Turk investorlarining O‘zbekiston Respublikasiga savdo tarmog‘ini ekspropriyatsiya qilish bo‘yicha da’volarining 90 foizi rad etildi
2019-11-15 | Jamiyat
2019-yilning 4-oktabr kuni Investitsiyaviy nizolarni hal qilish bo‘yicha xalqaro markazning (ICSID) Arbitraj Tribunali Güneş Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi va boshqalarning O‘zbekiston Respublikasiga qarshi da’vosi doirasidagi arbitraj nizosi bo‘yicha qaror chiqardi.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi mazkur qaror tafsilotlarining maxfiyligini saqlash talabiga sobit qolsada, Vazirlik Arbitraj tribunali qarorini chuqur o‘rganish natijasida Turkiya fuqarosi V.Guneshga iqtibosan matbuotda noxolis talqin qilinayotgan ayrim jihatlarga jamoatchilik e’tiborini qaratishni lozim topdi.
Birinchidan, Tribunal da’voning ko‘plab bandlari bo‘yicha hukumatning nuqtai nazarini qo‘llab-quvvatladi va da’vogarlarning minimal miqdordagi talablaridan tashqari qolgan asosiy avvalboshdan oshirib ko‘rsatilgan da’volarini rad etdi.
Ikkinchidan, qayd etish lozimki, amalda Tribunal o‘zining vakolatlari cheklanganligini tan olib, dastlab da’vo kiritgan 6 nafar da’vogardan mamlakatimizda «investor» tushunchasiga mos kelmaydigan uch nafarining da’volarini rad etdi.
Uchinchidan, da’vogarlarning ularga 180 million AQSh dollari miqdoridagi ma’naviy zarar yetkazilganligi haqidagi da’volarini, shuningdek, yetkazilgan moddiy zarar miqdoriga oid da’vogarlar tomonidan taqdim qilingan 66 million AQSh dollaridan ortiq miqdordagi oshirib ko‘rsatilgan baholarni rad etdi.
To‘rtinchidan, Tribunal da’vogarlarning ularga go‘yoki shafqatsiz munosabatda bo‘linganligiga oid barcha da’volarini ko‘rib chiqishni rad etdi. Shu bois Vohit Guneshning shafqatsiz munosabatda bo‘lish bilan bog‘liq barcha bayonotlari bir tomonlama fikrligicha qolmoqda.
Beshinchidan, Tribunal O‘zbekiston Respublikasining “Chet el investitsiyalari to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq O‘zbekiston Respublikasiga qarshi ICSIDga da’vo kiritish uchun huquqiy asos mavjud emasligini tan oldi.
Yakunda Tribunal dastlabki da’vo qilingan zarar miqdorining 10 foizi miqdoridagi, ya’ni 26 million AQSh dollari (foizlar va harajatlardan tashqari) miqdoridagi summani to‘lash haqida qaror qabul qildi. Mazkur miqdor 2011-yildagi Vohit Gunesh va boshqalarga qarshi asosiy jinoyat ishi bo‘yicha Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahar sudining hisob-kitoblaridan kelib chiqqan. Tribunal da’vogarlar tomonidan zarar miqdoriga oid taqdim qilingan baholarni spekulyativ va ishonchsiz deb topdi.
Shu bilan birga Tribunal da’vogarlarning O‘zbekiston tomonidan ikki tomonlama investitsion shartnomaning buzilganligi ehtimoli haqidagi boshqa da’volari haqida biror bir xulosa berishdan tiyildi.
Arbitraj qarorini talqin qilish atrofidagi axborotlar oqimi da’vogarlarning O‘zbekiston hududidagi ilgarigi faoliyati bilan bog‘liq faktlarni boshqacha mazmunda ko‘rsatishga urinishlardan dalolat berishi mumkin. Shunga qaramay, ma’lum bo‘lishicha, da’vogarlar hozirda O‘zbekistonda biznes yuritish uchun biror bir to‘siq mavjud deb hisoblamaydi.
O‘zbekiston hukumati xorijiy investitsiyalarning kirib kelishini qo‘llab-quvvatlaydi hamda investitsiyalar va investorlarni huquqiy himoya qilishni ta’minlashni kafolatlaydi.
Shu bilan birga, barchamiz yaxshi tushunamizki, xorijlik investorlar O‘zbekiston qonunchiligini hurmat qilishi va unga amal qilishi, korruptsiyaga yo‘l qo‘ymasligi, soliqlarni to‘lashi lozimligini takrorlashga hojat yo‘q.

90% исковых требований турецких инвесторов к Республике Узбекистан по экспроприации торговой сети были отклонены
2019-11-15 | Общество
4 октября 2019 года Арбитражный трибунал при Международном центре по урегулированию инвестиционных споров (ICSID) вынес решение по арбитражному разбирательству по иску Güneş Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi и других против Республики Узбекистан.
Несмотря на то, что Министерство юстиции Республики Узбекистан остается приверженным к требованию сохранения конфиденциальности деталей данного решения, после тщательного изучения решения Арбитражного трибунала Министерство сочло необходимым обратить внимание общественности на отдельные моменты, которые искаженно освещаются в прессе со ссылкой на гражданина Турции В.Гунеша.
Во-первых, Трибунал поддержал позицию правительства по многим пунктам иска и отклонил подавляющую часть завышенных требований истцов за исключением минимальной суммы.
Во-вторых, следует заметить, что фактически Трибунал, признав отсутствие своей юрисдикции, отклонил иск трех из шести первоначальных истцов, которые не подпадали под понятие «инвестора» в стране.
В-третьих, полностью отклонены претензии истцов о нанесении им морального ущерба в размере 180 млн. долл. США, а также представленные истцами завышенные оценки размера материального ущерба – более 66 млн. долл. США.
В-четвертых, Трибунал отказался рассматривать все претензии истцов в отношении утверждений о якобы жестоком обращении; поэтому все заявления Вахита Гюнеша о жестоком обращении остаются односторонними утверждениями;
В-пятых, Трибунал признал отсутствие правовой основы для подачи иска в МЦУИС против Республики Узбекистан в соответствии с Законом Республики Узбекистан об иностранных инвестициях;
В конечном итоге Трибунал присудил только 10% от первоначальной суммы заявленных убытков, что составляет 26 млн. долл. США (без учета процентов и расходов). Данная сумма основана исключительно на расчётах Ташкентского уголовного суда по основному уголовному делу против Вахита Гюнеша и других заявителей в 2011 году. Трибунал определил оценку, предоставленную Истцами, как спекулятивные и ненадежные.
При этом, Трибунал не сделал никаких выводов в отношении других претензий истцов по предполагаемым нарушениям узбекской стороной двустороннего инвестиционного договора.
Наблюдаемый информационный фон вокруг толкования Арбитражного решения возможно свидетельствует о попытке искажения фактов, связанных с прежней деятельностью Истцов на территории Узбекистана. Как стало известно, Истцы в настоящее время не видят препятствия для ведения бизнеса в Узбекистане.
Правительство Узбекистана поддерживает приток иностранных инвестиций и заверяет в гарантированном обеспечении правовой защиты инвестиций
и инвесторов.
Вместе с тем, все прекрасно понимают и нет необходимости повторять, что иностранные инвесторы должны уважать и соблюдать законы Узбекистана, избегать коррупции и платить налоги.