Davlatlararo chegarani demarkatsiya qilish bo‘yicha O‘zbekiston-Tojikiston muzokaralari to‘g‘risida
2019-yilning 24-27-oktabr kunlari Dushanbe shahrida O‘zbekiston-Tojikiston Davlat chegarasini demarkatsiya qilishning tashkiliy-huquqiy masalalarini kelishish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi va Tojikiston Respublikasi delegatsiyalarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston-Tojikiston Davlat chegarasini demarkatsiya qilishning normativ-huquqiy va texnik hujjatlari loyihalari hamda 2020-yildagi uchrashuvlarning reja-jadvali kelishib olindi.
Yuqorida ko‘rsatilgan hujjatlarni tasdiqlash uchun Qo‘shma demarkatsiya komissiyasiga kiritish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari To‘lqin Abdullayev va Tojikiston Respublikasi Yer boshqaruvi va geodeziya davlat qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Azizmamad Karimzoda uchrashuv Bayonnomasini imzoladilar.
Uchrashuv do‘stona va hamjahitlik ruhida bo‘lib o‘tdi.
Kelishuvga ko‘ra Qo‘shma demarkatsiya komissiyasining birinchi yig‘ilishi O‘zbekiston Respublikasi hududida o‘tkaziladi.

Об узбекско-таджикских переговорах по демаркации межгосударственной границы
24-27 октября 2019 года в г.Душанбе состоялась очередная встреча делегаций Республики Узбекистан и Республики Таджикистан по согласованию организационно-правовых вопросов демаркации узбекско-таджикской Государственной границы.
В ходе переговоров согласованы проекты нормативно-правовых и технических документов демаркации узбекско-таджикской Государственной границы, а также план-график встреч на 2020 год.
Достигнута договоренность о внесении вышеуказанных документов на утверждение Совместной демаркационной комиссии.
По итогам мероприятия первый заместитель председателя Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру Республики Узбекистан Тулкин Абдуллаев и первый заместитель председателя Государственного комитета по земельному управлению и геодезии Республики Таджикистан Азизмамад Каримзода подписали Протокол встречи.
Встреча прошла в атмосфере дружбы и взаимопонимания.
Согласно договоренности первое заседание Совместной демаркационной комиссии состоится на территории Республики Узбекистан.