Hunarmandchilikni yanada rivojlantirish va hunarmandlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
2019-11-30 | Hujjatlar
Mamlakatimizda milliy hunarmandchilik, xalq badiiy va amaliy sanʼatini rivojlantirish, bu orqali xalqimizning boy madaniy merosi va tarixiy anʼanalarini toʻliq saqlab qolish, band boʻlmagan aholini, ayniqsa, yoshlar, ayollar va kam taʼminlangan oilalarni hunarmandchilikka keng jalb etish orqali ularning ish bilan bandligini taʼminlash maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi, Madaniyat vazirligi, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasining respublika hududlarini hunarmandchilik faoliyatining asosiy yoʻnalishlari boʻyicha ixtisoslashtirish va ularga hunarmandchilik mahsulotlarini chet el bozorlarida namoyish etish va sotish uchun koʻmaklashish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalarini biriktirish toʻgʻrisidagi takliflari 1-ilovaga muvofiq maʼqullansin.
Belgilab qoʻyilsinki, Oʻzbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari “Hunarmand” uyushmasi, Savdo-sanoat palatasi hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari murojaatiga asosan oʻziga biriktirilgan hududlardan boshqa hududlarda faoliyat yurituvchi hunarmandlar mahsulotlarini chet elda namoyish etish va sotishda ham har tomonlama amaliy yordam koʻrsatadi.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi (Neʼmatov) Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (Qudratov), Savdo-sanoat palatasi (Ikramov), “Hunarmand” uyushmasi (Abdullayev) bilan birgalikda respublikaning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari orqali mazkur vakolatxonalar joylashgan va boshqa yirik shaharlarda hunarmandlarga oʻz mahsulotlarini namoyish etish va sotish uchun milliy hunarmandchilik va xalq amaliy sanʼati mahsulotlarini keng targʻib qilish, yangi bozorlarni oʻzlashtirishga koʻmaklashuvchi “savdo uylari” va milliy hunarmandchilik mahsulotlari doʻkonlarini tashkil etish choralarini koʻrsin.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Badiiy akademiyasi, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Savdo-sanoat palatasi va “Hunarmand” uyushmasining:
“Xalq amaliy sanʼati ustalarining milliy katalogi”ni (keyingi oʻrinlarda – Milliy katalog) joriy etish;
“Turizm sohasida faoliyat yuritayotgan hunarmandlar reyestri”ni (keyingi oʻrinlarda – Reyestr) yuritish;
Xalq amaliy sanʼati ustalarining milliy katalogiga kiritiladigan nomzodlarni tanlash boʻyicha kengashni (keyingi oʻrinlarda – Kengash) tuzish toʻgʻrisidagi takliflariga rozilik berilsin.
a) Milliy katalogga quyidagi hunarmandlar Kengash qarori asosida kiritiladi:
nufuzli xalqaro koʻrgazma, koʻrik-tanlov kabi tadbirlarda gʻolib yoki laureat sifatida eʼtirof etilganlar;
tegishli sohada sanʼat va fan arbobi hamda akademiklarning tavsiyasiga egalar;
“Oʻzbekiston Respublikasi xalq ustasi” faxriy unvoniga egalar;
b) Reyestrga Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan “Hunarmand” uyushmasining quyidagi aʼzolari kiritiladi:
turistik marshrutdagi manzil boʻyicha oʻz ustaxonasida yoki ijara asosida faoliyat yurituvchilar;
oʻzi ishlab chiqargan mahsulotlarni galereyalar, hunarmandchilik mahsulotlari doʻkonlari, mahalliy va xorijiy savdo uylariga shartnoma asosida namoyish va sotish uchun qoʻyayotganlar;
Milliy katalogga kiritilganlar;
“Hunarmand” uyushmasining Badiiy kengashi tomonidan tavsiya etilganlar.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, Madaniyat vazirligi, Badiiy akademiyasi va “Hunarmand” uyushmasi:
ikki hafta muddatda “Hunarmand” uyushmasi raisi rahbarligida Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Badiiy akademiyasi rahbarlari va masʼul xodimlaridan iborat boʻlgan Kengash tarkibini tasdiqlasin;
bir oy muddatda hunarmandlarni Xalq amaliy sanʼati ustalarining milliy katalogiga kiritish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni ishlab chiqib, tasdiqlasin.
“Hunarmand” uyushmasi 2020-yil 1-yanvardan boshlab Milliy katalogni ochiq va umum foydalaniladigan veb-sayt koʻrinishida ishga tushirish choralarini koʻrsin va doimiy ravishda yangilab borsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi “Hunarmand” uyushmasi bilan birgalikda:
bir oy muddatda turizm sohasida faoliyat yuritayotgan hunarmandlar reyestrini tuzish va yuritish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni ishlab chiqib, tasdiqlasin;
2020-yil 1-yanvarga qadar Reyestrning shakllantirilishini taʼminlasin;
2020-yil 1-martdan boshlab Reyestrni onlayn tarzda real vaqt rejimida yangilanuvchi ochiq va umum foydalaniladigan veb-sayt koʻrinishida ishga tushirish choralarini koʻrsin va doimiy ravishda yangilab borsin.
7. 2020-yil 1-yanvardan boshlab:
2023-yil 1-yanvarga qadar Milliy katalog va Reyestrga kiritilgan hunarmandlar uchun kalendar yili davomida hunarmandchilik mahsulotlarini (ishlar, xizmatlar) sotishdan tushgan tushumi 100 mln soʻmdan oshgan, biroq 1 mlrd soʻmdan koʻp boʻlmagan miqdori uchun yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan yagona soliq toʻlov stavkasi 2 foiz miqdorida toʻlanadi;
hunarmandchilik faoliyatining asosiy yoʻnalishlari boʻyicha yangidan davlat roʻyxatidan oʻtishda toʻlanadigan davlat boji yakka tartibdagi tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun amalda belgilangan davlat boji miqdorining 50 foizi miqdorida oʻrnatilsin;
Milliy katalogga kiritilgan hunarmandlarga shogirdlar soni boʻyicha cheklovlar bekor qilinsin;
koʻrgazma zallari, galereyalar, pavilyonlar, bozor va yarmarka rastalarida namoyish qilish va sotish uchun joylar, faoliyatini kengaytirish uchun ixtisoslashtirilgan hunarmandchilik majmualarida yer uchastkalari ajratilishida Milliy katalogga kiritilgan hunarmandlar uchun ustuvorlik qoʻllanilsin.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 17-noyabrdagi “Hunarmandchilikni yanada rivojlantirish va hunarmandlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-5242-son Farmoni bilan qishloq joylarda roʻyxatdan oʻtgan va faoliyatini amalga oshirayotgan hunarmandlar oʻz faoliyatining dastlabki ikki yili mobaynida Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasiga belgilangan yagona ijtimoiy toʻlovning 50 foizini toʻlash tartibi oʻrnatilganligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
Mazkur tartib 2020-yil 1-yanvardan boshlab shaharlarda roʻyxatdan oʻtgan va aynan xalq amaliy sanʼati mahsulotlari ishlab chiqarish faoliyati bilan shugʻullanuvchi “Hunarmand” uyushmasi aʼzolariga tatbiq etilsin.
Bunda, xalq badiiy hunarmandchiligi va amaliy sanʼati bilan bogʻliq bilimlar va koʻnikmalar, anʼanaviy asbob-anjomlardan foydalangan holda, asosan qoʻl mehnati usulida yaratilgan va qoida tariqasida milliy naqshlar bilan bezatilgan buyum va asarlar xalq amaliy sanʼati mahsulotlari hisoblanishi belgilab qoʻyilsin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 24-oktyabrdagi “Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish davlat dasturlari doirasida amalga oshirilayotgan loyihalarni kreditlash tartibini takomillashtirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-4498-son qaroriga muvofiq 2020-yil davomida hunarmandchilikni rivojlantirish dasturi uchun 589,3 mlrd soʻm miqdorida (shundan, 470 mlrd soʻm (50 mln AQSH dollari) Oʻzbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi hisobidan) kreditlar ajratilishi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi mablagʻlarni yuqoridagi qarorning 2-bandi toʻrtinchi xatboshisida belgilangan shartlarda ajratsin.
AT Xalq banki, “Mikrokreditbank” ATB va “Agrobank” ATB ushbu manbalar hisobidan “Hunarmand” uyushmasi aʼzolariga ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun asbob-uskuna, ehtiyot qismlar va xomashyo materiallarini xarid qilish, hunarmandchilikni rivojlantirish markazlari, “usta-shogird” maktablarini tashkil etish, uy-muzey va ustaxonalar qurish yoki shu maqsadlarda bino va inshootlar sotib olish, aylanma mablagʻlarini toʻldirish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy bankining qayta moliyalash stavkasidan oshmagan holda 18 oy muddatga, bazaviy hisoblash miqdorining 250 baravaridan oshmagan miqdorda kreditlar ajratsin.
Bunda “Hunarmand” uyushmasi aʼzolariga tadbirkorlik loyihalariga tijorat banklari tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy bankining qayta moliyalash stavkasidan oshmagan holda ajratiladigan kreditlar foiz stavkalarining toʻrtdan bir qismi Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan qoplab berilsin.
10. “Hunarmand” uyushmasi Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Xalq taʼlimi vazirligi hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bilan birgalikda 2020/2021 oʻquv yilidan boshlab hunarmandchilikka ixtisoslashgan hududlarda hunarmandchilik va xalq amaliy sanʼati yoʻnalishlari boʻyicha bolalar musiqa va sanʼat maktablari, “Barkamol avlod” bolalar markazlari hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi tizimidagi kasb-hunarga oʻqitish markazlarida oʻquv kurslarini tashkil etsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi “Hunarmand” uyushmasi hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi bilan birgalikda 2020-yil 1-mayga qadar hunarmandchilik yoʻnalishida kasb-hunar taʼlimi muassasalarida kadrlar tayyorlashning namunaviy oʻquv reja va dasturlarini tasdiqlasin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasi, Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi ikki oy muddatda hunarmandlarni mahsulot ishlab chiqarish uchun xomashyo (shu jumladan, mis, qora metall, ipak va yogʻoch) bilan taʼminlashning qulay tizimini joriy etish hamda qayta tiklanadigan xomashyo (tutzorlar, qattiq turdagi daraxtlar) bazasini yaratish boʻyicha Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda Milliy katalogga kiritilgan hunarmandlarga marketing sohasida doimiy amaliy yordam koʻrsatsin va ularning mahsulotlari elektron tijorat (E-commerce) yoʻnalishida keng qoʻllaniladigan Internet jahon axborot tarmogʻi veb-saytlari orqali sotilishida zarur tashkiliy ishlarni yoʻlga qoʻyish choralarini koʻrsin.
13. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari:
ikki oy muddatda yirik savdo majmualari va dehqon bozorlari hududlarida alohida “hunarmandlar rastalari”ni tashkil etsin;
“Hunarmand” uyushmasiga aʼzo boʻlgan hunarmandlarni doimiy ravishda “hunarmandlar rastalari”ga joylashtirib borsin;
2020-yil yakuniga qadar tashabbuskorlarni jalb qilgan holda Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining 2-ilovaga muvofiq tuman va shaharlarida milliy hunarmandchilikning barcha yoʻnalishlarini oʻzida mujassam etadigan zamonaviy “hunarmandlar bozori”ni tashkil etsin;
hunarmandlarni ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash maqsadida “Suzuk ota” majmuasi misolida ixtisoslashtirilgan hunarmandchilik majmualarini tashkil etish choralarini koʻrsin;
2020-yil yakuniga qadar Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va “Hunarmand” uyushmasi bilan birgalikda Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlar markazlarida hamda Toshkent shahrida xalq amaliy sanʼati va hunarmandchilik mahsulotlari koʻrgazma zallari va galereyalarini tashkil etsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi “Hunarmand” uyushmasi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda “World craft council” xalqaro hunarmandchilik kengashi tomonidan tashkil etiladigan tadbirlarda “Hunarmand” uyushmasining doimiy ishtirokini taʼminlash hamda ushbu xalqaro tashkilot bilan hunarmandchilikni rivojlantirish borasidagi tadbirlar uchun xalqaro tashkilotlarning texnik koʻmagini jalb qilishga qaratilgan aniq tadbirlarni ishlab chiqsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va “Hunarmand” uyushmasi hunarmandchilikni qoʻllab-quvvatlash borasidagi xalqaro tajribani muntazam oʻrganib borish va umumlashtirish, shu asosda ilgʻor xorijiy tajribalarni Oʻzbekiston Respublikasida joriy etishga qaratilgan ishlarni tizimli yoʻlga qoʻyish choralarini koʻrsin.
15. “Uzbekistan airways” AJ va “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJga hunarmandchilik sohasidagi nufuzli xalqaro festival va koʻrgazmalarda qatnashadigan Milliy katalogga kiritilgan hunarmandlar uchun yoʻl chiptalariga imtiyozlar qoʻllash tavsiya etilsin.
Bunda xorijiy davlatlarda anʼanaviy tarzda oʻtkaziladigan hunarmandchilik sohasidagi nufuzli xalqaro festival va koʻrgazmalarning roʻyxati Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi xorijdagi diplomatik vakolatxonalari orqali xorijiy davlatlarda anʼanaviy tarzda oʻtkaziladigan hunarmandchilik sohasidagi nufuzli xalqaro festival va koʻrgazmalarda hunarmandlar ishtirok etishlari uchun zaruriy tashkiliy koʻmak koʻrsatilishini taʼminlasin.
16. Hunarmandchilik sohasini yanada rivojlantirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” (keyingi oʻrinlarda – “Yoʻl xaritasi”) 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
“Yoʻl xaritasi”da nazarda tutilgan chora-tadbirlarning oʻz vaqtida, toʻliq va sifatli amalga oshirilishi yuzasidan masʼul vazirlik va idoralar rahbarlariga shaxsiy javobgarlik yuklansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi “Hunarmand” uyushmasi bilan birgalikda “Yoʻl xaritasi”da nazarda tutilgan chora-tadbirlarning bajarilishi boʻyicha maʼlumotlarni har oyda Vazirlar Mahkamasiga kiritib borsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi respublikada hunarmandchilik sohasining rivojlanishini baholash uchun tegishli indikatorlarni Davlat statistika qoʻmitasi, Savdo-sanoat palatasi va “Hunarmand” uyushmasi bilan birgalikda ikki oy muddatda ishlab chiqsin va ularning 2020-yildan boshlab har chorakda ommaviy axborot vositalarida chop etib borilishini taʼminlasin.
17. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari bir oy muddatda:
mazkur qarorda belgilangan chora-tadbirlar hamda tuman va shaharlarning hunarmandchilik yoʻnalishlari boʻyicha ixtisoslashuvidan kelib chiqqan holda Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida 2020-2021 yillarda hunarmandchilikni rivojlantirish strategiyalarini ishlab chiqsin;
ishlab chiqilgan strategiyalar boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasida taqdimot oʻtkazsin va tegishli tartibda tasdiqlasin.
18. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi Davlat bojxona qoʻmitasi, Fanlar akademiyasi, Badiiy akademiyasi, Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda anʼanaviy xalq badiiy hunarmandchiligi buyumlari turlarini qayta koʻrib chiqqan holda madaniy boyliklarga taalluqli ashyolar toifasi tarkibiga oʻzgartirishlar kiritish yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
19. Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi:
“Hunarmand” uyushmasi bilan birgalikda ommaviy axborot vositalarida hunarmandchilik va xalq amaliy sanʼati tarixi hamda bugungi rivojini keng targʻib qilib borish maqsadida “Maʼnaviyat va maʼrifat” telekanalida muntazam namoyish etiladigan hunarmandchilikka oid telekoʻrsatuvlarni tashkil etsin;
Oʻzbekiston elektron ommaviy axborot vositalari milliy assotsiatsiyasi va “Hunarmand” uyushmasi bilan birgalikda mazkur qarorning mazmun-mohiyati ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini taʼminlasin.
20. Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
21. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.A.Gulyamov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и поддержке ремесленников
В целях наиболее полного сохранения богатого культурного наследия и исторических традиций нашего народа путем развития в стране национального ремесленничества, народных художественных промыслов и прикладного искусства, обеспечения занятости населения, особенно молодежи, женщин и малообеспеченных семей посредством их широкого привлечения к ремесленничеству:
1. Одобрить предложения Торгово-промышленной палаты, Ассоциации «Хунарманд», Министерства культуры и Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма о специализации регионов республики по основным направлениям ремесленничества и закреплении за ними дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом для содействия презентации и реализации продукции ремесленничества на зарубежных рынках согласно приложению № 1.
Установить, что дипломатические представительства Республики Узбекистан за рубежом оказывают всестороннее практическое содействие в презентации и реализации за рубежом продукции ремесленников, независимо от закрепления за ними регионов республики по основным направлениям ремесленничества на основе обращений Ассоциации «Хунарманд», Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента.
2. Министерству иностранных дел (Неъматов) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли (Кудратов), Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан (Икрамов) и Ассоциацией «Хунарманд» принять меры по созданию при содействии дипломатических представительств республики за рубежом в городах дислокации дипломатических представительств и других крупных городах торговых домов и магазинов изделий национального ремесленничества для содействия ремесленникам в широкой пропаганде продукции национального ремесленничества и народно-прикладного искусства с целью презентации и реализации их изделий и освоения новых рынков.
3. Согласиться с предложениями Министерства культуры, Академии художеств, Государственного комитета по развитию туризма, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан и Ассоциации «Хунарманд» о:
внедрении Национального каталога мастеров народно-прикладного искусства (далее – Национальный каталог);
ведении Реестра ремесленников, ведущих деятельность в сфере туризма (далее – Реестр);
образовании Совета по отбору кандидатов для включения в Национальный каталог мастеров народно-прикладного искусства (далее – Совет).
а) в Национальный каталог на основе решений Совета включаются ремесленники:
победители либо лауреаты международных выставок, смотров-конкурсов и других авторитетных мероприятий;
имеющие рекомендации деятелей искусств, науки и академиков соответствующей отрасли;
удостоенные почетного звания «Ўзбекистон Республикаси халқ устаси»;
б) в Реестр Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма включаются члены Ассоциации «Хунарманд»:
ведущие деятельность на условиях аренды либо в собственных мастерских по адресу туристического маршрута;
выставляющие свою продукцию в галереях, магазинах изделий ремесленничества, отечественных и зарубежных торговых домах на договорной основе с целью ее презентации и реализации;
внесенные в Национальный каталог;
рекомендованные художественным советом Ассоциации «Хунарманд».
5. Торгово-промышленной палате, Министерству культуры, Академии художеств Узбекистана и Ассоциации «Хунарманд»:
в двухнедельный срок утвердить состав Совета во главе с председателем Ассоциации «Хунарманд», включающий руководителей и ответственных работников Министерства культуры и Академии художеств Узбекистана;
в месячный срок разработать и утвердить Положение о порядке включения ремесленников в Национальный каталог мастеров народно-прикладного искусства.
Ассоциации «Хунарманд» принять меры по запуску с 1 января 2020 года Национального каталога в виде открытого и общедоступного веб-сайта, обеспечив его регулярное обновление.
6. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма совместно с Ассоциацией «Хунарманд»:
в месячный срок разработать и утвердить Положение о порядке составления и ведения Реестра ремесленников, ведущих деятельность в сфере туризма;
до 1 января 2020 года обеспечить формирование Реестра;
до 1 марта 2020 года принять меры по запуску Реестра в режиме онлайн в виде открытого и общедоступного веб-сайта, обеспечив его регулярное обновление в режиме реального времени.
7. С 1 января 2020 года:
ремесленники, включенные в Национальный каталог и Реестр,
до 1 января 2023 года оплачивают единый налоговый платеж по ставке 2 процента как индивидуальные предприниматели при условии, что размер их выручки, поступившей от реализации продукции (работ, услуг) в течение календарного года составляет более 100 млн сумов и не превышает 1 млрд сумов;
установить размер государственной пошлины для вновь проходящих государственную регистрацию по основным направлениям ремесленнической деятельности 50 процентов размера государственной пошлины, установленного для ведения индивидуальной предпринимательской деятельности;
отменить ограничения по количеству учеников по отношению к ремесленникам, включенным в Национальный каталог;
установить приоритет для ремесленников, включенных в Национальный каталог, при выделении мест для проведения презентаций и реализации продукции ремесленничества в выставочных залах, галереях, павильонах, торговых рядах на рынках и ярмарках, а также земельных участков в специализированных ремесленнических комплексах для расширения их деятельности.
8. Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан от 17 ноября 2017 года № УП–5242 «О мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и всесторонней поддержке ремесленников» установлен порядок оплаты ремесленниками, зарегистрированными и осуществляющими деятельность в сельских районах, в первые два года своей деятельности страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан в размере 50 процентов от установленной ставки.
Распространить с 1 января 2020 года данный порядок на членов Ассоциации «Хунарманд», прошедших регистрацию в городах и непосредственно занимающихся производством продукции народно-прикладного искусства.
Установить при этом, что продукцией народно-прикладного искусства являются изделия и произведения, созданные в основном методом ручного труда с использованием традиционных инструментов и приспособлений, применением знаний и навыков народных художественных промыслов и народно-прикладного искусства и, как правило, украшенные национальными узорами.
9. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 октября 2019 года № ПП–4498
«О дополнительных мерах по совершенствованию порядка кредитования проектов, реализуемых в рамках государственных программ развития семейного предпринимательства» на Программу развития ремесленничества в 2020 году выделены кредиты в размере 589,3 млрд сумов (из них 470 млрд сумов (50 млн долларов США) – за счет Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан).
Фонду реконструкции и развития Республики Узбекистан выделить средства на условиях, определенных в абзаце четвертом пункта 2 вышеуказанного постановления.
АК «Халк банки», АКБ «Микрокредитбанк» и АКБ «Агробанк» за счет данных источников выделить кредиты членам Ассоциации «Хунарманд» по ставке, не превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, сроком на 18 месяцев в размере не более 250-кратной базовой расчетной величины на закупку оборудования, запасных частей и сырья для нужд производства, организации центров развития ремесленничества и школ «Уста-шогирд», строительства домов-музеев и мастерских либо приобретения на данные цели зданий и помещений и пополнения оборотных средств.
При этом одна четвертая часть процентной ставки кредитов, выделяемых коммерческими банками на реализацию предпринимательских проектов для членов Ассоциации «Хунарманд» по ставке, не превышающей ставку рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, возмещается за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности.
10. Ассоциации «Хунарманд» совместно с Министерством культуры, Министерством народного образования, Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан организовать начиная с 2020/2021 учебного года в регионах, специализирующихся на ремесленничестве, в зданиях детских школ музыки и искусства, детских центров «Баркамол авлод» и центров профессионального обучения системы Министерства занятости и трудовых отношений учебные курсы по направлениям ремесленничество и народно-прикладное искусство.
Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Ассоциацией «Хунарманд», Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан до 1 мая 2020 года утвердить типовые учебные планы и программы подготовки кадров в учреждениях профессионального образования по направлению ремесленничество.
11. Министерству экономики и промышленности, Государственному комитету по лесному хозяйству, Торгово-промышленной палате и Ассоциации «Хунарманд» в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по внедрению гибкой системы обеспечения ремесленников сырьем для производства продукции (в том числе медью, черным металлом, шелком и древесиной) и созданию возобновляемой сырьевой базы (тутовников, твердых пород деревьев).
12. Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли, Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций постоянно оказывать практическую помощь в сфере маркетинга ремесленникам, включенным в Национальный каталог, с принятием мер по решению необходимых организационных вопросов для реализации их продукции через широко используемые в электронной коммерции (E-commerce) веб-сайты всемирной информационной сети Интернет.
в двухмесячный срок создать специальные ремесленнические ряды на территории крупных торговых комплексов и дехканских рынков;
размещать на постоянной основе ремесленников, являющихся членами Ассоциации «Хунарманд», в ремесленнических рядах;
до конца 2020 года создать современные ремесленнические рынки, включающие все направления национального ремесленничества, с привлечением инициаторов в городах и районах Республики Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте согласно приложению № 2;
на примере комплекса «Сузук ота» принять меры по созданию специализированных ремесленнических комплексов для социальной поддержки ремесленников;
до конца 2020 года совместно с Академией художеств Узбекистана, Министерством культуры, Агентством по управлению государственными активами и Ассоциацией «Хунарманд» создать в центрах Республики Каракалпакстан и областей, а также городе Ташкенте выставочные залы и галереи изделий народно-прикладного искусства и ремесленничества.
14. Торгово-промышленной палате совместно с Ассоциацией «Хунарманд», Министерством инвестиций и внешней торговли и Министерством иностранных дел Республики Узбекистан в двухмесячный срок разработать конкретные меры по обеспечению постоянного участия Ассоциации «Хунарманд» в мероприятиях по развитию ремесленничества, организуемых Международным ремесленническим советом «World craft council», с привлечением технической помощи международных организаций для проведения данных мероприятий.
Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан и Ассоциации «Хунарманд» принять меры по организации системной работы, направленной на постоянное изучение и обобщение международного опыта поддержки ремесленничества, внедрению на этой основе передового зарубежного опыта в Республике Узбекистан.
15. Рекомендовать АО «Uzbekistan airways» и АО «Узбекистон темир йуллари» введение льгот на проездные билеты для ремесленников, включенных в Национальный каталог, с целью обеспечения их участия в авторитетных международных фестивалях и выставках в сфере ремесленничества.
При этом перечень авторитетных международных фестивалей и выставок в сфере ремесленничества, традиционно проводимых в зарубежных государствах, утверждается Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Министерству иностранных дел Республики Узбекистан через зарубежные дипломатические представительства обеспечить оказание необходимого организационного содействия ремесленникам для участия
в традиционно проводимых в зарубежных государствах авторитетных международных фестивалях и выставках в сфере ремесленничества.
16. Утвердить «Дорожную карту» по дальнейшему развитию сферы ремесленничества (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 3.
Возложить на руководителей соответствующих министерств и ведомств персональную ответственность за своевременную, полноценную и качественную реализацию мер, предусмотренных в «Дорожной карте».
Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан совместно
с Ассоциацией «Хунарманд» ежемесячно вносить в Кабинет Министров Республики Узбекистан информацию по исполнению мероприятий, предусмотренных в «Дорожной карте».
Министерству экономики и промышленности совместно с Государственным комитетом по статистике, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Ассоциацией «Хунарманд» в двухмесячный срок разработать соответствующие индикаторы оценки развития сферы ремесленничества, а начиная с 2020 года обеспечить их ежеквартальное опубликование в средствах массовой информации.
17. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента в месячный срок:
разработать стратегии развития ремесленничества в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте в 2020-2021 годах, принимая во внимание меры, указанные в настоящем постановлении, и специализацию городов и районов по направлениям ремесленничества;
провести презентацию разработанных стратегий в Кабинете Министров Республики Узбекистан с их утверждением в установленном порядке.
18. Министерству культуры совместно с Государственным таможенным комитетом, Академией наук, Академией художеств, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан, Ассоциацией «Хунарманд» и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложение о внесении изменений в состав категории предметов, имеющих отношение к культурным ценностям, с пересмотром видов изделий традиционного народного художественного промысла.
19. Национальной телерадиокомпании Узбекистана:
совместно с Ассоциацией «Хунарманд» организовать на телеканале “Маданият ва маърифат” регулярные телепередачи о ремесленничестве с целью широкой пропаганды в средствах массовой информации истории и современного развития ремесленничества и народно-прикладного искусства;
совместно с Национальной ассоциацией электронных средств массовой информации Узбекистана и Ассоциацией «Хунарманд» обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания настоящего постановления.
20. Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
21. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Гулямова Р.А.