Xalqaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish yo‘lida
Interpol Ustaviga muvofiq har yili bir marotaba o‘tkaziladigan tashkilotning eng nufuzli tadbirini Chili Respublikasi Prezidenti Sebastyan Pinera ochib, tadbir ishtirokchilarini tabriklab, nutq so‘zladi va barchani doimiy ravishda, tezkorlik bilan o‘zgarib borayotgan jinoyatchilik va tahdidlarga qarshi birgalikdagi kurashni yanada faollashtirishga chaqirib, barcha politsiya organlari va Interpol faoliyatiga muvaffaqiyatlar tiladi.
Ishtirokchilar uch kun davomida bo‘lib o‘tgan sessiyada uyushgan transmilliy jinoyatchilik, terrorizm, narkotik moddalarning noqonuniy savdosi, kiber jinoyatchilik va boshqa xavfli turdagi jinoyatchilikka qarshi kurash, tezkor-qidiruv faoliyatini hamkorlikda tashkil etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar hamda mavjud muammolarni muhokama qilib, galdagi vazifalarni belgilab oldilar.
Shuningdek, sessiya ishida Interpol Bosh kotibligiga va Ijroiya qo‘mitasi tarkibiga saylovlar o‘tkazish, 2020-2025-yillarda Interpol Bosh Assambleyasining sessiyalari bo‘lib o‘tadigan davlatlarni aniqlab olish, tashkilotning 2021-yilga mo‘ljallangan byudjetini tasdiqlash, a’zo mamlakatlarda xizmat vazifasini bajarish vaqtida halok bo‘lgan politsiya xodimlarining oila a’zolarini moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash fondini tashkil etish hamda Interpol nizomiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish kabi tashkiliy masalalar ko‘rib chiqilib, har bir masala yuzasidan yakuniy to‘xtamga kelindi.
Mazkur tadbir doirasida vazirlik delegatsiyasi tomonidan xalqaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga qaratilgan bir qator uchrashuvlar o‘tkazildi.
Jumladan, Vazirning birinchi o‘rinbosari A.Tashpulatov va Turkiya Ichki ishlar vazirining o‘rinbosari Mexmet Ersoy uchrashuvida tomonlar so‘nggi yillarda O‘zbekiston-Turkiya munosabatlari sezilarli darajada mustahkamlanib, sifat jihatidan yuqori darajaga ko‘tarilganligi va hamkorlikning barcha jabhalarini qamrab olayotganligini hamda bunday yutuqlarda ikki davlat rahbarlarining do‘stona aloqalari asos bo‘lib xizmat qilayotganligini e’tirof etdilar.
Uchrashuvda ikkala vazirlik o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi kundagi holati va istiqbollari, uyushgan jinoyatchilik, narkotik vositalarning noqonuniy savdosi, terrorizm, noqonuniy migratsiya, odam savdosiga qarshi kurash hamda boshqa shu kabi dolzarb masalalar muhokama etildi.
Konstruktiv va do‘stona ruhda o‘tgan yana bir muhim uchrashuvda Afg‘oniston Islom Respublikasi Ichki ishlar vazirining o‘rinbosari Abdul Jabbor Purdil bilan har ikki davlat ichki ishlar vazirliklari o‘rtasidagi ikkitomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash, jinoyatchilik va tahdidlarga qarshi birgalikda kurashish hamda doimiy maslahatlashuvlarni yo‘lga qo‘yish kabi masalalar muhokama etildi. Uchrashuvda janob Abdul Jabbor Purdil o‘zbek-afg‘on hamkorligining kun sayin rivoj topib borayotganini, ayniqsa, Yurtboshimiz Shavkat Mirziyoyevning Afg‘onistonda tinchlik o‘rnatish borasidagi tashabbus va sa’y-harakatlarini hamda amaliy hamkorlikni yuksak qadrlashini mamnuniyat bilan ta’kidladi.
Chili davlatiga bo‘lgan uch kunlik tashrif davomida Interpol bosh kotibi Yurgen Shtok, Rossiya Federatsiyasi, AQSh, Ozarbayjon va Koreya respublikalarining Interpol milliy markaziy byurolari bilan ham idoraviy uchrashuvlar o‘tkazilib, o‘zaro ma’lumot almashish va amaliy hamkorlik masalalari muhokama etildi.
Hech shubhasiz, safar davomida o‘tkazilgan samarali uchrashuvlar va erishilgan kelishuvlar vazirlikning xalqaro hamkorligini rivoj topishi va jinoyatchilikka qarshi kurashda xorijiy mamlakatlar bilan yanada samarali va tezkor hamkorlik qilishga xizmat qiladi.

В пути совершенствования международных отношений
Делегация МВД во главе первого заместителя министра А.Ташпулатова приняла участие на 88-сессии Генеральной Ассамблеи Интерпола в период 15-18 октября этого года.
Торжественное мероприятие, которое проводится ежегодно, с приветственным словом открыл Президент Республики Чили Себастьян Пиньера. В своем вступлении он поприветствовал участников заседания и призвал полицейских органов всех стран мира к активизации регионального и глобального сотрудничества, а также принять все меры против преступности и угроз.
Участники сессии в течении трех дней обсудили вопросы борьбы против организованной транснациональной преступности, терроризма, незаконной торговли наркотиков, киберпреступности и других видов преступлений, совместной реализации оперативно-розыскной деятельности, а также имеющихся проблем с определением дальнейших актуальных задач данной организации.
Кроме этого, в работе сессии рассмотрены вопросы проведения выборов на должность Генерального секретаря и в состав Исполнительного комитета Интерпола, определения государств, в которых будут проводится сессии Генеральной Ассамблеи Интерпола в 2020-2025 годы, утверждения бюджета организации на 2021 год, образования фонда по оказанию материальной поддержки семьям полицейских погибших во время несения службы, внесения изменения и дополнения в Устав Интерпола, по итогам которых приняты соответствующие решения.
В рамках данного мероприятия делегацией министерства проведены ряд встреч касательно совершенствования международного сотрудничества министерства с правоохранительными органами зарубежных стран.
В частности, состоялась встреча первого заместителя министра внутренних дел А. Ташпулатова с заместителем министра внутренних дел Турции М. Эрсой.
Стороны отметили, что в последние годы узбекско-турецкие отношения заметно расширились и поднялись на более качественно высокий уровень партнерства. В настоящее время сотрудничество между Узбекистаном и Турцией охватывает весь спектр сотрудничества и носит дружественный, взаимовыгодный характер, в основе которых лежат доверительные отношения руководителей государств сторон.
В рамках данной встречи сторонам удалось обсудить и прийти к единому мнению по многим вопросам сотрудничества, определить перспективы деятельности сторон по обмену информацией в сфере борьбы с терроризмом и экстремизмом, незаконной миграции и торговле людьми, определены дальнейшие направления в борьбе с организованной преступностью, незаконным оборотом наркотиков, а также в сфере розыскной деятельности.
Еще одна конструктивная и дружеская встречи состоялась с заместителем министра внутренних дел Исламской Республики Афганистан Абдулом Джаббором Пурдилом, в ходе которой были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества между министерствами внутренних дел двух стран, совместной борьбы с преступностью и угрозами, а также проведений регулярных консультаций.
На встрече г-н Абдул Джаббор Пурдил с удовольствием отметил, что узбекско-афганское сотрудничество развивается стремительно, при этом,  особо подчеркнул инициативы и усилия нашего Президента Шавката Мирзиёева по установлению мира в Афганистане.
Во время трехдневного визита в Чили были проведены ведомственные встречи с Генеральным секретарем Интерпола Юргеном Штоком, также с национальными центральными бюро Интерпола Российской Федерации, США, Азарбайджана и Республики Кореи в ходе которых обсуждены вопросы практического сотрудничества и обмена информации.
Несомненно, проведенные встречи и достигнутые договоренности в рамках визита служат плодотворному и оперативному сотрудничеству с зарубежными странами в борьбе  с преступностью.