Turkiya Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2019-yilning 13-oktabr kuni Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi (Turkiy kengash) Tashqi ishlar vazirlari kengashining 7-yig‘ilishida ishtirok etish uchun Boku shahriga kelgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Mavlut Chavusho‘g‘lu bilan uchrashdi.
Vazirlar O‘zbekistonning Turkiy kengashda to‘la huquqli ishtiroki yuzasidan bir-birlarini samimiy tabrikladilar va bu tashkilot doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlik salohiyatini keskin oshirishiga ishonch bildirdilar.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorligining dolzarb masalalari, uni aniq yo‘nalishlarda rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Muloqot chog‘ida ko‘p qirrali hamkorlikni ikki tomonlama hamda Turkiy kengash shaklida yanada kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanligi ta’kidlandi.

On October 13, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov, who arrived in Baku to attend the 7th meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkic Council), met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey Mevlüt Çavuşoğlu.
According to Uzbekistan MFA, the ministers exchanged congratulations on participation of Uzbekistan in the Turkic Council and expressed confidence that this would significantly increase the potential of multilateral cooperation within the organization.
Current issues of Uzbekistan – Turkey strategic partnership, prospects for its development in specific areas were discussed at the meeting.
The parties confirmed their interest in further building up multifaceted cooperation both bilaterally and within the Turkic Council.