Prezident Shavkat Mirziyoyev «Oriyent keramik» sanoat korxonasini borib ko‘rdi
Davlatimiz rahbari 2017-yilda Chilonzor tumaniga tashrifi chog‘ida «Oriyent keramik» korxonasi loyihasini ma’qullagan edi.
Shundan so‘ng foydalanilmayotgan yerda zamonaviy bino qurilib, xorijdan keramika mahsulotlari va kafel ishlab chiqaradigan uskunalar keltirib o‘rnatildi. Korxona joriy yil iyul oyida ish boshladi. Uning umumiy qiymati qariyb 14 million dollar bo‘lib, yiliga 3,6 million kvadrat metr keramik mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatiga ega.
Prezident Shavkat Mirziyoyev korxonaning ish jarayoni bilan tanishib, mahsulot turlarini ko‘zdan kechirdi.
Mahsulotlar deyarli yuz foiz mahalliy xomashyodan tayyorlanmoqda. Shu bois, xorijnikidan bir necha barobar arzon narxlarda ikchi bozorga chiqarilmoqda. Shuningdek, ularning 30 foizi Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston va Afg‘onistonga sotilmoqda. Birgina iyul-avgust oylarida 500 ming dollarlik eksport qilingan. Ayni paytda bu yerda 270 nafar ishchi va mutaxassis mehnat qilmoqda.
«Oriyent keramik» mas’uliyati cheklangan jamiyat tomonidan 2020-2021-yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyiha haqida ma’lumot berildi. Unga ko‘ra, hozirda yurtimizga import qilinayotgan katta o‘lchamdagi keramogranit kafellar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Yana 700 ta ish o‘rni yaratiladi.
Davlatimiz rahbari ushbu kompaniya negizida mamlakatimizning har bir hududida kichik korxonalar tashkil etish, logistikaga qulay joylar ajratib, ularni keramik mahsulotlar ishlab chiqaruvchi klaster tizimida ishlatish, tovarlarni ko‘paytirib, narxni tushirish evaziga eksport hajmini oshirish zarurligini ta’kidladi.
Shu yerda Toshkent shahrida sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalarida amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar taqdimoti ham o‘tkazildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил промышленное предприятие «Ориент керамик»
Проект предприятия "Ориент керамик" был представлен главе нашего государства в 2017 году в ходе посещения Чиланзарского района столицы.
За прошедшее время на неиспользуемом земельном участке было построено современное здание, оснащенное завезенным из-за рубежа оборудованием для выпуска керамической продукции. Общая стоимость предприятия, начавшего деятельность в июле текущего года, составляет 14 миллионов долларов, оно способно производить в год 3,6 миллиона квадратных метров керамических изделий.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессом на предприятии, осмотрел образцы продукции. Она почти полностью изготавливается из местного сырья, в связи с чем намного дешевле зарубежных аналогов. Треть товаров поставляется в Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан и Афганистан. Экспорт за июль-август составил 500 тысяч долларов. В настоящее время здесь трудятся 270 человек.
Главе государства рассказано о проекте, который ООО «Ориент керамик» планирует реализовать в 2020-2021 годах. Так, намечено наладить производство керамогранитной плитки, которая в настоящее время импортируется. Будет создано еще 700 рабочих мест.
Шавкат Мирзиёев отметил необходимость организации в каждом регионе малых предприятий на основе опыта данной компании, выделения логистически удобных площадок для производства, образования кластеров по производству керамической продукции, увеличения объемов производства и экспорта.
Здесь же состоялась презентация планируемых к реализации в Ташкенте проектов в области промышленности и сфере услуг.