O‘zbekiston va JAR o‘rtasidagi vazirliklararo maslahatlashuvlar to‘g‘risida
2019-yilning 15-noyabr kuni O‘zbekiston delegatsiyasining Harakatlanuvchi qurilmalarga nisbatan xalqaro kafolatlar to‘g‘risidagi Keyptaun Konvensiyasiga 4-Bayonnomani qabul qilish bo‘yicha Diplomatik konferensiyada ishtiroki doirasida Pretoriya shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Janubiy Afrika Respublikasi o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy va boshqa masalalari yuzasidan vazirliklararo maslahatlashuvlar o‘tkazildi.
JAR TIV delegatsiyasiga Osiyo va Yaqin Sharq departamenti direktori vazifasini bajaruvchi Terri Govender boshchilik qildi.
Ikki tomonlama munosabatlarning huquqiy asosini birinchi galda bazaviy bitimlarni tuzishga urg‘u bergan holda bosqichma-bosqich tashkil etishga kelishib olindi.
Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi maslahatlashuvlar to‘g‘risidagi Bayonnoma loyihasi kelishib olindi, investitsiyalarni himoya qilish va rag‘batlantirish, ikki yoqlama soliqqa tortishdan qochish, bojxona ishlarida hamkorlik sohalarida hukumatlararo bitimlar loyihalarini ishlab chiqish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida tog‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish va ularning hamkorligini rivojlantirishga ko‘maklashish maqsadida O‘zbekiston va JARda o‘tkazilayotgan savdo-sanoat yarmarkalari, ko‘rgazmalar va biznes-forumlar to‘g‘risida muntazam axborot almashib turishga kelishib olindi.

О межмидовских консультациях между Узбекистаном и ЮАР
15 ноября 2019 года в рамках участия узбекской делегации в Дипломатической конференции по принятию 4-го Протокола к Кейптаунской Конвенции о международных гарантиях в отношении подвижного оборудования в г.Претория состоялись межмидовские консультации по договорно-правовым и другим вопросам двустороннего сотрудничества между Республикой Узбекистан и Южно-Африканской Республикой.
Делегацию МИД ЮАР возглавил исполняющий обязанности директора Департамента Азии и Ближнего Востока Терри Говендер.
Стороны договорились о создании правовой основы двусторонних отношений на поэтапной основе с акцентом на заключение прежде всего базовых соглашений.
Стороны согласовали проекта Протокола о межмидовских консультациях, обсудили возможности проработки проектов межправительственных соглашений в сферах защиты и поощрения инвестиций, избежания двойного налогообложения, взаимодействия в таможенных делах.
В целях оказания содействия установлению прямых контактов между деловыми кругами двух стран и развитию их взаимодействия, достигнута договоренность регулярно обмениваться информацией о проводимых в Узбекистане и ЮАР торгово-промышленных ярмарках, выставках и бизнес-форумах.