2019-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini innovatsion rivojlantirish strategiyasi bo‘yicha brifing bo‘lib o‘tdi
2019-12-06 | Texnologiyalar
Joriy yilning 6 dekabr kuni “Taraqqiyot strategiyasi” markazida O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamkorligida 2019-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini innovatsion rivojlantirish strategiyasini amaliyotga tatbiq etishning yillik natijalariga bag‘ishlangan brifing bo‘lib o‘tdi. Unda davlat boshqaruvi va iqtisodiyotda innovatsion amaliyotlarni joriy etishda erishilgan natijalar muhokama qilindi.
Matbuot anjumanida ommaviy axborot vositalari xodimlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob berildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan 2019-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini innovatsion rivojlantirish strategiyasi asosida Respublikada Dasturiy mahsulotlar ishlab chiqishni rivojlantirish yo‘nalishida Vazirlar Mahkamasining 2019 yil 10 yanvardagi 17-son qarori bilan Hindistonning dasturiy texnologiyalar texnoparki bilan hamkorlikda hind ilg‘or tajribasi asosida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki tashkil etildi. Joriy yil 24 iyuldan boshlab Texnopark faoliyati yo‘lga qo‘yilib, hozirda Texnoparkda 300 dan ortiq rezident-korxona mutaxassislari faoliyat yuritmoqda.
Xususan, ilm-fan, ta’lim va ijodkorlik yo‘nalishida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga xorijiy mamlakatlardan 16 ta professor-o‘qituvchilar jalb qilindi Bugungi kunda universitetda 28 ta doktorlik ishi himoyasi o‘tkazildi. Ushbu universitet tuzilmasida O‘zbek-Belarus qo‘shma fakulteti tashkil etilib, 2019/2020 o‘quv yilida qo‘shma fakultetga 505 ta talaba qabul qilindi.

Состоялся брифинг по стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2019-2021 годы
6 декабря текущего года в центре “Стратегия развития” совместно с Министерством инновационного развития и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан состоялся брифинг, посвященный итогам реализации Стратегии инновационного развития Республики Узбекистан на 2019-2021 годы. На нем были обсуждены результаты, достигнутые при внедрении инновационных практик в государственном управлении и экономике.
На пресс-конференции были даны ответы на все интересующие работников средств массовой информации вопросы.
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в целях развития производства программных продуктов в Республике постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 января 2019 года № 17 создан Технологический парк программных продуктов и информационных технологий совместно с Обществом парков программных технологий Индии на основе передового индийского опыта. С 24 июля т.г. был открыт Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park) в Ташкенте, на сегодня общее количество сотрудников резидентов-организаций составляет более 300.
На сегодняшний день в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий привлечено 16 профессоров и преподавателей из зарубежных стран. В структуре этого университета был создан узбекско-белорусский совместный факультет, и в 2019/2020 учебном году на совместный факультет было зачислено 505 студентов.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 января 2019 года № ПП-4097 создан Университет Амити в Ташкенте. С 24 сентября т.г. Университет официально начал свою деятельность, где на сегодняшний день обучаются 502 студента.