AQSh savdo vaziri U.Ross bilan uchrashuv
Joriy yil 22-oktabr kuni Vashingtonda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning AQSh savdo vaziri U.Ross bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida ishtirokchilar AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi o‘zaro savdoning joriy holati va tovar aylanmasini oshirishning istiqbolli mexanizmlari yuzasidan fikr almashdilar. Bu yunalishda tomonlar, investitsiyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikni kuchaytirish uchun mavjud masalalarni tezkorlik bilan yechimini topish va to‘siqlarni bartaraf qilishda idoralararo darajada o‘zaro doimiy faoliyat olib borish zarurligiga amin bo‘ldilar.
Muloqot davomida o‘zbek delegatsiyasi tomonidan o‘zaro savdoni rivojlantirish borasida O‘zbekistonning AQShga amalga oshirayotgan eksport xajmini 60 ta turdagi mahsulotlar nomenklaturasi hisobiga 1,5 mlrd.dollarga oshirish bo‘yicha taklifi amerika tomoni tarifidan ijobiy qarshi olinib, o‘rganib chiqish uchun qabul qilindi. Eksportbop mahsulotlar hajmlari aks ettirilgan ro‘yxat AQSh savdo vazirligining rahbariyatiga keyinchalik savdo bitimlari va shartnomalar ustida ishlash maqsadida topshirildi.
Amerikalik hamkasabalar taklif etilgan mahsulotlarga nisbatan amerika bozoridagi ehtiyojni chuqur o‘rganishga va o‘zbek ishlab chiqaruvchilarini amerika bozoriga olish chiqishiga ko‘maklashishga tayer ekanligini bildirdilar.
Shuningdek uchrashuv doirasida Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari va AQSh o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik darajasini oshirish uchun davlatlararo aloqalarni tashqi iqtisodiy va tashqi savdo faoliyati uchun mas’ul bo‘lgan vazirlar darajasida «C5+1» formatidagi platforma tashkil etish taklifi bayon etildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishiga amerika tomonidan ko‘rsatiladigan qo‘llab-quvvatlash masalalari alohida muxokama qilindi.
Uchrashuv yakunida o‘zaro savdoni jadallashtirish va masalalarni tezkorlik bilan hal etishga qaratilgan doimiy birgalikdagi faoliyatni ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va AQSh savdo vazirligining yuqori darajali ekspertlaridan iborat idoralararo ishchi guruhini tashkil etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

Встреча с министром торговли США У.Россом
22 октября текущего года в Вашингтоне состоялась встреча министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана С.Умурзакова с министром торговли США У.Россом.
В ходе встречи участники обменялись мнениями о текущем состоянии взаимной торговли и перспективными механизмами по наращиванию товароборота США и Узбекистана. В данном ключе стороны признали необходимость регулярного взаимодействия на межведомственном уровне для ускоренного решения имеющихся вопросов и устранения барьеров для инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.
В ходе диалога узбекской стороной было озвучено предложение интенсифицировать взаимную торговлю посредством наращивания экспорта Узбекистана в США по 60 наименованиям товарной номенклатуры на общую сумму 1,5 млрд. долларов., которое было положительно воспринято и принято к изучению американской стороной. Перечень экспортоориентированной продукции с указанием объемов были переданы руководству Министерства торговли США с целью дальнейшей проработки торговых соглашений и контрактов.
Американские коллеги выразили готовность тщательно изучить потребность американского рынка в предложенных к реализации товарах и оказать содействие в выводе узбекских производителей на американский рынок.
Также в рамках встречи было озвучено предложение о повышении уровня торгово-экономического сотрудничества между странами центральноазиатского региона и США путем организации платформы для межгосударственного взаимодействия на министерском уровне в формате «C5+1» с участием министров, ответственных за внешнеэкономическую и внешнеторговую деятельность.
Отдельно в ходе встречи были обсуждены вопросы оказания поддержки американской стороны процессу вступления Узбекистана в ВТО.
По итогам встречи было принято решение о создании межведомственной рабочей группы, состоящей из экспертов высокого уровня Министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана и Министерства торговли США, с целью обеспечения постоянной совместной работы по интенсификации взаимной торговли и оперативного решения вопросов.