Turkiya Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2019-yilning 13-oktabr kuni Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi (Turkiy kengash) Tashqi ishlar vazirlari kengashining 7-yig‘ilishida ishtirok etish uchun Boku shahriga kelgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Mavlut Chavusho‘g‘lu bilan uchrashdi.
Vazirlar O‘zbekistonning Turkiy kengashda to‘la huquqli ishtiroki yuzasidan bir-birlarini samimiy tabrikladilar va bu tashkilot doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlik salohiyatini keskin oshirishiga ishonch bildirdilar.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorligining dolzarb masalalari, uni aniq yo‘nalishlarda rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Muloqot chog‘ida ko‘p qirrali hamkorlikni ikki tomonlama hamda Turkiy kengash shaklida yanada kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanligi ta’kidlandi.

13 октября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Баку для участия в 7-м заседании Совета министров иностранных дел Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет), встретился с Министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу.
Министры обменялись теплыми поздравлениями по случаю полноправного участия Узбекистана в Тюркском совете и выразили уверенность, что это позволит значительно повысить потенциал многостороннего сотрудничества в рамках организации.
На встрече обсуждены актуальные вопросы узбекско-турецкого стратегического партнерства, перспективы его развития на конкретных направлениях.
Стороны подтвердили заинтересованность в дальнейшем наращивании многопланового взаимодействия как в двустороннем плане, так и в формате Тюркского совета.