Termez shahrida energiya samaradorligi bo‘yicha davra suhbati va savdo yarmarkasi
2019-yil 14-noyabrda Termizda Energetika vazirligi va Iqtisodiyot va sanoat vazirligi energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha navbatdagi davra suhbati va savdo yarmarkasini o‘tkazdilar.
Ushbu tadbirlarning maqsadi - O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 22.08.2013-yildagi PQ-4422-son Qarorini muhokama qilishni davom ettirish, shuningdek, tadbirkorlarni "Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish" loyihasi bilan tanishtirish.
Yarmarkada respublikaning energiya tejamkor uskunalari ishlab chiqaruvchilari: "QIYE quyosh texnologiyasi", "Xududgaz Termiz", "Royal", "Prime" va boshqalar namoyish etildi.
Savdo yarmarkasi va davra suhbatida 300 dan ortiq kishi ishtirok etdi. Ushbu tadbirlarning ishtirokchilari, kichik va o‘rta sanoat korxonalari rahbarlari Jahon banki va Yevropa investitsiya bankidan kredit olish imkoniyatidan foydalanishlari kutilmoqda. Darhaqiqat bu, energiya sarfini kamaytirishning zamonaviy, samarali usullari xarajatlarning pasayishiga va mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshirishga yordam beradi.
Noyabr oyining oxirigacha Jizzax va Guliston shaharlarida bir qator yakuniy davra suhbatlari bo‘lib o‘tadi.

Круглый стол по повышению энергоэффективности и ярмарка продаж в г. Термез
14 ноября 2019 года Министерство Энергетики и Министерство экономики и промышленности Республики Узбекистан провели очередной круглый стол по повышению энергоэффективности и ярмарку продаж в г.Термез.
Цель данных мероприятий –обсуждение Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4422 от 22.08.2019г., а также знакомство предпринимателей с Проектом «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
На ярмарке были представлены такие производители энергоэффективного оборудования Республики Узбекистан, как: «QIE solar technology», «Худудгаз Термез», «Royal», «Prime» и другие.
В ярмарке продаж и круглом столе приняло участие более 300 человек. Ожидается, что участники данных мероприятий, руководители малых и средних промышленных предприятий, воспользуются возможностью получения кредитных средств Всемирного Банка и Европейского инвестиционного банка. Ведь современные и эффективные способы снижения затрат на энергоносители способствуют снижению себестоимости и повышению конкурентоспособности выпускаемой продукции.
Ряд заключительных круглых столов будет проведён в городах Джизак и Гулистан до конца ноября месяца.