Tadbirkorlik sub'yektlarining huquqlarini himoya qilishda hakamlik sudlari va mediatsiyaning roli
O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi tomonidan AQSh xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID)ning O‘zbekistonda sud-huquq islohotlari bo‘yicha dasturi doirasida 2019-yil 30-oktabrda Termez shahrida “Tadbirkorlik sub'yektlarining huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilishda hakamlik sudlari va mediatsiyaning roli” mavzusida ilmiy-amaliy seminar o‘tkazildi.
Seminarda O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi va uning Surxondaryo viloyati hududiy boshqarmasi huzuridagi Hakamlik sudlari sudyalari, Surxondaryo viloyati hokimligi, prokuraturasi, adliya boshqarmasi, fuqarolik ishlari bo‘yicha va iqtisodiy sudlari, tumanlararo sudlar sudyalari, advokatlar, mediatorlar, tadbirkorlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi.
Anjumanda “O‘zbekistonda nizolarni muqobil hal qilish: huquqiy asoslari va rivojlanish bosqichlari”, “Xorijiy davlatlarda mediatsiya: huquqiy asoslari va amaliyot”, “Hakamlik sudlarida iqtisodiy nizolarni hal qilishning o‘ziga xos xususiyatlari”, “Hakamlik muhokamasining afzalliklari va hakamlik sudlarida ish yuritish tartibi” mavzularida huquqshunos olimlar va mazkur sohaning tajribali mutaxassislari ma’ruzalar qildilar.
Jamiyatimizda huquqiy madaniyatning oshirilishi, jumladan sud instantsiyalariga murojaatlar sonini ko‘payishiga ham olib keladi. Ko‘pgina mamlakatlarda sudlarda to‘lib ketgan murojaatlar va ko‘riladigan ishlar sonini kamaytirishning samarali usullaridan biri sifatida mediatsiya institutidan unumli foydalanilmoqda. Bunda nizolashuvchi taraflar professional vositachi - mediator yordamida kelishuv yo‘llarini axtarish orqali o‘zaro maqbul qaror qabul qilishga erishmoqdalar. O‘zbekiston ham mazkur yo‘nalishda oldinga intilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Hakamlik sudining raisi, yuridik fanlar doktori Foziljon Otaxonov o‘z ma’ruzasida nizolarning muqobil hal qilish usullarining huquqiy asoslari yaratilganligi, jumladan hakamlik sudlari va mediatsiya to‘g‘risida maxsus qonunlar qabul qilinganligini ta’kidladi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasining “Hakamlik sudlari to‘g‘risida”gi Qonunida hakamlik sudlari faoliyatining asosiy printsiplari, ularni tashkil etish va hisobini yuritish tartibi, mazkur sudlar tomonidan hal etiladigan nizolar, hakamlik bitimi shakli va mazmuni, hakamlik sudyasiga qo‘yiladigan talablar, hakamlik sudining tarkibini shakllantirish, nizoni hakamlik sudida hal qilish bilan bog‘liq xarajatlar, hakamlik muhokamasi, hakamlik sudining hujjatlari, hakamlik sudining hal qiluv qarori yuzasidan nizolashish va uni ijro etishga oid normalar belgilanganligini qayd qildi.
“Mediatsiya to‘g‘risida”gi Qonunda: mediatsiyaning maqsadi, asosiy printsiplari, mediatorlarga qo‘yiladigan talablar, mediatorlarning va medatsiya taraflarining huquq va majburiyatlari, mediatorlar reyestrini yuritish tartibi, mediatsiya to‘g‘risida kelishuv, mediatsiya jarayoni, mediatsiya natijasiga nizoni hal qilinganligi to‘g‘risidagi kelishuvga oid normalar mustahkamlanganligi muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Nizolarni nafaqat davlat sudlari (fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlar, iqtisodiy sudlar), balki hakamlik sudlari vositasida hal qilish ko‘lami ham tobora kengayib bormoqda. Bunga sabab hakamlik sudlarida nizolarni ko‘rishning quyidagi afzallik jihatlaridir: taraflarda sudyani mustaqil tanlash imkoniyati mavjudligi; nizolar bitta instantsiyada hal etilishi; ish ko‘rish qisqa muddatlarda amalga oshirilishi; hakamlik sudi xarajatlari nizolarni iqtisodiy va fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarda ko‘rish va hal etish uchun ketadigan sud xarajatlaridan kamligi; hakamlik sudi muhokamasi maxfiy va oshkor qilinishi mumkin emasligi; hakamlik muhokamasi taraflarning kelishuviga muvofiq belgilanishi mumkinligiga e’tibor qaratildi.
Xususan, Rustam Shaymardonov seminar ishtirokchilarini e’tiborini hakamlik muhokamasining yuqoridagi afzalliklariga qaratgan holda Savdo-sanoat palatasi va uning hududiy boshqarmalari huzurida tashkil qilingan 15 ta Hakamlik sudlari tomonidan 2019-yilning 9 oyi mobaynida jami 7219 ta ishlar ko‘rilgan bo‘lib, da’vo summasi 187,2 mlrd. so‘m, 1,0 mln. AQSh dollari, 875,5 ming Yevroni tashkil qilganligini, bu o‘tkan yilning shu davrida ko‘rilgan ishlar soniga nisbatan 2656 taga ko‘payganligini ta’kidladi.
Yuridik fanlar nomzodi Dilbahor Yakubova o‘z ma’ruzasida seminar qatnashchilarini Avstriya, Angliya, AQSh, Germaniya, Rossiya, Frantsiya, Qozog‘iston kabi xorijiy mamlakatlarda mediatsiyaning huquqiy asoslari va uni qo‘llash amaliyotini O‘zbekiston qonunchiligi bilan taqqoslagan holda batafsil tanishtirdi.
Seminar tadbirkorlarning faol ishtirokida, baxs-munozarali o‘tdi, shuningdek unda ma’ruzachilarga nizolarni muqobil hal qilish usullari qo‘llashda yuzaga kelayotgan masalalar bo‘yicha savollar berildi.
Ilmiy-amaliy seminar yakunida nizolarni muqobil hal qilishning afzalliklarini targ‘ibot qilish doirasini tubdan kengaytirish va kuchaytirish, shuningdek hakamlik sudlari faoliyatini yanada ommalashtirish, barcha hududlarda mediatsiya markazlarini tashkil qilish, professional mediatorlarni tayyorlash sonini ko‘paytirish bo‘yicha tavsiyalar qabul qilindi.

Роль третейских судов и медиации в защите прав субъектов предпринимательства
Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Третейским судом при ТПП РУз 30 октября 2019 года в городе Термезе проведен научно-практический семинар в рамках проекта ЮСАИД по судебно-правовой реформе в Узбекистане на тему “Роль третейских судов и медиации в защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства”.
В работе семинара приняли участие председатели и судьи Третейских судов при Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан и территориальном управлении ТПП по Сурхандарьинской области,    ответственные работники экономического суда, суда по гражданским делам, управления юстиции, прокуратуры Сурхандарьинской области, адвокаты, третейские судьи, медиаторы, предприниматели, а также представители средств массовой информации.
На семинаре выступили с докладами ученые-правоведы и ведущие специалисты в области альтернативного разрешения споров на темы: “Альтернативное разрешение споров в Узбекистане: правовые основы и этапы развития”, “Медиация в зарубежных странах: правовые основы и практика”, “Особенности рассмотрения экономических споров в третейских судах”, “Преимущества третейского разбирательства и делопроизводство в третейских судах”, “Роль медиации в досудебном разбирательстве споров”.
Развитие правовой культуры в нашем обществе ведет, в том числе, и к росту обращений в судебные инстанции. Одним из эффективных способов разгрузки переполненных обращениями и рассмотрением дел судов для многих стран стал сегодня институт медиации, где две конфликтующие стороны ищут компромисс с помощью профессионального посредника – медиатора. Узбекистан также продвигается в данном направлении.
Законом Республики Узбекистан «О медиации» регулируются отношения, связанные с применением медиации к спорам, возникающим из гражданских правоотношений, в том числе в связи с осуществлением предпринимательской деятельности, а также индивидуальным трудовым спорам и спорам, возникающим из семейных правоотношений. Медиация проводится на основе принципов:  конфиденциальности, добровольности, сотрудничества и равноправия сторон,  независимости.
Как отмечалось участниками семинара  третейские суды являются одним из основных институтов гражданского общества. В нашей стране созданы правовые основы организации и деятельности третейских судов. Третейский суд разрешает споры, вытекающие из гражданских правоотношений, в том числе, но, не ограничиваясь этим, экономические споры, при осуществлении предпринимательской и иной экономической деятельности, за исключением споров, которые в соответствии с законом не могут быть рассмотрены третейским судом.
Деятельность третейских судов осуществляется на основе законности, независимости, конфиденциальности сведений третейского разбирательства, беспристрастности третейских судей, диспозитивности, состязательности и равноправия сторон третейского разбирательства.
Преимуществами третейского суда являются: возможность выбора самого третейского суда и конкретного третейского судьи, место и время рассмотрения спора; закрытость разбирательства дела; беспристрастность судей; экономичность; оперативность; наличие гарантии принудительного исполнения решений третейского суда.
В своем докладе заместитель председателя Третейского суда при ТПП РУз. Рустам Шаймарданов отметил, что Третейскими судами при Торгово-промышленной палате и ее территориальных управлениях за девять месяцев 2019 года  рассмотрены 7219 дел на общую сумму 187,2 млрд.сум и 1,0 млн.  долларов США, 875,5 тысяч Евро, что на 2656 дел больше чем за аналогичный период прошлого года.
Кандидат юридических наук Дилбахор Якубова в своем докладе подробно ознакомила участников семинара с правовой основой и практикой применения медиации в таких странах, как Австрия, Англия, Германия, Казахстан, Россия, США, Франция сравнивая с законодательством Узбекистана.
Семинар прошел при активном участии предпринимателей и дисскусии, а также заданы докладчикам вопросы, направленные усиления эффективности алтернативных способов разрешения споров.
В заключении научно-практического семинара приняты рекомендации по усилению и расширению масштаба пропаганды преимуществ альтернативного разрешения споров, а также  деятельности третейских судов;  созданию повсеместно центров медиации, увеличению количество подготовки профессиональных медиаторов.