O‘zbekiston va JAR o‘rtasidagi vazirliklararo maslahatlashuvlar to‘g‘risida
2019-yilning 15-noyabr kuni O‘zbekiston delegatsiyasining Harakatlanuvchi qurilmalarga nisbatan xalqaro kafolatlar to‘g‘risidagi Keyptaun Konvensiyasiga 4-Bayonnomani qabul qilish bo‘yicha Diplomatik konferensiyada ishtiroki doirasida Pretoriya shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Janubiy Afrika Respublikasi o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy va boshqa masalalari yuzasidan vazirliklararo maslahatlashuvlar o‘tkazildi.
JAR TIV delegatsiyasiga Osiyo va Yaqin Sharq departamenti direktori vazifasini bajaruvchi Terri Govender boshchilik qildi.
Ikki tomonlama munosabatlarning huquqiy asosini birinchi galda bazaviy bitimlarni tuzishga urg‘u bergan holda bosqichma-bosqich tashkil etishga kelishib olindi.
Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi maslahatlashuvlar to‘g‘risidagi Bayonnoma loyihasi kelishib olindi, investitsiyalarni himoya qilish va rag‘batlantirish, ikki yoqlama soliqqa tortishdan qochish, bojxona ishlarida hamkorlik sohalarida hukumatlararo bitimlar loyihalarini ishlab chiqish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida tog‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish va ularning hamkorligini rivojlantirishga ko‘maklashish maqsadida O‘zbekiston va JARda o‘tkazilayotgan savdo-sanoat yarmarkalari, ko‘rgazmalar va biznes-forumlar to‘g‘risida muntazam axborot almashib turishga kelishib olindi.

2019-11-18 | Politics
On November 15, 2019, inter-MFA consultations on legal and other issues of bilateral cooperation between Uzbekistan and South Africa were held in Pretoria.
South African MFA delegation was led by Deputy Director of the Department for Asia and Middle East Terry Govender.
The parties agreed to establish a legal framework for bilateral relations on a step-by-step basis with an emphasis on conclusion of basic agreements.
The parties agreed on a draft Protocol on inter-MFA consultations, discussed the possibility of drafting intergovernmental agreements in protection and promotion of investments, avoidance of double taxation, cooperation in customs affairs.
In order to facilitate the establishment of direct contacts between the business circles of the two countries and development of their interaction, an agreement was reached to regularly exchange information on trade fairs, exhibitions and business forums held in Uzbekistan and South Africa.