Navoiy EIZda Oʻzbek-Xitoy farmatsevtika zavodi qurilishi boshlandi
Tomonlar Oʻzbek-Xitoy texnoparkini yaratish hamda dori substansiyalarini sintezi boʻyicha farmatsevtika zavodining qurilishi boʻyicha loyihani batafsil muhokama qildilar.
Taʼkidlash joizki, hozirgacha asosiy dori substansiyalari yurtimizga xorijdan olib kirilmoqda. Ularni Oʻzbekistonda ishlab chiqarish muhim vazifalardan dir. Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining Bioorganik kimyo instituti va Oʻsimlik moddalari kimyosi institutida dori substansiyalarini ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyilgan, biroq ularning sintezini amalga oshirish imkoniyati mavjud emas.
Shu bois ham “Navoiy” erkin sanoat zonasida dori substansiyalarini sintezi boʻyicha Oʻzbek-Xitoy tibbiyot texnologik parkining yaratilishi mazkur sohada tub oʻzgarishlar yasaydi. Mazkur loyiha kimyo va farmatsevtika sohasidagi soʻnggi texnologiyalarni qoʻllagan holda qator dorisi substansiyalarini sintezi boʻyicha bosqichma-bosqich ishlar amalga oshiriladi.
10 mln. AQSH dollari qiymatidagi ushbu investitsion loyiha Innovsion rivojlanish vazirligi, Navoiy viloyati hokimligi va Farmatsevtika sohasini rivojlantirish agentligi hamkorligida oʻz ishini boshladi. Hozirda loyihaning koordinatori etib tayinlangan xorijiy kompaniyasi loyihaning birinchi bosqichini bajarishni boshladi. “Central Asian research and production centre of biologically active compounds” Xitoy Xalq Respublikasi Fanlar akademiyasining investitsiyasi hisobiga Sinszyan texnika instituti hamda OʻzR FA Bioorganik kimyo va Oʻsimlik moddalari kimyosi institutlari oʻrtasidagi 20 yillik hamkorlik natijasida tashkil etilgan.

В Навоийской СЭЗ началось строительство Узбекско-Китайского фармацевтического завода
4 ноября Министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов принял китайскую делегацию во главе с заместителем генерального директора департамента науки и технологий в области социального развития Министерства науки и технологий КНР Тянь Баогу (TIAN Baoguo).
В переговорах также приняли участие заместитель генерального директора департамента науки и технологий Национальной ассоциации традиционной Китайской медицины Ван Сижэн (WANG Sicheng), директор Центра разработки и внедрения лекарственных средств Средней Азии Академии Наук Китая Айса Хаджиакбар.
Стороны подробно обсудили проект по созданию Узбекско-Китайского технопарка и строительству фармацевтического завода по синтезу лекарственных субстанций.
Стоит отметить, что до сегодняшнего дня основные лекарственные субстанции завозятся в Узбекистан из-за рубежа. Одна из важных задач - наладить их производство в Узбекистане. В настоящее время в Институте биоорганической химии и Институте химии растительных веществ Академии наук Республики Узбекистан налажено производство по получению лекарственных субстанций, но отсутствует возможность осуществления синтеза субстанций.
Поэтому создание Узбекско-Китайского медицинского технологического парка по синтезу лекарственных субстанций в свободной экономической зоне «Навои» внесет коренные изменения в эту сферу. Ожидается поэтапное осуществление работ по синтезу ряда лекарственных субстанций с применением последних технологий в сфере химии и фармацевтики.
Данный инвестиционный проект стоимостью 10 млн. долларов США начал свою работу совместно с Министерством инновационного развития, хокимиятом Навоийской области и Агентством по развитию фармацевтической отрасли. В настоящее время иностранная компания, назначенная координатором проекта, приступила к выполнению первого этапа проекта. "Central Asian research and production centre of biologically active compounds" была создана в результате 20-летнего сотрудничества между техническим институтом Синьцзян и Институтами биоорганической химии и химии растительных веществ АН РУз за счет инвестиций Академии наук Китайской Народной Республики.