Shavkat Mirziyoyev: O‘zbek tili xalqimiz uchun milliy o‘zligimiz va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho ma'naviy boylik, buyuk qadriyatdir
2019-10-21 | Siyosat
Yangi muhtasham «Kongress-xoll» saroyida 21-oktabr kuni o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining o‘ttiz yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Marosimda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilganlarni, butun xalqimizni ushbu tarixiy sana bilan tabrikladi.
- Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tili xalqimiz uchun milliy o‘zligimiz va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho ma'naviy boylik, buyuk qadriyatdir. Kimda-kim o‘zbek tilining bor latofatini, jozibasi va ta'sir kuchini, cheksiz imkoniyatlarini his qilmoqchi bo‘lsa, munis onalarimizning allalarini, ming yillik dostonlarimizni, o‘lmas maqomlarimizni eshitsin, baxshi va hofizlarimizning sehrli qo‘shiqlariga quloq tutsin, - dedi Prezident.
O‘zbek tili turkiy tillar oilasiga mansub eng yirik tillardan biridir. Dunyo miqyosida bu tilda 50 millionga yaqin odam so‘zlashadi.
Mustabid tuzum davrida tilimizni yo‘qotishga ko‘p urinishlar bo‘lgan edi. Lekin xalqimiz o‘z ona tilini – milliy g‘ururini saqlab qoldi. Millatparvar ziyolilar, tilimiz fidoyilarining jonkuyarligi natijasida 1989-yil 21-oktabr kuni qabul qilingan qonunga asosan, o‘zbek tili mamlakatimizda davlat tili maqomiga ega bo‘ldi.
Ushbu tarixiy sanadan o‘ttiz yil o‘tib bu borada yana bir qutlug‘ qadam qo‘yildi. Prezidentimiz 2019-yil 21-oktabr kuni «O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida» farmon qabul qildi. Unga binoan 21-oktabr sanasi yurtimizda «O‘zbek tili bayrami kuni» deb belgilandi. Ona tilimiz fidoyilari, butun xalqimiz bu xushxabarni katta xursandchilik bilan qarshi oldi.
Prezident ona tilimizning davlat va jamiyat hayotidagi ta'siri va mavqeini yanada oshirish, «Davlat tili haqida»gi qonunni bugungi kun talablaridan kelib chiqib takomillashtirish zarurligini ta'kidladi. Bu boradagi dolzarb vazifalarni ko‘rsatib o‘tdi.
- Har birimiz  davlat tiliga bo‘lgan e'tiborni mustaqillikka bo‘lgan e'tibor deb, davlat tiliga ehtirom va sadoqatni, ona vatanga ehtirom va sadoqat deb bilishimiz, shunday qarashni hayotimiz qoidasiga aylantirishimiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Bu olijanob harakatni barchamiz o‘zimizdan, o‘z oilamiz va jamoamizdan boshlashimiz, ona tilimizga, urf-odat va qadriyatlarimizga hurmat, Vatanga mehrimizni amaliy faoliyatda namoyon etishimiz kerak.
Tantanali tadbirda deputat va senatorlar, hukumat a'zolari, davlat va jamoat arboblari, diplomatik korpus vakillari, tilshunos olimlar va pedagoglar, yoshlar ishtirok etdi.

Шавкат Мирзиёев: Узбекский язык является для нашего народа символом национального самосознания и государственной независимости, огромной духовной ценностью.
В недавно сданном в эксплуатацию Конгресс-холле 21 октября состоялось торжественное собрание, посвященное тридцатилетию придания узбекскому языку статуса государственного языка.
Глава государства поздравил собравшихся, весь наш народ с этой знаменательной датой.
- Узбекский язык, один из древних и богатых языков мира, является для нашего народа символом национального самосознания и государственной независимости, огромной духовной ценностью. Тот, кто хочет ощутить всю красоту, очарование и богатство нашего языка, его огромные возможности, пусть послушает колыбельные наших матерей, древние дастаны и макомы, песни наших хафизов и бахши, - сказал Президент.
Узбекский язык, входящий в большую семью тюркских языков, - один из крупных в мире. В мире на нем говорят почти 50 миллионов человек.
Во время тоталитарного строя предпринимались попытки вытеснить узбекский язык. Но наш народ смог бережно сохранить свой родной язык – свою национальную гордость. В результате самоотверженных усилий патриотичной интеллигенции, неравнодушных к судьбе узбекского языка деятелей 21 октября 1989 года был принят закон, придавший узбекскому языку статус государственного.
Тридцать лет спустя с этой исторической даты сделан еще один важный шаг. Сегодня Президент подписал Указ “О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка как государственного языка”, которым 21 октября объявлен в нашей стране Праздником узбекского языка. Широкая общественность, весь наш народ восприняли эту весть с великой радостью.
Президент в своем выступлении отметил необходимость дальнейшего повышения авторитета государственного языка в жизни государства и общества, совершенствования Закона "О государственном языке" исходя из сегодняшних требований, определил стоящие в этой сфере актуальные задачи.
- Наше отношение к государственному языку мы должны рассматривать как отношение к нашей независимости, преданность и уважение к нему – как преданность и уважение к Родине. Это должно стать правилом нашей жизни, - сказал Шавкат Мирзиёев. - И каждый из нас должен начать эту благородную работу с себя, своей семьи и коллектива.
В торжественном собрании приняли участие депутаты и сенаторы, члены правительства, государственные и общественные деятели, представители дипломатического корпуса, ученые-языковеды, педагоги и молодежь.