O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyevning “Valday” xalqaro munozara klubining X Osiyo konferentsiyasi ishtirokchilari, tashkilotchilari va mehmonlariga qutlovi
2019-11-11 | Siyosat
Hurmatli konferentsiya ishtirokchilari va tashkilotchilari!
O‘zbekistonda ilk bor “Valday” xalqaro munozara klubining X Osiyo konferentsiyasi ishtirokchilari - yetakchi siyosatchilar, olim va ekspertlarni qabul qilish biz uchun ulkan sharaf. Sizlarni saxovatli va mehmondo‘st zaminimizda samimiy qutlayman!
Mazkur konferentsiya asrlar davomida Sharq va G‘arb madaniyatlari o‘zaro tutashgan va bir-birini boyitgan, yangi ilmiy g‘oya va bilimlar tug‘ilgan shahar - Samarqandda o‘tkazilayotganida chuqur ma’no mujassam.
Dunyo tamadduni rivojiga ulkan hissa qo‘shgan Samarqand hozirgi kunda ham mintaqaviy va global kun tartibiga oid dolzarb masalalar bo‘yicha ochiq va konstruktiv muloqot uchun o‘ziga xos maydon vazifasini o‘tagan holda xalqaro hamkorlikni mustahkamlashda muhim rol o‘ynamoqda.
So‘nggi ikki yilda bu yerda Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha xalqaro konferentsiya, Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumi va mintaqa uchun tarixiy ahamiyatga ega yuksak darajadagi qator boshqa tadbirlar muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Bu, o‘z navbatida, hamkorlikning o‘ziga xos “Samarqand ruhi“ni shakllantirish haqida so‘z yuritish imkonini beradi.
Bugungi uchrashuv ushbu ezgu an’anani davom ettirishi hamda ochiqlik va o‘zaro anglashuv ruhida o‘tishiga ishonchim komil.
Haqli ravishda nufuzli va obro‘li ekspert-tahliliy platforma hisoblangan “Valday“ klubining har bir yig‘ilishi hamisha butun dunyo mutaxassislari va jamoatchiligi o‘rtasida katta qiziqish uyg‘otadigan yorqin hodisa bo‘lib kelgan.
O‘ylaymanki, Yevroosiyo mintaqasi, jumladan, Markaziy Osiyoda ro‘y berayotgan murakkab jarayonlarga bag‘ishlangan bugungi munozara ham sermahsul bo‘lib, istiqboldagi o‘zaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini belgilab beradi.
Markaziy Osiyo Yevroosiyo makoni va, umuman olganda, geosiyosatda tobora muhim rol o‘ynamoqda. Qisqa vaqt ichida Markaziy Osiyo xalqlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli mintaqada mutlaqo yangi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va hamkorlik muhitini yaratishga erishildi.
Siyosiy ishonch yuksak darajaga ko‘tarildi. Bu esa bugungi kunda mintaqadagi hayotiy muhim muammolarni samarali hal etish imkonini bermoqda. Davlat chegaralari, suvdan foydalanish, transport va savdo masalalari bo‘yicha oqilona murosaga erishildi.
O‘zbekiston Respublikasi ko‘p tomonlama mintaqaviy hamkorlikni yanada kengaytirish tarafdori. Asosiy maqsadimiz Markaziy Osiyoni barqaror va iqtisodiy rivojlangan mintaqa, tinchlik va hamkorlik makoniga aylantirishdan iborat.
Shubhasiz, bularning barchasi global xavfsizlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega bo‘lib, butun Yevroosiyo mintaqasini rivojlantirishga xizmat qiladi. Shuningdek, mintaqa mamlakatlarining dunyodagi yetakchi hamkorlar, birinchi navbatda, Rossiya bilan o‘zaro manfaatli va teng huquqli munosabatlarini rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar ochib beradi.
Rossiya Federatsiyasi O‘zbekistonning ishonchli strategik hamkori va ittifoqdoshi. Azaliy do‘stlik rishtalariga asoslangan munosabatlarimiz izchil rivojlanib, yangi amaliy mazmun bilan boyimoqda.
O‘zbekiston savdo, sanoat kooperatsiyasi, investitsiya, innovatsiyalar, energetika, qishloq xo‘jaligi sohasidagi, yirik transmintaqaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha O‘zbekiston-Rossiya hamkorligining mavjud salohiyatini to‘liq ishga solishdan manfaatdor. Madaniyat va ta’lim sohalaridagi aloqalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
“Valday“ klubining O‘zbekistondagi bugungi uchrashuvi mamlakatlarimizning ishonchli muloqot va amaliy hamkorlikni mustahkamlash hamda barcha darajalarda rivojlantirishga bo‘lgan o‘zaro intilishining yorqin dalilidir.
Hurmatli konferentsiya ishtirokchilari!
Samarqandda o‘tayotgan “Valday” xalqaro munozara klubining X Osiyo konferentsiyasi mamlakatlarimiz ekspert-tahlil hamjamiyatlari o‘rtasida yangi, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatish va mavjudlarini mustahkamlashga xizmat qilishi, shubhasiz. Umid qilamanki, bunday uchrashuvlar muntazamlik kasb etadi.
Konferentsiya ish faoliyati samarali bo‘lishini, Sharq gavhari - ko‘hna va navqiron Samarqand bilan tanishish sizlarda yorqin va unutilmas taassurot qoldirishini tilab qolaman.

Приветствие Президента Республики Узбекистан Шавката Миромоновича Мирзиёева участникам, организаторам и гостям X Азиатской конференции Международного дискуссионного клуба «Валдай»
Уважаемые участники и организаторы конференции!
Для нас большая честь впервые в Узбекистане принимать участников X Азиатской конференции Валдайского клуба – ведущих политологов, ученых и экспертов. Искренне приветствую вас на нашей благодатной и гостеприимной земле!
Символично, что эта конференция проходит в Самарканде – городе, где на протяжении многих веков происходило взаимообогащение культур Востока и Запада, генерировались новые научные идеи и знания.
Самарканд, внесший большой вклад в развитие мировой цивилизации, и в наши дни продолжает играть важную роль в укреплении международного взаимодействия, являясь уникальной площадкой для открытого и конструктивного диалога по актуальным вопросам региональной и глобальной повестки.
Только за последние два года здесь успешно проведены Конференция по безопасности и устойчивому развитию в Центральной Азии, Азиатский форум по правам человека и ряд других мероприятий высокого уровня, имеющих историческое значение для региона, что позволяет говорить о формировании особого «самаркандского духа» сотрудничества.
Уверен, что сегодняшняя встреча продолжит эту добрую традицию и пройдет в духе открытости и взаимопонимания.
Каждое заседание Валдайского клуба, по праву считающегося авторитетной и востребованной экспертно-аналитической платформой, – это всегда заметное событие, вызывающее большой интерес специалистов и общественности во всем мире.
Думаю, что сегодняшнее обсуждение, посвященное сложным процессам, происходящим на Евразийском континенте, в том числе в Центральной Азии, также будет плодотворным и наметит новые грани нашего взаимодействия на перспективу.
Центральная Азия играет все более важную роль на Евразийском пространстве и в геополитике в целом. За короткий период совместными усилиями центральноазиатских стран в регионе удалось создать принципиально новую атмосферу дружбы, добрососедства и сотрудничества.
Существенно возрос уровень политического доверия, что позволяет сегодня эффективно решать жизненно важные внутрирегиональные проблемы. Найдены разумные компромиссы по вопросам государственных границ, водопользования, транспорта и торговли.
Республика Узбекистан привержена дальнейшему расширению многостороннего регионального сотрудничества. Наша главная цель – превратить Центральную Азию в стабильный и экономически развитый регион, пространство мира и сотрудничества.
Все это, безусловно, имеет важнейшее значение в контексте обеспечения глобальной безопасности, будет способствовать развитию всего Евроазиатского континента, а также открывает широкие возможности для наращивания взаимовыгодных и равноправных отношений стран региона с ведущими мировыми партнёрами, в первую очередь с Россией.
Российская Федерация – надёжный стратегический партнёр и союзник Узбекистана. Наши отношения, основанные на исторических узах дружбы, интенсивно развиваются, наполняются новым практическим содержанием.
Мы в Узбекистане заинтересованы в том, чтобы максимально полно задействовать имеющийся огромный потенциал узбекско-российского сотрудничества в сферах торговли, промышленной кооперации, инвестиций, инноваций, энергетики, сельского хозяйства, в реализации крупных трансрегиональных проектов. Особое значение придаем наращиванию связей в области культуры и образования.
Сегодняшняя встреча Валдайского клуба в Узбекистане – яркое подтверждение обоюдного стремления наших стран к укреплению и развитию доверительного диалога и практического сотрудничества на всех уровнях.
X Азиатская конференция Международного дискуссионного клуба «Валдай» в Самарканде, несомненно, будет способствовать укреплению существующих и установлению новых прямых контактов между экспертно-аналитическими сообществами наших стран. Надеюсь такие встречи приобретут регулярный характер.
Желаю вам продуктивной и успешной работы, а также ярких и незабываемых впечатлений от знакомства с жемчужиной Востока – древним и вечно молодым Самаркандом.