Xitoyning Aholishunoslik va mehnat iqtisodiyoti instituti bilan hamkorlik Memorandumi imzolandi
Respublika aholi bandligi va mehnatni muhofaza qilish ilmiy markazining rahbari Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasining Aholishunoslik va mehnat iqtisodiyoti institutining taklifiga muvofiq mehnat, aholi bandligi, demografiya, mehnat migratsiyasi  va mehnatni muhofaza qilish sohasida dolzarb muammolar yechimiga qaratilgan ustuvor ilmiy-amaliy tadqiqotlarni amalga oshirish, ilmiy salohiyatni rivojlantirish va o‘zaro hamkorlik munosabatlarini o‘rnatish maqsadida joriy yilning 27-noyabr – 2-dekabr kunlari ushbu Institutga tashrif buyurdi.
Tashrif mobaynida Respublika aholi bandligi va mehnatni muhofaza qilish ilmiy markazi hamda Aholishunoslik va mehnat iqtisodiyoti institutlari o‘rtasida hamkorlik Memorandumi imzolandi.
Shuningdek, Xitoy ijtimoiy fanlar akademiyasining Jahon iqtisodiyoti va siyosati instituti bilan uchrashuv o‘tkazildi hamda Buyuk ipak yo‘li loyihasini amalga oshirish maqsadida mintaqadagi davlatlarning iqtisodiy rivojlanishi va  integratsiyasiga qaratilgan XXRning “Bir makon va bir yo‘l” loyihasi doirasida ikki mamlakat ilmiy-tadqiqot muassasalari o‘rtasida ilmiy-amaliy tadqiqotlarni amalga oshirish uchun “Hamkorlik memorandumi” loyihasini tayyorlash va joriy yilning dekabr oyida imzolashga kelishildi.
XXRning Aholishunoslik va mehnat iqtisodiyoti instituti hamda Jahon iqtisodiyoti va siyosati institutida O‘zbekistondagi ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish, jumladan, aholi bandligini ta'minlash, demografiya, mehnat migratsiyasi va mehnatni muhofaza qilish sohasida amalgan oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar to‘g‘risida qisqacha taqdimot qilindi.

Подписан Меморандум о сотрудничестве с Институтом народонаселения и экономики труда КНР
За период с 27 ноября по 2 декабря текущего года директор Республиканского научного центра занятости и охраны труда по приглашению Института народонаселения и экономики труда Китайской академии общественных наук в целях установления партнерских отношений и проведения приоритетных научно-практических исследований, развития научного потенциала, решения актуальных проблем в области труда, занятости, демографии, трудовой миграции и охраны труда посетило данный Институт в Китае.
В ходе визита был подписан Меморандум о сотрудничестве между Республиканским научным центром занятости и охраны труда и Институтом народонаселения и экономики труда КНР.
Также была проведена  встреча с руководством Института мировой экономики и политики Китайской академии общественных наук и было принято решение подготовить проект Меморандума о сотрудничестве для реализации и подписания в декабре этого года.  Стороны договорились  провести совместные научные исследования в рамках проекта КНР “Один пояс один путь” для реализации проекта Великой шелковый путь направленный на экономическое развитие и интеграции госудрарств региона.
Институту народонаселения и экономики труда и Институту мировой экономики и политики Китая был представлен краткий обзор социально-экономического развития, широкомасштабных реформ проводимых в Узбекистане, включая вопросы занятости, демографии, трудовой миграции и охраны труда.