O‘zbekiston instituti dunyoning kuchli universitetlari reytingiga kirdi
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti mustaqil O‘zbekiston tarixida birinchi marotaba 2020-yil uchun QSning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari universitetlari reytingida qayd etildi.
Bu Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazir vazirligining Respublika oliy ta’lim muassasalarini xalqaro nufuzini oshirish maqsadida Times Higher Education va QS kabi dunyoning yetakchi xalqaro agentliklari bilan so‘nggi ikki yil ichida olib borgan hamkorligi natijasidir.
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish muhandislari instituti .QS reytingida akademik so‘rovnoma, ish beruvchilarning bahosi va ilmiy salohiyati kabi mezonlarda Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo davlatlari universitetlari o‘rtasida ijobiy ko‘rsatkichlarni qayd etib, 301-350 o‘rinlar oralig‘idagi universitetlar qatoridan joy oldi.
(Ma’lumot uchun: QS reyting agentligi tomonidan ilmiy tadqiqotlarga 20%, akademik so‘rovnomaga (jahon OTMlariga o‘rganilayotgan universitet yuzasidan so‘rovnoma yuborish, jahon OTMlari uchun tanilishda ilmiy tadqiqot ishlarining roli yuqori) 30%, ish beruvchilar so‘rovnomasiga 20%, o‘quv jarayoniga 15%, boshqalarga 15% ajratilgan.)
Ushbu reytingda 1-o‘rinni Lomonosov nomidagi Moskva davlat universiteti, 2-o‘rinni Sankt-Peterburg davlat universitetlari egalladi. Reytingda Rossiya, Chexiya, Turkiya, Vengriya, Polsha, Ruminiya, Sloveniya, Xorvatiya, Belorus, Bolgariya kabi davlatlarning yetakchi universitetlari joy oldi.
Hozirda vazirlik tomonidan xalqaro ekspertlar bilan birgalikda respublikamizning yetakchi oliy ta’lim muassasalarini bosqichma-bosqich xalqaro reytingga kiritishga tayyorlash bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Xorijiy ekspertlar tomonidan respublikaning 10 ta oliy ta’lim muassasasi (O‘zMU, TIQXMMI, TDTU, TATU, SamDU, TDAU, UrDU, TTA, Turin politexnika universiteti, QQDU) tanlab olindi va ularning Times Higher Education va QS bazasida tegishli profillari yaratildi. Ekspertlar shu 10 ta oliy ta’lim muassasasi bilan yaqindan ishlamoqda.

Институт Узбекистана вошел в рейтинг лучших университетов мира
Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства впервые в истории независимого Узбекистана включен в рейтинг лучших университетов Восточной Европы и Центральной Азии в 2020 году.
Это является результатом двухлетнего сотрудничества Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан с ведущими международными организациями, такими как Times Higher Education и QS в целях повышения международного авторитета высших образовательных учрежедний республики.
Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства вошел в число лучших университетов Восточной Европы и Центральной Азии, заняв 301–350 баллов в рейтинге QS, получив положительные оценки по индикаторам: академическая репутация, репутация среди работодателей, научный потенциал.
(Для справки: Индикаторы расчета позиций университетов рейтинга QS: научные исследования (20% от общего балла), академическая репутация - 30% (большую роль в узнаваемости играет уровень научных исследований, проводимых вузом), репутация среди работодателей (20%), образовательный процесс – 15%, остальные индикаторы – 15%).
Московский государственный университет им. М.В.Ломоносова занял 1-место, Санкт-Петербургский государственный университет - 2 место. В рейтинге находятся ведущие университеты России, Чехии, Турции, Венгрии, Польши, Румынии, Словении, Хорватии, Беларуси и Болгарии.
В настоящее время Минвуз работает с международными экспертами по вопросам подготовки других ведущих вузов страны к поэтапному включению в международные рейтинги.
Иностранными экспертами отобраны 10 вузов республики (НУУз, ТИИИМСХ, ТГТУ, ТУИТ, СамГУ, УрГУ, ТМА, ТашФармИ, Туринский политехнический университет в городе Ташкенте, ККГУ), их профили созданы в базах данных Times Higher Education и QS. Эксперты тесно сотрудничают с этими 10 вузами.