Sichuan xalqaro palatasining O'zbekistondagi vakolatxonasi ochildi
2019-yil 1-noyabr kuni ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokida "B2B" formatida O'zbekiston-Xitoy biznes-forumi va biznes-muzokaralar bo'lib o'tdi.
O'tkazilgan biznes-forum doirasida Sichuan xalqaro palatasining O'zbekistondagi vakolatxonasi ochildi.
Ushbu tadbirning maqsadi qo‘shma korxonalar va investisiya loyihalarini amalga oshirish uchun iqtisodiy aloqalarni o‘rnatish.
Delegasiya tarkibidan avtomatlashtirish tizimlari, elektr va energetika texnologiyalari, qishloq xo‘jaligi, mexanik va elektrotexnika, aerokosmik, neft-kimyo va avtomobilsozlik kabi sohalarda faoliyat yuritadigan 20 dan ortiq yetakchi kompaniyalar o‘rin olgan.
Uchrashuv davomida Xitoy delegasiyasi O‘zbekistonning iqtisodiy salohiyati, O‘zbekistonda investisiya muhitini yaxshilash, iqtisodiyotni liberallashtirish, investorlar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar hamda tadbirkorlarning qonuniy huquqlari va manfaatlarini himoya qilishni ta'minlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar bilan tanishdilar.
Ta'kidlash joizki, tadbir davomida Sichuan xalqaro palatasining O‘zbekistondagi vakolatxonasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, Sichuan xalqaro palatasi vakillari va Xitoyning yetakchi korxonalari ham taqdimot bilan ishtirok etdilar.
Forum doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida "B2B" uchrashuvlari bo‘lib o‘tdi, ularda O‘zbekiston-Xitoy savdo-iqtisodiy hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollari, shu jumladan, O‘zbekiston va Xitoy korxonalari o‘rtasidagi sheriklik aloqalarini kengaytirish bo‘yicha fikr almashildi. Muzokaralarda mamlakatimizning 100 ga yaqin tadbirkorlik sub'ekti ishtirok etdi.
Eslatib o‘tamiz, 2019-yil 20-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va O‘zbekiston-Xitoy savdo assosiasiyasi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolangan.
O‘zbekistonda Xitoy sarmoyasi ishtirokida 1016 ta korxona faoliyat yuritmoqda, ulardan 116 tasi 100% Xitoy kapitali ishtirokidagi korxonalardir.
Mamlakatimizda 73 ta Xitoy kompaniyasining vakolatxonalari akkreditasiyadan o‘tgan. Ular faoliyatining asosiy yo‘nalishlari: neft va gaz, kimyo, farmasevtika va to‘qimachilik sanoati, transport, qurilish, telekommunikasiya va boshqalar.
2018-yilda o‘zaro savdo aylanmasi hajmi 6,42 mlrd.AQSh doll. (+35.2). Shu jumladan eksport - 2,8 mlrd. AQSh dollarni (+ 41,6%), import - 3,5 mlrd AQSh dollarni (+ 30,4%) tashkil etdi.
Eksportning asosiy pozisiyalari: tabiiy gaz, xizmatlar, to‘qimachilik mahsulotlari (shu jumladan paxta, paxta tolasi), plastmassa va ulardan tayyorlangan mahsulotlar (etilen va propilen polimerlari), uran, mis, teri xom ashyosi, qayta ishlangan meva va sabzavot mahsulotlari.
Import: mexanik va elektr jihozlari, qora metal, rezina, kimyoviy va plastmassa buyumlar, transport vositalari, oziq-ovqat mahsulotlari, to‘qimachilik maxsulotlari, farmasevtika.
So‘ngi yillarda mamlakatimizdan Xitoyga tabiiy gaz, to‘qimachilik mahsulotlari va etilen polimer yetkazib berish hajmi oshdi. Jumladan, shirin gilos, quritilgan mevalar, gilam kabi maxsulotlarni o‘z ichiga olgan yangi turdagi tovarlar eksporti yo‘lga qo‘yildi. Xususan, 2018-yilning o‘zida Xitoyga shirin gilosning eksporti 500 tonnadan oshdi, yashil loviyasi 23,281 ming tonna, 26 tonna uzum urug‘i, 10580 ming tonna mayiz tashkil etdi.

Открыто представительство Сычуаньской Международной палаты в Узбекистане
1 ноября 2019 года был проведен Узбекско-Китайский бизнес-форум и деловые переговоры в формате “В2В” с участием деловых кругов двух стран.
В рамках прошедшего бизнес-форума состоялось открытие представительства Сычуаньской Международной палаты в Узбекистане.
Целью проведения данного мероприятия является налаживание экономических отношений на предмет реализации совместных предприятий и инвестиционных проектов.
В состав делегации вошли свыше 20 ведущих компаний, которые ведут свою деятельность в таких сферах, как система автоматизации, электрические и энергетические технологии, сельское хозяйство, механическая и электротехническая промышленность, авиационно-космическая, нефтехимическая, автомобильная отрасль.
В ходе встречи делегация Китая ознакомилась с экономическим потенциалом Узбекистана, с проводимыми реформами в Узбекистане по улучшению инвестиционного климата, либерализации экономики, а также обеспечению защиты законных прав и интересов предпринимателей.
Важно отметить, что во время мероприятия прошла церемония открытия представительства в Узбекистане Сычуаньской Международной палаты. С презентацией также выступили представители Сычуанской международной палаты и ведущие китайские предприятия.
В рамках форума состоялись «В2В» встречи между деловыми кругами двух стран, где были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Китайского торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Китая. В индивидуальных переговорах приняли участие около 100 субъектов предпринимателей нашей страны.
Напомним, что 20 марта 2019 года было подписано соглашение о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Ассоциацией Узбекско-Китайской торговли, которое и послужило началом для проведения такого рода встреч между Узбекистаном и Китаем. Проведение ряда мероприятий и подписание соглашений о сотрудничестве повлияло на повышение роста экспорта узбекской продукции. В частности, в 2018 году объем двусторонней торговли достиг 6,42 млрд.долл. США (+35,2), в т.ч. экспорт – 2,8 млрд.долл.США (+41,6%), импорт – 3,5 млрд.долл. США (+30,4%).
Основные позиции экспорта: природный газ, услуги (в т.ч. трубопроводный транзит, авиаперевозки), текстильная продукция (в т.ч. хлопчатобумажная пряжа, хлопковое волокно), пластмассы и изделия из них (полимеры этилена и пропилена), уран, медь, кожевенное сырьё, переработанная плодоовощная продукция.
Импорт: механическое и электрическое оборудование, химические товары и пластмассы, изделия из черных металлов, транспортные средства, резиновые изделия, продовольственные товары, текстильные изделия, фармацевтические препараты.
Выросли поставки в Китай природного газа, текстильной продукции, полимер этилена. Налажен экспорт новых видов продукции, в том числе маша, черешни, сухофруктов, ковровых изделий и др. В частности, только за 2018 год экспорт черешни в Китай составил более 500 тонн, зеленого маша 23,281 тыс. тонн, 26 тонн семян виноградов, 10580 тыс. тонн изюма и кишмиша.
На территории Узбекистана действуют 1016 предприятий с участием китайских инвестиций, включая 116 – со 100% капиталом КНР.
Аккредитованы представительства 73 компаний КНР. Основные сферы их деятельности: нефтегазовая, химическая, фармацевтическая и текстильная промышленность, транспорт, строительство и телекоммуникационная сфера.