“Zamonaviy maktab”larni tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Umumiy oʻrta taʼlim tizimida ilgʻor xalqaro tajriba va jamiyatning zamonaviy talablariga muvofiq sifatli taʼlim olish imkoniyatlarini yaratish, xalq taʼlimi muassasalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash va byudjetdan mablagʻ bilan taʼminlashning samaradorligini oshirish, yoshlar taʼlim-tarbiyasi uchun qoʻshimcha sharoitlar yaratishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish boʻyicha izchil islohotlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining mavjud holati ularning faoliyatidagi tizimli muammolar va kamchiliklarni tezkor bartaraf etish mexanizmlarini yaratish, qishloq va shahar maktablarining moddiy-texnik taʼminoti va taʼlim berish sifatidagi tafovutni qisqartirish hamda oʻquvchi-yoshlarning taʼlim olishlari uchun teng shart-sharoitlar yaratish zarurligini koʻrsatmoqda.
Yangi turdagi umumtaʼlim muassasalarini barpo etish va muqaddam qurilgan binolarni bosqichma-bosqich zamon talablariga moslashtirish, oʻquv-tarbiya jarayonida zamonaviy pedagogik texnologiyalarni qoʻllash, taʼlim xizmatlari bozorida raqobatni rivojlantirish orqali umumiy oʻrta taʼlimni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi, Qurilish vazirligi, Sogʻliqni saqlash vazirligi va tizimida umumiy oʻrta taʼlim muassasalari boʻlgan vazirlik va idoralarning ilgʻor arxitektura yechimlari va energiya tejovchi texnologiyalar asosida barpo etiladigan hamda jihozlanadigan, xalqaro talablar asosida sifatli taʼlim-tarbiya berish uchun zarur shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan “Zamonaviy maktab”larni tashkil etish toʻgʻrisidagi taklifi maʼqullansin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi 2020-yil 1-martga qadar:
a) Oʻzbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi bilan birgalikda xorijiy tajriba va mamlakatning tabiiy iqlim sharoitlariga mos, ekologik toza materiallar va energiyaning muqobil manbalari, energiya tejovchi hamda ilgʻor texnologiyalar va muhandislik yechimlarini qoʻllashni nazarda tutuvchi “Zamonaviy maktab”larni qurish va rekonstruksiya qilishning namunaviy loyihalarini;
b) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini zamonaviy mebel va jihozlar, oʻquv-laboratoriya asbob-uskunalari, oʻquv-uslubiy materiallar, kompyuter va multimedia hamda video-kuzatuv vositalari bilan jihozlashning yangi meʼyorlarini;
v) Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi bilan birgalikda:
“Zamonaviy maktab”larga qoʻyiladigan talablarni, shu jumladan, mazkur maktablarning darsliklar, oʻquv qoʻllanmalar, badiiy va boshqa adabiyotlar bilan taʼminlanganlik darajasiga, oʻquv-tarbiya jarayoniga hamda darsdan tashqari faoliyatiga hamda rahbar va pedagog kadrlariga qoʻyiladigan talablarni;
umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini “Zamonaviy maktab”larga qoʻyiladigan talablar asosida baholash tartibini ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi huzuridagi “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” davlat unitar korxonasi umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini “Zamonaviy maktablar”ga qoʻyilgan talablar asosida baholash boʻyicha masʼul tashkilot hisoblanadi;
“Zamonaviy maktablar”ga qoʻyiladigan talablarga mos keladigan umumiy oʻrta taʼlim muassasalariga tegishli darajadagi muvofiqlik sertifikati beriladi;
2020-yil 1-martdan boshlab davlat umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini yangidan qurish, rekonstruksiya qilish, mukammal taʼmirlash va jihozlash, moliyalashtirish manbalaridan qatʼi nazar, “Zamonaviy maktab”larni qurish va rekonstruksiya qilishning namunaviy loyihalari va jihozlash meʼyorlari asosida amalga oshiriladi.
4. Quyidagilar Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi huzuridagi “Innovatsiya, texnologiya va strategiya markazi” davlat unitar korxonasining qoʻshimcha vazifalari etib belgilansin:
umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini “Zamonaviy maktab”ga qoʻyilgan talablar asosida baholash orqali ularga muvofiqlik sertifikatini berish;
umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini baholash jarayoniga tegishli davlat organlari va tashkilotlari, shuningdek, yetakchi xorijiy konsalting kompaniyalarini jalb etish;
zamonaviy va shaffof baholash uslublarini joriy etish boʻyicha ilgʻor tajribani ommalashtirish;
“Zamonaviy maktab” talablari asosida baholash boʻyicha umumiy oʻrta taʼlim muassasalari reytingini aniqlashning elektron platformasini ishlab chiqish va uning yuritilishini taʼminlash;
umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini “Zamonaviy maktab” talablariga muvofiqlashtirish boʻyicha tavsiyalar ishlab chiqish.
2020-2022 yillarda umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini “Zamonaviy maktab” talablari asosida yangidan qurish, rekonstruksiya qilish, mukammal taʼmirlash va jihozlashning asosiy parametrlari (keyingi oʻrinlarda – asosiy parametrlar) 1-ilovaga muvofiq;
2020-2022 yillarda umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini “Zamonaviy maktab” talablari asosida qurish, rekonstruksiya qilish, mukammal taʼmirlash va jihozlashning manzilli dasturlari (keyingi oʻrinlarda – manzilli dasturlar) 2a, 2b va 2v-ilovalarga muvofiq tasdiqlansin.
asosiy parametrlar va manzilli dasturlarga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 14-maydagi “Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiya dasturini shakllantirish va amalga oshirishning sifat jihatidan yangi tizimiga oʻtish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF–5717-son Farmoniga muvofiq investitsiya dasturlari doirasida tegishli oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilishi mumkin;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlari mablagʻlari, yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik xayriyalari, qonunchilik bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini yangidan qurish, rekonstruksiya qilish hamda mukammal taʼmirlash ularni toʻliq jihozlash bilan birgalikda amalga oshiriladi.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari, shu jumladan, markazlashtirilgan investitsiyalar hisobidan:
a) yangidan quriladigan, rekonstruksiya qilinadigan hamda mukammal taʼmirlanadigan umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini jihozlash (qoʻshimcha jihozlash) yuzasidan xaridlarni amalga oshirish boʻyicha buyurtmachi etib Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi huzuridagi “Oʻquv taʼlim-taʼminot” davlat unitar korxonasi;
b) umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini yangidan qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal taʼmirlash boʻyicha buyurtmachi etib:
Toshkent shahrida – “Xalq taʼlimi sohasida loyiha hujjatlariga texnik topshiriqlarni ishlab chiqish va qurilish obyektlari sifatini monitoring qilish boʻyicha injiniring kompaniyasi” davlat unitar korxonasi (keyingi oʻrinlarda – “Injiniring kompaniyasi” DUK);
Qoraqalpogʻiston Respublikasi va viloyatlarda – Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va tegishli viloyatlar hokimliklari huzuridagi Yagona buyurtmachi xizmati injiniring kompaniyalar belgilansin.
7. “Injiniring kompaniyasi” DUK “Zamonaviy maktab” talablari asosida namunaviy loyihalarni ishlab chiqish uchun buyurtmachi etib belgilansin hamda umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini yangidan qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal taʼmirlash boʻyicha amalga oshiriladigan loyihalash va qurilish-montaj ishlarini “Zamonaviy maktab” talablari boʻyicha loyiha-smeta hujjatlariga mos ravishda sifatli bajarilganligi ustidan nazorat olib borsin.
8. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi va tegishli viloyatlar hokimliklari huzuridagi Yagona buyurtmachi xizmati injiniring kompaniyalari:
a) umumiy oʻrta taʼlim muassasalari uchun:
loyihalarning “Injiniring kompaniyasi” DUK texnik topshirigʻi asosida ishlab chiqilishi va kelishilishini;
loyiha hujjatlariga texnik topshiriqlarni ishlab chiqish boʻyicha “Injiniring kompaniyasi” DUK bilan toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar tuzilishini taʼminlasin;
b) “Injiniring kompaniyasi” DUKga umumiy oʻrta taʼlim muassasalarida amalga oshirilgan qurilish-montaj ishlarining sifati yuzasidan yakuniy nazorat amalga oshirilishi uchun barcha zarur hujjatlarni taqdim etsin.
9. Belgilansinki, umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini yangidan qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal taʼmirlash jarayonida sifatsiz bajarilgan, belgilangan texnik talablarga mos kelmagan holda bajarilgan hamda ortiqcha hajmda koʻrsatilgan qurilish-montaj ishlari boʻyicha undirilgan summalarning 90 foizi tegishli obyektlardagi aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish uchun boʻysunuviga koʻra Qoraqalpogʻiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi va viloyatlar xalq taʼlimi boshqarmalarining maxsus shaxsiy gʻazna hisobvaraqlariga, 10 foizi esa “Injiniring kompaniyasi” DUKning maxsus hisobraqamiga xodimlarni ragʻbatlantirish va moddiy-texnik bazasini mustahkamlash tadbirlariga yoʻnaltiriladi.
10. Belgilab qoʻyilsinki, 2020-2022 yillarda umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini:
yangidan qurish, rekonstruksiya qilish, mukammal taʼmirlash –Oʻzbekiston Respublikasining Investitsiya dasturi doirasida markazlashtirilgan investitsiyalar mablagʻlari;
mebel, oʻquv-laboratoriya, sport anjomlari va oʻqitishning texnik vositalari bilan taʼminlash – Oʻzbekiston Respublikasining Investitsiya dasturi doirasida markazlashtirilgan investitsiyalar mablagʻlari, xalqaro moliya institutlarining kredit va grantlari;
kompyuter texnikasi va ichki lokal tarmoq (tarmoq uskunalari) bilan taʼminlash – xalqaro moliya institutlarining kredit va grantlari;
zamonaviy isitish tizimi bilan taʼminlash – Qoraqalpogʻiston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlari mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Xalq taʼlimi vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ushbu qarorning 2a, 2b va 2v-ilovalarida nazarda tutilmagan umumiy oʻrta taʼlim muassasalarini “Zamonaviy maktab” talablari asosida kompleks rivojlantirishni amaliyotga tatbiq etish uchun xalqaro moliya institutlari kredit va grantlarini jalb qilish choralarini koʻrsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 5-sentyabrdagi “Xalq taʼlimi tizimiga boshqaruvning yangi tamoyillarini joriy etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–3931-son qarorining 5-bandi oltinchi xatboshisi chiqarib tashlansin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi Adliya vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
14. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari A.A.Abduhakimov zimmasiga yuklansin.

О мерах по созданию "Современных школ"
В системе общего среднего образования проводятся последовательные реформы, направленные на создание возможностей для получения качественного образования в соответствии с передовым международным опытом и современными требованиями общества, укрепление материально-технической базы и повышение эффективности обеспечения бюджетными средствами учреждений народного образования, создание дополнительных условий для образования и воспитания молодежи.
Вместе с тем фактическое состояние учреждений общего среднего образования показывает необходимость создания механизмов по оперативному устранению системных проблем и недостатков в их деятельности, сокращения различий в материально-техническом оснащении и качестве образования сельских и городских школ, а также создания равных условий для обучения учащейся молодежи.
В целях поднятия общего среднего образования на новый уровень путем строительства средних общеобразовательных учреждений нового типа и поэтапного приспособления ранее построенных зданий к современным требованиям, применения современных педагогических технологий в учебно-воспитательном процессе и развития конкуренции на рынке образовательных услуг:
1. Одобрить предложение Министерства народного образования, Министерства строительства, Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, а также министерств и ведомств, имеющих в ведении учреждения общего среднего образования, о создании «Современных школ», сооружаемых и оснащаемых на основе передовых архитектурных решений и энергосберегающих технологий, направленных на создание необходимых условий для качественного обучения и воспитания молодежи в соответствии с международными требованиями.
2. Министерству народного образования Республики Узбекистан до 1 марта 2020 года разработать и утвердить:
а) совместно с Министерством строительства Республики Узбекистан типовые проекты строительства и реконструкции «Современных школ», соответствующие зарубежному опыту и природно-климатическим условиям страны, предусматривающие применение энергосберегающих, передовых технологий и инженерных решений, экологически чистых материалов и альтернативных источников энергии;
б) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами новые нормативы оснащения учреждений общего среднего образования современной мебелью и инвентарем, учебно-лабораторным оборудованием, учебно-методическими материалами, компьютерной и мультимедийной техникой и средствами видеонаблюдения;
в) совместно с Государственной инспекцией по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан:
требования, предъявляемые к «Современным школам», в том числе к уровню обеспеченности данных школ учебниками и учебными пособиями, художественной и другой литературой, учебно-воспитательному процессу и внеурочной деятельности, а также руководящим и педагогическим кадрам;
порядок оценки учреждений общего среднего образования на основе требований, предъявляемых к «Современным школам».
Государственное унитарное предприятие «Центр инновации, технологии и стратегии» при Министерстве народного образования Республики Узбекистан является ответственной организацией по оценке учреждений общего среднего образования на основе требований, предъявляемых к «Современным школам»;
учреждениям общего среднего образования, соответствующим требованиям, предъявляемым к «Современным школам», выдается сертификат соответствия соответствующего уровня;
с 1 марта 2020 года строительство, реконструкция, капитальный ремонт и оснащение государственных учреждений общего среднего образования осуществляется на основе типовых проектов по строительству и реконструкции и нормативов оснащения «Современных школ» независимо от источников финансирования.
4. Определить дополнительными задачами Государственного унитарного предприятия «Центр инновации, технологии и стратегии» при Министерстве народного образования Республики Узбекистан:
выдачу сертификата соответствия учреждениям общего среднего образования путем их оценки на основе требований «Современной школы»;
привлечение соответствующих государственных органов и организаций, а также ведущих зарубежных консалтинговых компаний к процессу оценки учреждений общего среднего образования;
популяризацию передового опыта внедрения современных и прозрачных методов оценки;
разработку и обеспечение ведения электронной платформы определения рейтинга по оценке учреждений общего среднего образования на основе требований «Современной школы»;
разработку рекомендаций по приведению учреждений общего среднего образования в соответствие с требованиями «Современной школы».
Основные параметры строительства, реконструкции, капитального ремонта и оснащения учреждений общего среднего образования на основе требований «Современной школы» в 2020–2022 годах (далее – основные параметры) согласно приложению № 1;
Адресные программы строительства, реконструкции, капитального ремонта и оснащения учреждений общего среднего образования на основе требований «Современной школы» в 2020–2022 годах (далее – адресные программы) согласно приложениям №№ 2а, 2б и 2в.
в основные параметры и адресные программы могут вноситься соответствующие изменения и дополнения в рамках инвестиционных программ в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 14 мая 2019 года №УП-5717 «О мерах по переходу на качественно новую систему формирования и реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан»;
строительство, реконструкция и капитальный ремонт учреждений общего среднего образования за счет средств республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента, благотворительных пожертвований юридических и физических лиц и иных источников, не запрещенных законодательством, осуществляется одновременно с их полным оснащением.
6. Определить заказчиками при осуществлении за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, в том числе централизованных инвестиций:
а) закупок для оснащения (дооснащения) строящихся, подлежащих реконструкции и капитальному ремонту учреждений общего среднего образования – Государственное унитарное предприятие «Укув таълим-таъминот» при Министерстве народного образования Республики Узбекистан;
б) строительства, реконструкции и капитального ремонта учреждений общего среднего образования:
в городе Ташкенте – Государственное унитарное предприятие «Инжиниринговая компания по разработке технических заданий на проектную документацию и мониторингу качества строительных объектов в системе народного образования» (далее – ГУП «Инжиниринговая компания»);
в Республике Каракалпакстан и областях – инжиниринговые компании «Служба единого заказчика» при Совете Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятах соответствующих областей.
7. Определить ГУП «Инжиниринговая компания» заказчиком по разработке типовых проектов на основе требований «Современной школы» с осуществлением им контроля за качественным выполнением проектных и строительно-монтажных работ по строительству, реконструкции и капитальному ремонту учреждений общего среднего образования по требованиям «Современной школы» в соответствии с проектно-сметной документацией.
8. Инжиниринговым компаниям «Служба единого заказчика» при Совете Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятах соответствующих областей:
а) обеспечить для учреждений общего среднего образования:
разработку и согласование проектов на основе технического задания ГУП «Инжиниринговая компания»;
заключение прямых договоров с ГУП «Инжиниринговая компания» по разработке технических заданий к проектной документации;
б) предоставить в ГУП «Инжиниринговая компания» все необходимые документы для проведения итогового контроля качества выполненных строительно-монтажных работ в учреждениях общего среднего образования.
9. Установить, что 90 процентов сумм, взысканных за некачественное, несоответствующее установленным техническим требованиям выполнение строительно-монтажных работ, а также указание их завышенных объемов в процессе строительства, реконструкции и капитального ремонта общих средних образовательных учреждений, направляются на специальные лицевые казначейские счета Министерства народного образования Республики Каракалпакстан и управлений народного образования областей по подчиненности с целью устранения выявленных недостатков на соответствующих объектах, а 10 процентов – на специальный расчетный счет ГУП «Инжиниринговая компания» на мероприятия по поощрению работников и укрепление материально-технической базы.
10. Определить, что в 2020–2022 годах в учреждениях общего среднего образования работы по:
строительству, реконструкции и капитальному ремонту осуществляются за счет средств централизованных инвестиций в рамках Инвестиционной программы Республики Узбекистан;
оснащению мебелью, учебно-лабораторным оборудованием, спортивным инвентарем и техническими средствами обучения – за счет средств централизованных инвестиций в рамках Инвестиционной программы Республики Узбекистан, кредитов и грантов международных финансовых институтов;
оснащению компьютерной техникой и внутренней локальной сетью (сетевым оборудованием) – за счет кредитов и грантов международных финансовых институтов;
оснащению современной отопительной системой – за счет средств республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента.
11. Министерству инвестиций и внешней торговли, Министерству народного образования Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами принять меры по привлечению кредитов и грантов международных финансовых институтов для комплексного развития на основе требований «Современной школы» учреждений общего среднего образования, не включенных в приложения №№2а, 2б и 2в настоящего постановления.
12. Исключить абзац шестой пункта 5 постановления Президента Республики Узбекистан от 5 сентября 2018 года № ПП–3931 «О мерах по внедрению новых принципов управления в систему народного образования».
13. Министерству народного образования совместно с Министерством юстиции, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.