Maktablar uchun yangi milliy ta’lim standartlarini ishlab chiqish bo‘yicha kompleks tadbirlar amalga oshirilmoqda
2019-10-25 | Ta’lim
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligida BMTning O‘zbekistondagi Bolalar jamg‘armasi (YuNISEF) hamda ta’lim sohasidagi xalqaro ekspertlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv doirasida Xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov mamlakatda xalq ta’limi tizimida keng ko‘lamli islohotlar boshlangani va 2030-yilgacha mo‘ljallangan xalq ta’limi tizimini rivojlantirish konsepsiyasi qabul qilganligini ta’kidladi.
Alohida qayd etish joizki, mamlakatimizda ta’lim sifatini oshirish maqsadida 2030-yilgacha PISA mezonlari bo‘yicha dunyoning o‘ttizta eng ilg‘or mamlakati qatoriga kirish maqsad qilib qo‘yilgan.
Yetakchi mamlakatlar tajribasi shuni ko‘rsatadiki, sifatli ta’lim standartlarini yaratishda yo‘l xaritasining ishlab chiqilishi muhim hisoblanadi.
Milliy ta’lim standartlari asosida darslik va o‘quv qo‘llanmalar, o‘qitish usuli hamda baholash tizimi yaratiladi.
Standartlar ta’limni rivojlantirishga, shu bilan birga o‘qituvchilar malakasini oshirishga qaratilgan. Shuningdek, ta’lim tizimining yuqoridagi barcha tarkibiy qismlarini ulashga va eng yaxshi natijalarga erishish uchun ularni birgalikda amalga oshirish imkonini beradi. Qolaversa, milliy standartlar yuqorida qayd etilgan elimentlarning o‘zaro bog‘liq holda qo‘yilgan maqsadlarga erishishga zamin yaratadi.
Xalq ta’limi vazirligi tomonidan bugunga kelib umumiy o‘rta ta’lim milliy standartining loyihasi tayyorlandi. Standartlar mahalliy va xorijlik ekspertlar ishtirokida yaratildi.
Mazkur loyiha va xorijning ilg‘or tajribasini muhokama etish uchun YuNISEF eksperti Metyu Goldi-Skot O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
Umumiy o‘rta ta’lim standartlari loyihalari yil yakuniga qadar jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilishi rejalashtirilgan. Keyingi bosqichda amalga oshiriladigan vazifalar har bir fan va sinf uchun o‘quv dasturlarini ishlab chiqish hamda 2020-yil o‘quv materiallarini tayyorlashdan iborat bo‘ladi.
Yangi standartlar asosida ishlab chiqilgan o‘quv rejalari va dasturlari maktablarda 2021-2022-yillarda aprobatsiyadan o‘tadi va kelasi besh yilda bosqichma bosqich joriy etib boriladi.

Начата комплексная работа по разработке совершенно новых национальных образовательных стандартов для школ Узбекистана
2019-10-25 | Образование
В Министерстве народного образования Республики Узбекистан состоялся встреча с представителями ЮНИСЕФ и международным экспертом по образованию.
Во время встречи министр народного образования Шерзод Шерматов отметил, что в стране по инициативе Президента осуществляются громадные работы по реформированию системы школьного образования, утверждена Концепция развития системы народного образования Республики Узбекистан до 2030 года.
Республика поставила перед собой глобальную задачу – войти в тридцатку стран мира с наилучшим качеством образования по критериям PISA к 2030 году.
Опыт стран, лидирующих по качеству образования, показывает, что необходимым условием для достижения высоких результатов является создание качественных стандартов школьного образования.
На основе государственных общеобразовательных стандартов разрабатываются учебники и учебно-методические материалы, методик обучения и системы оценивания достижений учащихся, программ повышения квалификации учителей и их подготовки. Также, стандарты позволяют связать все вышеперечисленные компоненты системы образования и заставить их слаженно работать для достижение наилучших результатов и общие цели социально-экономического развития страны, ожидания и стремления общества со школьным обучением.
К настоящему моменту Министерством народного образования разработан первоначальный проект национальных стандартов общего среднего образования. К разработке стандартов привлечены ведущие отечественные и зарубежные эксперты.
Для обсуждения проекта стандартов и обмена мнений по передовым зарубежным опытам с 21 по 25 октября 2019 года в Ташкенте находится международный эксперт ЮНИСЕФ Мэтью Голди-Скот.
Ожидается, что проект стандартов общего среднего образования будет вынесен для общественных консультаций до конца текущего года. Следующими шагами будут обучение авторов образовательных программ для разработки учебных планов и содержания образования для каждого класса, по каждому предмету и подготовка учебно-методических материалов в 2020 году.
Разработанные учебные планы и программы по новым стандартам будут апробированы в общеобразовательных школах в 2021-2022 учебном году и внедрятся поэтапно в следующий пять лет.
Эксперт высоко оценил проводимые реформы школьного образования в Узбекистане и был рад возможности участия в процессе разработки столь важного документа: «Национального стандарта общего среднего образования Республики Узбекистан».