"Bir million dasturchilar" loyihasini ishga tushirishga bag‘ishlangan rasmiy konferentsiya bo‘lib o‘tdi
2019-11-22 | Iqtisodiyot
Joriy yil 21-noyabr kuni "Bir million dasturchilar" loyihasini ishga tushirishga bag‘ishlangan rasmiy konferentsiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbirda amirlik tomonidan BAA hukumat va kelajak ishlari vaziri Muhammad bin Abdulla al-Gergavi, BAA sun’iy intellekt davlat vaziri Umar bin Sulton Olama, O‘zbekiston tomonidan - O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A. Aripov, Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov ishtirok etdilar.
Ushbu tashabbus O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish doirasida Dubay kelajak jamg‘armasi ko‘magida amalga oshirilmoqda.
Loyiha keng jamoatchilikni, ayniqsa yoshlarni masofadan turib uzbekcoders.uz portali orqali dasturlash bo‘yicha yengil va sifatli ta’lim olish uchun imkoniyat yaratishga yo‘naltirilgan.
Loyihaning birinchi bosqichida Portalda uzbek tilidagi subtirlar bilan ingliz tilidagi video kurslar ishga tushirilib, Amerikaning yetakchi Udacity kompaniyasining eng mashhur to‘rtta kurslarini (mutaxassisliklarini), jumladan ma’lumotlarni tahlil qilish, Android dasturlarini ishlab chiqish, veb-ilovalarni ishlab chiqish va dasturiy ta’minotning to‘liq siklini ishlab chiqishni qamrab oladi.
II bosqichda kursning muvaffaqiyatli bitiruvchilari grantlarni qo‘lga kiritishga harakat qilib, Nanodegree Udacity platformasidagi 100 dan ortiq dasturlardan biri bo‘yicha o‘qishni davom ettirishlari mumkin. Buning uchun yakuniy imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirib, eng yuqori ballga ega bo‘lgan Top-150 talabalar qatoridan o‘rin egallash lozim. Nanodegree diplomlari Google, AT & T, Autodesk, Salesforce va boshqa ko‘plab IT-kompaniyalar tomonidan tan olinadi.
III bosqichda 2020-yil sentabr oyida eng yaxshi dasturchilarni aniqlash bo‘yicha tanlov tashkil etish reja qilinmoqda va bu maqsadda amirlik tomoni 100 ming AQSh dollari miqdorida sovrin jamg‘armasi ajratish istagini bildirmoqda.
Shuningdek, konferentsiya ishtirokchilari, istiqbolli startap-loyihalarni ishga tushirish va bozorga chiqarish uchun biznes-inkubatsiya, akseleratsiya va venchurli moliyalashtirish dasturlari amalga oshirilayotgan dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkiga tashrifi doirasida, talabalar va yosh mutaxassislarning ishlanmalari va dasturiy mahsulotlari bilan tanishish imkoniga ega bo‘lishdi.
Mazkur parkning asosiy maqsadi sanoat va qishloq xo‘jaligini raqamlashtirishga yo‘naltirilgan «digital» sohasini yaratish va o‘zgartirishdan iborat.
Amirlik vakillari O‘zbekistonda texnologiyalar sektorini rivojlantirishni rag‘batlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni ijobiy baholab,
o‘z dasturiy ishlanmalarini takomillashtirish va ularni dolzarblik, ergonomiklik va ishonchlilik mezonlari bo‘yicha xolis baholash maqsadida xalqaro tajribani o‘zlashtirishning muhimliligini ta’kidlab o‘tdilar.
Bundan tashqari, O‘zbekistondagi istiqbolli startap-loyihalarni moliyalashtirish uchun BAAdan xususiy homiylar va IT-kompaniyalarni jalb qilish orqali o‘z faoliyatini endi boshlayottgan mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlari muhokama qilindi.
Amirlik vakillari texnologiyalar sektorini rivojlantirishni rag‘batlantirish bo‘yicha O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni ijobiy baholab, o‘z dasturiy ishlanmalarini takomillashtirish va ularni dolzarblik, ergonomiklik va ishonchlilik mezonlari bo‘yicha xolis baholash maqsadida xalqaro tajribani o‘zlashtirishning muhimliligini ham ta’kidlab o‘tishdi. Bundan tashqari, O‘zbekistondagi istiqbolli startap-loyihalarni moliyalashtirish uchun BAAdan xususiy homiylar va IT-kompaniyalarni jalb qilish orqali o‘z faoliyatini endi boshlayottgan mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlari ham muhokama qilindi.

Состоялась официальная конференция, посвященная запуску проекта «Один миллион программистов»
21 ноября текущего года состоялась официальная конференция, посвященная запуску проекта «Один миллион программистов».
С эмиратской стороны в мероприятии приняли участие министр по делам Правительства и будущего ОАЭ Мохаммад бин Абдулла аль-Гергави, государственный министр по искусственному интеллекту ОАЭОмар бин Султан аль-Олама, а с узбекской стороны – Премьер-министр Республики Узбекистан А.Арипов, министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
Инициатива реализуется при содействии Дубайского фонда будущего в рамках расширения практического сотрудничества между Узбекистаном и Объединенными Арабскими Эмиратами.
Проект направлен на предоставление возможности доступного и качественного дистанционного обучения программированию широкой общественности, особенно молодежи через образовательный Портал.
На I этапе проекта запускается Портал с видеокурсами на английском языке и субтитрами на узбекском языке и охватывает четыре наиболее востребованные курсы (специальности) от ведущей американской компании Udacity: анализ данных, разработка Android приложений, разработка веб-приложений и разработка полного цикла программного обеспечения.
На II этапе успешные выпускники курса смогут побороться за гранты и продолжить обучение в одной из более чем 100 программ на платформе Nanodegree Udacity.
Для этого необходимо успешно сдать итоговый экзамен и войти в Топ-150 студентов с наивысшими баллами. Дипломы Nanodegree признаются такими передовыми IT-компаниями, как Google, AT & T, Autodesk, Salesforce и многими другими.
На III этапе планируется в сентябре 2020 г. организовать конкурс на определение лучших программистов, для которого эмиратская сторона намерена выделить призовой фонд в размере 100 тыс. долл. США.
Также участники конференции получили возможность ознакомиться с разработками и программными продуктами студентов и молодых специалистов в ходе посещения технологического парка программных продуктов и информационных технологий (ITPark), где в настоящее время реализуются программы бизнес-инкубации, акселерации и венчурного финансирования для запуска и выведения на рынок перспективных стартап-проектов.
Главной задачей парка обозначено создание трансформация сферы «digital» с уклоном на цифровизацию промышленности и сельского хозяйства.
Эмиратская сторона положительно отметила предпринимаемые в Узбекистане меры по стимулированию развития сектора технологий, отметив при этом важность заимствования международного опыта с целью совершенствования собственных программных разработок и их объективной оценки по критериям востребованности, эргономичности и надежности.
Также были обсуждены возможности оказания поддержки начинающим специалистам за счет привлечения частных спонсоров и IT-компаний из ОАЭ для финансирования перспективных стартап-проектов в Узбекистане.
Эмиратская сторона положительно отметила предпринимаемые в Узбекистане меры по стимулированию развития сектора технологий, отметив при этом важность заимствования международного опыта с целью совершенствования собственных программных разработок и их объективной оценки по критериям востребованности, эргономичности и надежности. Также были обсуждены возможности оказания поддержки начинающим специалистам за счет привлечения частных спонсоров и IT-компаний из ОАЭ для финансирования перспективных стартап-проектов в Узбекистане.