Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi toʻgʻrisida
Toshkent shahrida 15-noyabr kuni Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining boʻlajak maslahat uchrashuviga tayyorgarlik doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlari tashqi ishlar vazirlarining uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi, Qozogʻiston Respublikasi, Qirgʻiz Respublikasi, Tojikiston Respublikasi va Turkmaniston tashqi siyosat idoralari rahbarlari Abdulaziz Komilov, Muxtar Tleuberdi, Chingiz Aydarbekov, Sirojiddin Muxriddin va Rashid Meredov mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalari va oliy darajadagi uchrashuvga tayyorgarlik jarayonini muhokama qildilar.
Yigʻilishda taʼkidlanganidek, hozirgi kunda davlat rahbarlarining siyosiy irodasi sabab Markaziy Osiyoda doʻstlik, hamkorlik va oʻzaro ishonchga asoslangan mutlaqo yangi muhit shakllandi.
Vazirlar savdo aylanmasining yuqori surʼatlarda oʻsganini, transport-kommunikatsiya tizimlarini rivojlantirish boʻyicha ishlar faollashganini, mintaqa mamlakatlarini bogʻlaydigan yangi yerusti va havo yoʻnalishlari ochilganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Toshkent shahrida 29-noyabr kuni boʻlib oʻtadigan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi kun tartibi koʻrib chiqildi. Kun tartibiga savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlik, transport infratuzilmasi, ilmiy-texnik va madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish masalalari kiritilishi rejalashtirilmoqda.
Vazirlar sammitning yakuniy hujjati loyihasi va boshqa rejalashtirilayotgan qarorlarni ham muhokama qildilar.

О встрече глав министерств иностранных дел Центральноазиатских стран
15 ноября 2019 года в рамках подготовки к предстоящей Консультативной встрече глав Центральноазиатских государств в городе Ташкенте состоялась встреча министров иностранных дел стран Центральной Азии.
Руководители внешнеполитических ведомств Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, Республики Казахстан – Мухтар Тлеуберди, Кыргызской Республики – Чингиз Айдарбеков, Республики Таджикистан – Сироджидин Мухриддин и Туркменистана – Рашид Мередов обсудили вопросы развития регионального сотрудничества и ход подготовки к встрече на высшем уровне.
В ходе совещания подчеркивалось, что благодаря политической воле глав государств в настоящее время в Центральной Азии сформировалась принципиально новая атмосфера дружбы, сотрудничества и взаимного доверия.
Министры с удовлетворением констатировали динамичный рост торгового оборота, активизацию работы по развитию транспортно-коммуникационных сетей, запуску новых наземных и воздушных маршрутов, соединяющих страны региона.
Сторонами была рассмотрена повестка дня предстоящей 29 ноября Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в городе Ташкенте, в которую планируется включить вопросы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, развития транспортной инфраструктуры, научно-технического и культурно-гуманитарного взаимодействия.