"Open Data Day 2019" va "Open Data Challenge 2019" tadbirlarini o'tkazish rejalashtirilgan
2019-yil 13-15-dekabr kunlari Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti binosida “Open Data Day 2019”ochiq ma'lumotlar konferensiyasi va ochiq ma’lumotlar konsepsiyasini ilgari surgan, IT-tadbirkorlikni va mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishga qaratilgan, ochiq ma'lumotlar asosida ilovalarni ishlab chiqish bo'yicha “Open Data Challenge 2019” tanlovi (xakaton) bo'lib o'tadi.
Mazkur tadbirlar O'zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo'mitasi, O'zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki (IT-park), O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi loyiha boshqaruvi milliy agentligi, YeXHTning O'zbekistondagi loyihalari koordinatori, Jahon banki va O'zbekistondagi BMT taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda tashkil etiladi.
Tadbirlar O'zbekistonda ochiq ma'lumotlarni rivojlantirish, joriy vaziyat, mavjud muammolar va ularni hal etish yo'llarini aniqlash, ochiq ma'lumotlar portallari faoliyatining muvaffaqiyatli xalqaro tajribasini o'rganish, ushbu sohada amaliy bilimlarni almashish masalalariga bag'ishlanadi.
“Open Data Challenge 2019” tanlovi doirasida “Ma'lumotlar jurnalistikasi, ma'lumotlarni vizualizatsiya qilish, ma'lumotlarni dasturiy qayta ishlash” mavzusida trening hamda ochiq ma'lumotlar asosida eng yaxshi jurnalistik materiallarni tayyorlash bo'yicha tanlov o'tkazish rejalashtirilgan.

Планируется проведение мероприятий «Open Data Day 2019» и «Open Data Challenge 2019»
С 13 по 15 декабря 2019 года в здании Туринского политехнического университета в г.Ташкенте будут проведены конференция по открытым данным «Open Data Day 2019» и конкурс (хакатон) по разработке приложений на основе открытых данных «Open Data Challenge 2019», нацеленный на продвижение концепции открытых данных, развитие IT-предпринимательства и экономики страны.
Данные мероприятия организуются Государственным комитетом Республики Узбекистан по статистике, совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в лице Технологического парка программных продуктов и информационных технологий (IT-park), Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, Всемирным банком и Программой развития ООН в Узбекистане.
Мероприятия будут посвящены вопросам развития открытых данных в Узбекистане, определению текущей ситуации, существующих проблем и путей их решения, изучению успешного международного опыта функционирования порталов открытых данных, обмену практическими знаниями в данной области.
В рамках мероприятия «Open Data Challenge 2019» планируется проведение тренинга по теме “Журналистика данных, визуализация данных, программная обработка данных”, а также конкурса по подготовке лучшего журналистского материала на основе открытых данных.