Yadro fizikasi instituti ilmiy-tadqiqot faoliyatini qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekistonda yadro fizikasi tadqiqotlari oʻtgan asrning 40-yillarida boshlangan boʻlib, 50-yillariga kelib jadal rivojlana boshladi. Mamlakatda yuqori malakali olimlarning mavjudligi, shuningdek, atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish yoʻlida Oʻzbekiston olimlarining samarali ilmiy izlanishlari va amaliy ishlanmalari 1956-yilda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutining (keyingi oʻrinlarda – Institut) tashkil etilishiga zamin yaratdi.
Institut oʻzining 60 yildan ziyod faoliyati davomida yadro fizikasi va yadroviy texnologiyalar sohasida dunyo ilmiy hamjamiyati tomonidan tan olingan yirik tadqiqot markaziga aylandi.
Oʻtgan yillar davomida Institut jamoasi tomonidan muayyan ishlar amalga oshirildi, shu jumladan:
atom yadrosi va elementar zarralar fizikasi, yadro tuzilishi nazariyasi, quyi va oʻta past energiyalarda yadrolarning parchalanishi va qoʻshilishi fizikasi, yuqori energiyalar fizikasi, astrofizika va kosmologiya, qattiq jism radiatsion fizikasi, radiokimyoning fundamental jihatlari sohalarida yadroviy ilmlarning fundamental asoslari rivojlantirildi;
amaliy radiokimyo, radioizotoplar va ular asosida radiofarmatsevtik preparatlar ishlab chiqarish, iqtisodiyotning turli tarmoqlari uchun radiatsion priborlar va uskunalar tayyorlash, opto- va mikroelektronika uchun yangi materiallar olish boʻyicha amaliy yadro texnologiyalari yaratildi.
Shu bilan birga, yadro fizikasi sohasida tadqiqotlar koʻlamini kengaytirish, yuqori malakali kadrlarni tayyorlash, Institutning ilmiy salohiyatini yanada oshirish uchun qoʻshimcha choralarni koʻrish talab etilmoqda, xususan:
ilmiy tadqiqotlarni moliyalashtirish tizimini takomillashtirish;
yosh olimlarni tayyorlash va ularni ilmiy tadqiqotlarga jalb etish boʻyicha olib borilayotgan ishlarning samaradorligini oshirish, iqtisodiyot tarmoqlarida mavjud dolzarb muammolarni hal etishga qaratilgan amaliy-ilmiy tadqiqotlar koʻlamini kengaytirish hamda tadqiqot reaktoridan samarali foydalanish;
atom energetikasi yoʻnalishidagi ilmiy izlanishlarni yoʻlga qoʻyish;
Institutning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, shu jumladan, zamonaviy yadroviy uskunalar, yuqori energiyali siklotron, yuqori quvvatli elektron tezlatgichlar, boshqa asbob-uskuna va jihozlar bilan taʼminlash.
Yadro fanlari va texnologiyalarini rivojlantirish, ushbu yoʻnalishda ilmiy tadqiqotlarni olib borish tizimini tubdan takomillashtirish va Institut ilmiy-texnik salohiyatini oshirish, yadroviy tadqiqot reaktoridan samarali va bexatar foydalanishni taʼminlash, ilmiy-innovatsion faoliyatni samarali tashkil etish, uning natijadorligini taʼminlashda kadrlarning malakasini yanada oshirish maqsadida:
1. Quyidagilar Institut faoliyatining asosiy yoʻnalishlari etib belgilansin:
nazariy va eksperimental yadro fizikasi, atom energetikasi va yadroviy texnologiyalar, qattiq jism radiatsion fizikasi va materialshunoslik, yadroviy analitika va radiokimyo, ilmiy asbobsozlik boʻyicha fundamental, amaliy va innovatsion ilmiy tadqiqotlar olib borish va ilmiy-innovatsion ishlanmalarni amaliyotga tatbiq qilish;
oliy oʻquv yurtidan keyingi taʼlim instituti faoliyati samaradorligini taʼminlash, yuqori malakali kadrlar tayyorlash va iqtidorli yoshlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash;
respublika maqsadli fan-texnika va innovatsion dasturlarini bajarish orqali yadro fani va texnologiyalarini muvofiqlashtirishda faol ishtirok etish;
iqtisodiyotning real sektori tarmoqlari, taʼlim muassasalaridagi oʻquv jarayonida Institut ilmiy salohiyatidan samarali foydalanish, dissertatsiya ishlari va bitiruv malakaviy ishlariga rahbarlik qilish orqali fan, taʼlim va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlash;
xorijda ilmiy kadrlarning kasbiy malakasini oshirish, shuningdek, Institut ilmiy faoliyatiga chet ellik olimlar va mutaxassislarni, shu jumladan, xorijdagi vatandoshlarni jalb qilish;
Institut faoliyatiga zamonaviy axborot texnologiyalarini keng joriy etish.
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti faoliyatini takomillashtirish boʻyicha maqsadli dastur (keyingi oʻrinlarda – Maqsadli dastur) 1-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutining 2020-2024 yillarga moʻljallangan ilmiy-tadqiqot ishlari dasturi (keyingi oʻrinlarda – Ilmiy-tadqiqot ishlari dasturi) 2-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutining 2021-yilgacha maqsadli koʻrsatkichlari (keyingi oʻrinlarda – Maqsadli koʻrsatkichlar) 3-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutining tuzilmasi 4-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi institutining Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti hisobidan moliyalashtiriladigan ilmiy xodimlari sonini bosqichma-bosqich kamaytirib borish jadvali 5-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti xodimlarining xorijdagi yetakchi ilmiy markazlar va ishlab chiqarish korxonalarida malakasini oshirish reja-grafigi 6-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti B.S.Yuldashev zimmasiga Maqsadli dastur va Ilmiy-tadqiqot ishlari dasturi sifatli hamda toʻliq bajarilishini taʼminlash va Maqsadli koʻrsatkichlarga erishish uchun shaxsiy masʼuliyat yuklansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi qoshidagi “El-yurt umidi” jamgʻarmasi va Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi Institut ilmiy xodimlarining xorijdagi yetakchi ilmiy markazlar va ishlab chiqarish korxonalarida malaka oshirishini taʼminlasin.
Innovatsion rivojlanish va novatorlik gʻoyalarini qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi mablagʻlari, Institutning byudjetdan tashqari mablagʻlari, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi qoshidagi “El-yurt umidi” jamgʻarmasining tanlov natijalariga koʻra belgilangan tartibda ajratilgan mablagʻlari Institut ilmiy xodimlarining xorijda malaka oshirishini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin.
3. Belgilab qoʻyilsinki, 2020-yilning 1-yanvaridan boshlab:
Institut xodimlari mehnatiga haq toʻlash, bino va inshootlarini saqlash xarajatlarini moliyalashtirish, shuningdek, joriy xarajatlarini qoplash Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobiga amalga oshiriladi;
Institutda ilmiy-texnik dasturlar doirasidagi fundamental tadqiqotlarning amalga oshirilishi toʻxtatiladi va boʻshagan byudjet mablagʻlari Institutni saqlash xarajatlarining moliyalashtirilishiga yoʻnaltiriladi.
4. Institut faoliyatini moliyalashtirish manbalari etib quyidagilar belgilansin:
xalqaro moliya va boshqa institutlar, xorijiy tashkilotlarning grantlari;
xoʻjalik faoliyati hisobidan tushgan mablagʻlar;
5. Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi bir oy muddatda:
yangi tahrirdagi Institut ustavi hamda laboratoriyalar va ilmiy xodimlar faoliyatini yillik baholash tartibini belgilangan tartibda tasdiqlasin;
Oʻzbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi hamda Moliya vazirligi bilan birgalikda Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan moliyalashtiriladigan yordamchi xodimlar, jumladan, respublikadagi ilmiy-tadqiqot muassasalarining ilmiy-yordamchi xodimlari shtat normativlarini ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi va Innovatsion rivojlanish vazirligi manfaatdor idoralar bilan birgalikda:
bir oy muddatda Institutni 2020-2024 yillarda rivojlanish konsepsiyasini;
ikki oy muddatda 2030-yilgacha Institutning ilmiy izlanish faoliyatini rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun Fan va texnologiyalar boʻyicha respublika kengashiga kiritsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining ayrim hujjatlariga 7-ilovaga muvofiq oʻzgartirishlar kiritilsin.
8. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov va Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi prezidenti B.S.Yuldashev zimmasiga yuklansin.

О мерах по поддержке научно-исследовательской деятельности института ядерной физики
В Узбекистане исследования в области ядерной физики начались в 40-х годах и получили интенсивное развитие в 50-х годах прошлого столетия. Наличие в стране высококвалифицированных ученых, их эффективные исследования и разработки по использованию атомной энергии в мирных целях способствовали образованию в 1956 году Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан (далее – Институт).
За более чем 60-летний период своей деятельности Институт cтал крупным исследовательским центром в области ядерной физики и ядерных технологий, признанным мировым научным сообществом.
За прошедшие годы коллектив Института проделал определенную работу, в том числе по:
развитию фундаментальных основ ядерной науки в области физики атомного ядра и элементарных частиц, теории структуры ядра, физики деления и слияния ядер при низких и сверхнизких энергиях, физики высоких энергий, астрофизики и космологии, радиационной физики твердого тела, фундаментальных аспектов радиохимии;
разработке прикладных ядерных технологий для практической радиохимии, производству радиофармацевтических препаратов на основе радиоизотопов, изготовлению радиационных приборов и оборудования для различных отраслей экономики, получению новых материалов для опто- и микроэлектроники.
Вместе с тем требуется принятие дополнительных мер по расширению масштабов исследований в области ядерной физики, подготовке высококвалифицированных кадров, дальнейшему повышению научного потенциала Института, в частности по:
совершенствованию системы финансирования научных исследований;
повышению эффективности работ по подготовке молодых ученых и привлечению их к научным исследованиям, расширению масштабов прикладных и научных исследований, направленных на решение актуальных проблем в отраслях экономики, а также эффективному использованию исследовательского ядерного реактора;
организации научных изысканий в области атомной энергии;
укреплению материально-технической базы Института, в том числе обеспечению современным ядерно-физическим оборудованием, высокоэнергетическим циклотроном, сверхмощными электронными ускорителями, другим оборудованием и инвентарем.
В целях развития ядерной науки и технологий, коренного совершенствования системы проведения научных исследований в данном направлении и повышения научно-технического потенциала Института, обеспечения эффективного и безопасного использования исследовательского ядерного реактора, эффективной организации научно-инновационной деятельности, а также дальнейшего повышения квалификации кадров для обеспечения ее результативности:
1. Определить основными направлениями деятельности Института:
проведение фундаментальных, прикладных, инновационных исследований и внедрение в практику научно-инновационных разработок в области теоретической и экспериментальной ядерной физики, атомной энергетики и ядерных технологий, радиационной физики твердого тела и материаловедения, ядерной аналитики и радиохимии, научного приборостроения;
обеспечение эффективности функционирования института послевузовского образования, подготовку высококвалифицированных кадров и всестороннюю поддержку талантливой молодежи;
активное участие в координации ядерной науки и технологий путем реализации целевых республиканских научно-технических и инновационных программ;
эффективное использование научного потенциала Института в реальном секторе экономики и учебном процессе в образовательных учреждениях, укрепление интеграции науки, образования и производства путем руководства диссертационными и выпускными квалификационными работами;
повышение профессиональной квалификации научных кадров за рубежом, привлечение зарубежных ученых и специалистов, в том числе соотечественников за рубежом, к научной деятельности в Институте;
широкое внедрение современных информационных технологий в деятельность Института.
Целевую программу по совершенствованию деятельности Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан (далее – Целевая программа) согласно приложению № 1;
Программу научно-исследовательских работ Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан на 2020–2024 годы (далее – Программа научно-исследовательских работ) согласно приложению № 2;
Целевые показатели Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан до 2021 года (далее – Целевые показатели) согласно приложению № 3;
Структуру Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан согласно приложению № 4;
График оптимизации численности научных сотрудников Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан, финансируемых за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан согласно приложению № 5;
План-график повышения квалификации сотрудников Института ядерной физики Академии наук Республики Узбекистан в ведущих зарубежных научных центрах и на производственных предприятиях согласно приложению № 6.
Возложить на президента Академии наук Республики Узбекистан Юлдашева Б.С. персональную ответственность за достижение Целевых показателей, обеспечение качественной и полноценной реализации Целевой программы и Программы научно-исследовательских работ.
Академии наук, Фонду «Эл-юрт умиди» при Агентстве развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан и Министерству инновационного развития Республики Узбекистан обеспечить повышение квалификации научных сотрудников Института
в ведущих зарубежных научных центрах и на производственных предприятиях.
Определить источниками финансирования расходов на повышение квалификации научных сотрудников Института за рубежом средства Фонда поддержки инновационного развития и новаторских идей, внебюджетные средства Института, а также средства Фонда «Эл-юрт умиди» при Агентстве развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан, выделяемые в установленном порядке по результатам конкурсного отбора.
3. Установить, что с 1 января 2020 года:
финансирование расходов по оплате труда сотрудников Института, содержанию его зданий и сооружений, а также возмещение текущих расходов осуществляются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
приостанавливается проведение фундаментальных исследований в Институте в рамках научно-технических программ с направлением высвобождаемых бюджетных средств на финансирование расходов по содержанию Института.
4. Определить источниками финансирования деятельности Института:
средства, поступающие за счет хозяйственной деятельности;
5. Академии наук Республики Узбекистан в месячный срок:
утвердить в установленном порядке устав Института в новой редакции, а также порядок ежегодной оценки деятельности его лабораторий и научных сотрудников;
совместно с Министерством занятости и трудовых отношений, Министерством инновационного развития и Министерством финансов Республики Узбекистан разработать и утвердить штатные нормативы вспомогательного персонала, в том числе научно-вспомогательного персонала научно-исследовательских учреждений республики, финансируемых за счет средств государственного бюджета.
6. Академии наук и Министерству инновационного развития Республики Узбекистан совместно с заинтересованными ведомствами разработать и внести в Республиканский совет по науке и технологиям:
в месячный срок – Концепцию развития Института на 2020–2024 годы;
в двухмесячный срок – Концепцию развития научно-изыскательской деятельности Института до 2030 года.
7. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и правительства согласно приложению № 7.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и президента Академии наук Республики Узбекистан Юлдашева Б.С.