-kutubxona muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirishga alohida e’tibor berib kelinmoqda. Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan besh muhim tashabbusdan biri ham bevosita mazkur masalaga daxldorligi bilan ahamiyatga ega.
Davlatimiz rahbarining  Farg‘ona viloyatiga tashriflarii chog‘ida Dang‘ara tumani aholisi, ayniqsa, yoshlarga zamonaviy qulayliklarga ega kutubxona qurilishi topshirig‘ini bergan edi. Qisqa muddat ichida Dang‘ara tuman markazida ushbu muhtasham ma’rifat va ma’naviyat maskani qad rostladi. Buning uchun qariyb 5 milliard so‘m mablag‘ sarflandi. Kutubxona Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan qurilib foydalanishga topshirildi.
Kutubxonaning ochilish marosimida so‘zga chiqqanlar mamlakatimizda kitobxonlikni rivojlantirish, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida mutolaa madaniyatini oshirishga davlat tomonidan alohida e’tibor qaratilayotganligini ta’kidladi.
Mazkur yangi bunyod etilgan axborot-kutubxona markazida kitobxonlar uchun barcha qulay sharoitlar yaratilgan bo‘lib, zamonaviy kompyuter va jihozlar bilan ta’minlangan. 20 mingdan ortiq kitob fondiga ega bu maskan dang‘araliklar uchun bayramga munosib tuhfa bo‘ldi.

Министерством ИКТ в центре Дангаринского района построена и сдана в эксплуатацию новая библиотека
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в Дангаринском районном центре Ферганской области была построена и сдана в эксплуатацию новая библиотека.
Новая библиотека будет служить для жителей и молодежи района, для получения хороших знаний, повышения уровня чтения и воспитания подрастающего поколения, обладающего современными знаниями и навыками.
В нашей стране особое внимание уделяется повышению духовности населения, особенно молодого поколения, дальнейшему развитию национальной литературы и искусства, воспитанию молодежи в духе уважения к национальным ценностям, достойному стимулированию труда творческих людей, дальнейшему совершенствованию деятельности информационно-библиотечных учреждений.
Одна из пяти важных инициатив, выдвинутых Президентом нашей страны, также имеет непосредственное отношение к этому вопросу.
В ходе визита главы нашего государства в Ферганскую область он дал поручение о строительстве библиотеки с современными удобствами для жителей Дангаринского района, особенно молодежи. В кратчайшие сроки в центре Дангаринского района это великолепное место для просвещения и духовности было возведено. На строительство было затрачено около 5 миллиардов сумов. Библиотека построена и сдана в эксплуатацию Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций.
Выступившие на церемонии открытия библиотеки отметили, что государство уделяет особое внимание развитию чтения в нашей стране, в частности, повышению культуры чтения среди молодежи.
Этот новый информационно-библиотечный центр имеет все удобства для читателей, он оснащен современными компьютерами и оборудованием. С более чем 20-ти тысячным книжным фондом это место стало достойным подарком для всех дангарцев.