SHHTga aʼzo davlatlarning ilm-fan va texnika sohasidagi vazirlik va idoralari rahbarlarining beshinchi yigʻilish natijalari
2019-11-28 | Fan
Moskva shahrida Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlarining ilm-fan va texnika sohasidagi vazirlik va idoralari rahbarlarining beshinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi nomidan Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov ishtirok etdi.
Yigʻilishda SHHTga aʼzo mamlakatlarning muvaffaqiyatli hamkorligi zaminida munosabatlarning barqarorligi va ishonch yotishi taʼkidlandi. Mamlakatlar global muammolarni hal etish va yechilishi zarur boʻlgan yirik masalalarga javob topish uchun shu yoʻlda birgalikda harakat qilishlari zarurligi qayd etildi.
Delegatsiyalar aʼzolari 2016-2020-yillarda ilmiy-texnik hamkorlik toʻgʻrisidagi SHHTga aʼzo davlatlar hukumatlari oʻrtasidagi Kelishuani amalga oshirish boʻyicha tadbirlar rejasining bajarilishini muhokama qildilar. Avvalgi yigʻilish qarorlarining amalga oshirilishini tomonlar ijobiy baholadilar.
Ibrohim Abdurahmonov yigʻilishda soʻzga chiqib, Prezidentimizning SHHT doirasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-logistika, innovatsion sohalardagi hamkorlikning samarasini oshirishga qaratilgan qator tashabbuslarini amalga oshirishning muhimligi haqida gapirarkan, Tashkilotning keyingi yillarda jahon sahnasida muhim ahamiyat kasb etayotganini taʼkidladi.
Delegatsiyalar rahbarlari SHHTga aʼzo davlatlarning ilmiy-texnik hamkorligini qoʻllab quvvatlash va muvofiqlashtirishning aniq mexanizmlarini ishlab chiqish boʻyicha fikr almashdilar. Tabiiy resurslarni himoya qilish, energiya samaradorligi va energiya tejamkorligi, qishloq xoʻjaligi sohasidagi,innovatsion texnologiyalar, xususan oziq-ovqat xavfsizligi, biotexnologiyalar va biomuhandislik, innovatsion texnologiyalar, shuningdek nanotexnologiyalar va axborot texnologiyalari hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari etib belgilandi. Bundan tashqari, Yigʻilish qatnashchilari tashkilotga aʼzo davlatlarning olimlari va tadqiqotchilarining tajriba almashishlari uchun shart-sharoitlar yaratilishi zarurligi toʻgʻrisida yakdillik bildirdilar.
SHHTga aʼzo davlatlarning ilm-fan va texnika sohasidagi vazirlik va idoralari rahbarlarining oltinchi yigʻilishini Pokistonda oʻtkazilishiga kelishildi.

Итоги пятого Совещания руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов ШОС
В Москве состоялось пятое Совещание руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов Шанхайской организации сотрудничества. В мероприятии от имени Республики Узбекистан принял участие Министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов.
В ходе встречи стороны отметили стабильность отношений в основе успешного сотрудничества государств-членов ШОС. Было отмечено, что страны должны действовать сообща на этом пути с тем, чтобы найти ответы на основные вопросы, которые необходимо решать на глобальном уровне.
Члены делегаций обсудили ход реализации Плана мероприятий по реализации соглашения между правительствами государств-членов ШОС о научно-техническом сотрудничестве на 2016-2020 годы. Стороны положительно оценили выполнение решений предыдущего совещания.
Выступая на встрече, Иброхим Абдурахмонов отметил важность реализации ряда инициатив, направленных на повышение эффективности сотрудничества в политической, торгово-экономической, транспортно-логистической, инновационной сферах в рамках ШОС.
Главы делегаций обменялись мнениями о разработке конкретных механизмов поддержки и координации научно-технического сотрудничества государств-членов ШОС. Определены приоритетные направления сотрудничества в области охраны природных ресурсов, энергоэффективности и энергосбережения, инновационных технологий в области сельского хозяйства, в частности продовольственной безопасности, биотехнологий и биоинженерии, инновационных технологий, а также нанотехнологий и информационных технологий.
Кроме того, участники Заседания единогласно высказались о необходимости создания условий для обмена опытом между учеными и исследователями государств-членов организации.
Была достигнута договоренность о проведении Шестой встречи руководителей министерств и ведомств государств-членов ШОС в области науки и техники в Пакистане.