Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va “COMPASS” xalqaro ilmiy loyihasining “Mintaqaviy xavfsizlik va global o‘zgarishlar kontekstida O‘zbekiston” mavzsudagi xalqaro konferensiyasi
2019-11-06 | Xavfsizlik sohasi
Konferensiya Britaniyaning Kent va Kembrij universitetlari, Belarus davlat universiteti, Tojikiston milliy universiteti, Ozarbayjon ADA universiteti bilan hamkorlikda “COMPASS” xalqaro akademik loyihasi doirasida o‘tkaziladi. Buyuk Britaniya, AQSh, Rossiya, Xitoy, Belarus, Ispaniya, Ozarbayjon, Tojikiston va Afg‘onistondan ekspertlar va olimlar ishtirok etadi.
Sovet Ittifoqi parchalanib ketganidan so‘ng O‘zbekiston Markaziy Osiyoda siyosiy jarayonlarning rivojlanish tendensiyalari va xususiyatlarini belgilovchi muhim o‘yinchiga aylandi. Uning mintaqaviy masalalar bo‘yicha pozitsiyasi ko‘p jihatdan Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni ta’minlaydi. O‘zbekiston diniy mafkurani radikallashtirishga qarshi, dunyoviy nazorat tizimini saqlab qolish va hatto mustaqillikka erishgandan so‘ng Islomning an’anaviy asoslarini tiklashga yordam berdi.
Ushbu taraqqiyot muhim ahamiyatga ega va mintaqadagi xavfsizlik tahdidlariga qarshi turishga yordam beradi. O‘zbekiston Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning siyosiy kursi mintaqaning tinchlik-siyosiy jarayonlardagi mavqeini tubdan yangilash va mustahkamlashga qaratilgan. Bu borada davlatlar faoliyatini kuchaytirish mavjud siyosiy-iqtisodiy salohiyatni takomillashtirish va mazkur konferensiyaning ekspert muhokamalarining asosiy mavzulariga aylanadigan yondashuvlarni optimallashtirish yo‘llarini izlashni taqozo etadi.
Konferensiyada butun mintaqani, xususan, O‘zbekistonni yanada o‘zgartirishning ahamiyati va yo‘nalishlari muhokama qilinadi. Boshlangan islohotlar respublikani xalqaro maydonda yanada ochiq, samarali va raqobatbardosh qildi. O‘zbekistonning Islom bo‘yicha, uning zamonaviy madaniy-mafkuraviy ahamiyatini saqlab qolish borasidagi sa’y-harakatlari hozirgi chegaralaridan ancha uzoqda bo‘lgan mintaqaga muhim signal yuboradi. O‘z navbatida, respublikaning tashqi siyosiy tashabbuslari Markaziy Osiyoda ishonch va yaxshi qo‘shnichilik muhitini yaratish imkonini berdi, Afg‘oniston hukumati va muxolifat o‘rtasida tinchlik muzokaralari uchun shart-sharoitlarni ta’minlash borasida jiddiy sa’y-harakatlar qilinmoqda.
Markaziy Osiyoni transkontinental savdo va texnologiyalarning yuqori darajada rivojlangan markazi sifatida shakllantirish Afg‘oniston, Janubiy Osiyo va Yaqin Sharqning qo‘shni hududlari kelajagi uchun muhim ahamiyat kasb etadi. Uzoq muddatda Yevroosiyo kontinentining markazida dunyoviy va barqaror davlatlarning ochiq va ishonchli mintaqasini yaratish global miqyosda tinchlikni saqlashga qaratilgan xalqaro sa’y-harakatlarda muhim rol o‘ynaydi.
Konferensiyada quyidagi mavzular va savollar ko‘rib chiqiladi:
- Toshkentning mintaqaviy siyosati, yaqin qo‘shnilar bilan munosabatlardagi yangi muhit va dinamikani qayta ko‘rib chiqish;
- Ushbu konstruktiv jarayonning nafaqat mintaqaviy xavfsizlik va rivojlanishni mustahkamlashga, balki butun xalqaro xavfsizlik arxitekturasiga ta’siri;
- O‘zbekistonda islohotlarni chuqurlashtirish va uning Markaziy Osiyoda xalqaro munosabatlarning mohiyatiga ta’siri, Buyuk Yevroosiyoning barqarorligi va xavfsizligiga ta’siri;
-Umumiy mintaqaviy muammolarni hal qilishda ishonch va o‘zaro tushunish munosabatlari
- Jahon hamjamiyatining ochiq va mintaqaviy va global integratsiyalangan O‘zbekistonga qiziqishi;
- Jahon kuch markazlarining O‘zbekiston bilan barqaror hamkorligi munosabatlarning eng maqbul modeli sifatida;
- Mintaqaviy xavfsizlik tizimining barqarorligi uchun yangi imkoniyatlar va istiqbollarni yaratadigan Markaziy Osiyoda keng ko‘lamli xalqaro infratuzilma loyihalarini ilgari surish.
Mazkur konferensiya mintaqaviy muammolar va muammolar kompleksiga qarshi mintaqadagi davlatlarning milliy manfaatlarini hisobga olgan holda konstruktiv xalqaro kun tartibini ishlab chiqishga xizmat qiladi. Markaziy Osiyoda yangi strategik vaziyat va uning xalqaro jarayonlarga ta’siri o‘rtasidagi munosabatni, uning konstruktiv salohiyati va rivojlanish istiqbollarini belgilash orqali tushunish juda muhimdir.

Международная конференция Университета мировой экономики и дипломатии и международного научного проекта «Компасс» на тему «Узбекистан в контексте региональной безопасности и глобальных изменений»
2019-11-06 | Сфера безопасности
Конференция проводится в сотрудничестве с британскими Университетами Кента и Кембридж, Белорусским государственным университетом, Таджикским национальным университетом, азербайджанским университетом АДА в рамках международного академического проекта «Компасс». Принимают участие эксперты и ученые из Великобритании, США, России, КНР, Беларуси, Испании, Азербайджана, Таджикистана и Афганистана.
После распада Советского Союза Узбекистан превратился в важного игрока, определяющего тренды и характер развития политических процессов в Центральной Азии. Его позиция по вопросам региональной повестки во многом обеспечивает мир и стабильность в Центральной Азии. Узбекистан противодействует радикализации религиозной идеологии, помог сохранить светскую систему контроля и даже восстановить традиционные основы Ислама после обретения независимости.
Этот прогресс имеет важное значение и помогает противостоять угрозам безопасности в регионе. Политический курс Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева нацелен на коренное обновление и укрепление позиций региона в миро-политических процессах. Усиление деятельности государств в этом направлении требует совершенствования имеющегося политико-экономического потенциала и поиск путей оптимизации подходов, которые станут центральными темами экспертных дискуссий нынешней конференции.
На конференции будут обсуждаться важность и направления дальнейшей трансформации региона в целом, и Узбекистана, в частности. Начатые реформы сделали республику более открытой, эффективной и конкурентоспособной на международной арене. Усилия Узбекистана по поддержанию умеренного Ислама, его современной культурно-идеологической значимости посылают важный сигнал региону, который простирается далеко за пределы его нынешних границ. В свою очередь, внешнеполитические инициативы республики позволили создать в Центральной Азии климат доверия и добрососедства, прилагаются серьезные усилия по обеспечению условий для мирных переговоров между афганским правительством и оппозицией.
Формирование Центральной Азии в качестве высокоразвитого центра трансконтинентальной торговли и технологий приобретает ключевое значение для будущего как Афганистана, так и сопредельных регионов Южной Азии и Ближнего Востока. В долгосрочной перспективе создание открытого и заслуживающего доверия региона светских и устойчивых государств в центре евразийского континента сыграет важную роль в международных усилиях по сохранению мира в глобальном масштабе.
На конференции будут рассмотрены следующие темы и вопросы:
- Переосмысление региональной политики Ташкента, новой атмосферы и динамики в отношениях с ближайшими соседями;
- Влияние этого конструктивного процесса не только на укрепление региональной безопасности и развития, но и на всю архитектуру международной безопасности;
- Углубление реформ в Узбекистане и его отражение на характере международных отношений в Центральной Азии, влияние на стабильность и безопасность Большой Евразии;
- Отношения доверия и взаимопонимания при решении общерегиональных проблем
- Интерес мирового сообщества к открытому и регионально и глобально интегрированному Узбекистану;
- Устойчивое взаимодействие мировых центров силы с Узбекистаном как наиболее оптимальная модель отношений;
- Продвижение крупномасштабных международных инфраструктурных проектов в Центральной Азии, которые создают новые возможности и перспективы устойчивости региональной системы безопасности.
Настоящая конференция будет способствовать выработке конструктивной международной повестки дня, учитывающей национальные интересы государств региона в противостоянии целому комплексу региональных вызовов и проблем. Жизненно важно понять проследить взаимосвязь новой стратегической ситуацией в Центральной Азии и ее влияния на международные процессы, обозначив ее конструктивный потенциал и перспективы развития.