Turkiy tilli mamlakatlar hamkorlik kengashiga a’zo davlatlarning ishbilarmon doira vakillari ishtirokida biznes forum bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 15-oktabr kuni Boku shahrida Turkiy tilli mamlakatlar hamkorlik kengashining VII-sammiti doirasida Kengashga a’zo davlatlarning ishbilarmon doira vakillari ishtirokida biznes forum bo‘lib o‘tdi.
Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va boshqa davlatlarning 600 nafardan ortiq tadbirkorlari va investorlari jalb etilgan keng ko‘lamli tadbir jonli ruhda o‘tdi. U samarali muloqot va yangi ishbilarmonlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladi.
Tadbir davomida vazirlar va savdo-sanoat birlashmalari rahbarlari, shu jumladan, O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Kengash davlatlari bilan o‘zaro savdo hamda iqtisodiy hamkorlikning ustivor yo‘nalishlari bo‘yicha ma’ruza qildi.
Uchinchi davlatlar bozoriga chiqish istiqboli bilan yuqori texnologiyali qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga mo‘ljallangan investitsiyaviy hamkorlik sohasiga katta urg‘u berildi.
Transport va logistika sohasida davlatlararo mustahkam hamkorlikning dolzarbligi alohida aytib o‘tildi. Bu o‘z navbatida o‘zaro savdo va sayyohlar oqimini jadallashtirishga sezilarli darajada hissa qo‘shadi.
Shuningdek, forum doirasida tadbirkorlarning B2B formatidagi sessiyalari va manzilli uchrashuvlari tashkil etildi. Bu Kengashga a’zo davlatlar vakillariga qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish uchun biznes g‘oya almashish va aloqa o‘rnatish imkonini beradi.
Shuningdek, Kengashga a’zo davlatlarning Savdo-sanoat palatalari hamda biznes birlashmalari o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni mustahkamlovchi qator hujjatlar imzolandi.

Состоялся бизнес форум с участием деловых кругов стран-участниц Совета сотрудничества тюркоязычных государств
15 октября в Баку в рамках 7-го заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств прошёл бизнес форум с участием деловых кругов стран-участниц Совета.
Масштабное мероприятие, привлёкшее более 600 предпринимателей и инвесторов из Турции, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и других стран проводилось в оживленной атмосфере, располагающей к налаживанию новых деловых контактов и продуктивному общению.
В ходе мероприятия выступили руководители министерств и торгово-промышленных объединений, в том числе министр инвестиций и внешней торговли Узбекистана, осветивший приоритетные направления экономического взаимодействия и взаимной торговли со странами Совета.
Особый упор был сделан на сфере инвестиционного партнерства, ориентированного на реализацию совместных высокотехнологичных проектов с перспективой выхода на рынки третьих стран.
Отдельно была озвучена актуальность тесного межстранового сотрудничества в сфере транспорта и логистики, что в свою очередь привнесет ощутимый вклад в интенсификацию взаимной торговли и туристических потоков.
Также в рамках форума были организованы адресные встречи предпринимателей и сессии в формате B2B, что позволило представителям стран Совета обменяться контактами и бизнес-идеями для реализации совместных инициатив.
Также между бизнес-обьединениями и Торгово-промышленными палатами стран Совета был подписан ряд документов, закрепляющих взаимные намерения о сотрудничестве.