Toshkent shahrida O‘zbekiston-Norvegiya siyosiy maslahatlashuvlari bo‘lib o‘tdi
2019-yilning 4-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida O‘zbekiston-Norvegiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining ikkinchi raundi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov, Norvegiya delegatsiyasiga esa Tashqi ishlar vazirligi Davlat kotibi Audun Halvorsen rahbarlik qildi.
Uchrashuvda siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar, ta’lim va inson huquqlari sohalaridagi ikki mamlakat munosabatlari jarayoni ko‘rib chiqildi, O‘zbekiston va Norvegiya o‘rtasidagi aloqalarni yanada rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
So‘nggi vaqtlarda O‘zbekiston-Norvegiya muloqotining faollashgani qayd etildi hamda shu munosabat bilan hamkorlikni institutlashtirish, xususan, tenglik asosida ikki mamlakat parlamentlarida hamkorlik bo‘yicha guruhlar tashkil etish, Ombudsman institutlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha takliflar bildirildi. Savdo-iqtisodiy va imliy-exnik hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya ta’sis etish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Ikki mamlakat delegatsiyalari global va mintaqaviy xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikning amaliy jihatlari yuzasidan fikr almashdilar.
O‘zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan “Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash” va “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” rezolyutsiyalari hamda Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psheriklik trast fondining faoliyatini qo‘llab-quvvatlagani uchun Norvegiya tomoniga minnatdorlik bildirildi.
Uchrashuv yakunida tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi muloqotni muntazam ravishda davom ettirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanligi ma’lum qilindi.

В г.Ташкенте состоялись узбекско-норвежские политконсультации
4 ноября 2019 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан прошел второй раунд узбекско-норвежских межмидовских политических консультаций.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель Министра иностранных дел Дилшод Ахатов, норвежскую - Государственный секретарь Министерства иностранных дел Аудун Халворсен.
На встрече рассмотрен ход взаимодействия двух стран в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной, образовательной сферах и в области прав человека, обсуждены перспективные направления дальнейшего развития отношений между Узбекистаном и Норвегией.
Стороны с удовлетворением констатировали активизацию в последнее время узбекско-норвежского диалога и в этой связи были озвучены предложения об институционализации сотрудничества, в частности о создании на паритетной основе в парламентах двух стран групп по сотрудничеству, укреплении связей между институтами Омбудсмана. Также были рассмотрены перспективы учреждения Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству.
Делегации двух стран обменялись мнениями по практическим аспектам взаимодействия в рамках глобальных и региональных международных организаций. Узбекская сторона выразила признательность за поддержку Норвегией резолюций Генассамблеи ООН «Укрепление регионального и международного сотрудничества в целях обеспечения мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе» и «Просвещение и религиозная толерантность», а также деятельности Многопартнёрского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья.
По итогам встречи была подтверждена взаимная заинтересованность в продолжении на регулярной основе межмидовского диалога.