Prezident Shavkat Mirziyoyev «Oriyent keramik» sanoat korxonasini borib ko‘rdi
Davlatimiz rahbari 2017-yilda Chilonzor tumaniga tashrifi chog‘ida «Oriyent keramik» korxonasi loyihasini ma’qullagan edi.
Shundan so‘ng foydalanilmayotgan yerda zamonaviy bino qurilib, xorijdan keramika mahsulotlari va kafel ishlab chiqaradigan uskunalar keltirib o‘rnatildi. Korxona joriy yil iyul oyida ish boshladi. Uning umumiy qiymati qariyb 14 million dollar bo‘lib, yiliga 3,6 million kvadrat metr keramik mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Prezident Shavkat Mirziyoyev korxonaning ish jarayoni bilan tanishib, mahsulot turlarini ko‘zdan kechirdi.
Mahsulotlar deyarli yuz foiz mahalliy xomashyodan tayyorlanmoqda. Shu bois, xorijnikidan bir necha barobar arzon narxlarda ikchi bozorga chiqarilmoqda. Shuningdek, ularning 30 foizi Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston va Afg‘onistonga sotilmoqda. Birgina iyul-avgust oylarida 500 ming dollarlik eksport qilingan. Ayni paytda bu yerda 270 nafar ishchi va mutaxassis mehnat qilmoqda.
«Oriyent keramik» mas’uliyati cheklangan jamiyat tomonidan 2020-2021-yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyiha haqida ma’lumot berildi. Unga ko‘ra, hozirda yurtimizga import qilinayotgan katta o‘lchamdagi keramogranit kafellar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Yana 700 ta ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari ushbu kompaniya negizida mamlakatimizning har bir hududida kichik korxonalar tashkil etish, logistikaga qulay joylar ajratib, ularni keramik mahsulotlar ishlab chiqaruvchi klaster tizimida ishlatish, tovarlarni ko‘paytirib, narxni tushirish evaziga eksport hajmini oshirish zarurligini ta’kidladi.
Shu yerda Toshkent shahrida sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar taqdimoti ham o‘tkazildi.

Shavkat Mirziyoyev visits an industrial company in Tashkent
The project of the Orient Ceramics enterprise was presented to the head of our state in 2017 during his trip to the Chilanzar district of the capital.
Over the past time, a modern building was built on an unused land plot, outfitted with imported equipment for the production of ceramic goods. The total cost of the enterprise that was launched earlier in July is 14 million US dollars; it is capable of manufacturing 3.6 million square meters of ceramic products a year.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the technological process at the company, examined product samples. The goods are almost entirely made from local raw materials, and therefore much cheaper than foreign counterparts. One third of the output is delivered to Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan and Afghanistan. Exports during July-August alone amounted to 500 thousand dollars. Currently, the company employs 270 workers and specialists.
The head of state was briefed about a project that Orient Ceramics LLC intends to implement in 2020-2021. Thus, it plans to establish the production of currently imported porcelain tiles.
Shavkat Mirziyoyev noted the need to organize small enterprises in each region on the basis of the experience of this company, to allocate logistically convenient sites for production, to set up clusters for the production of ceramic goods, and boost production volumes and exports.
The President also was presented information on projects planned for implementation in Tashkent in industrial production and the services sector.