Boshlang‘ich sinflarda o‘qish va matematika ko‘nikmalarini yaxshilash bo‘yicha AQSh va Xalq ta’limi vazirligi hamkorligi
2019-10-14 | Ta’lim
Amerikalik besh nafar mutaxassis Xalq ta’limi vazirligidagi hamkasblari bilan hamkorlikda ikkinchi va to‘rtinchi sinf o‘quchilarining o‘qish va matematika bo‘yicha ko‘nikmalarini baholash metodikasini ishlab chiqish maqsadida O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
AQSh Taraqqiyot agentligi (USAID) qo‘llab-quvvatlayotgan ushbu baholash natijalaridan o‘quvchilarning boshlang‘ich maktabda umumiy ko‘nikmalarni qay darajada o‘zlashtirayotganini o‘rganish borasida mamlakat miqyosida tadqiqot o‘tkazish uchun foydalaniladi. Bu tadqiqotlar O‘zbekistonga o‘quv natijalari haqida batafsil ma’lumot bazasi ishlab chiqishga yordamlashib, ular barcha o‘quvchilarning muvaffaqiyatga erishishini ta’minlashda ta’lim va o‘qitishni yaxshilash strategiyasini ishlab chiqish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zbekiston va AQSh ekspertlari jamoasi matematika va o‘qish bo‘yicha sakkiz tilda (o‘zbek, rus, qoraqalpoq, qozoq, tojik, qirg‘iz, turkman va ingliz) 28 tadan ortiq savolnoma ishlab chiqadi.
Xalq ta’limi vazirligi va uning viloyat bo‘limlaridagi qirq nafar xodimi sakkiz kunlik seminarda ishtirok etib, unda boshlang‘ich sinflarda o‘quvchilarning ko‘nikma va bilimlarini baholash asosi sifatida o‘qish (EGRA) va matematikani (EGMA) baholash metodikasidan foydalaniladi. Bu metodikalar umumiy qiymati 50 million dollar bo‘lgan rivojlanish maqsadlari bo‘yicha besh yillik kelishuvning birinchi komponenti bo‘lib, uni ta’lim sohasida bilimga asoslangan yondashuvga alohida e’tibor qaratayotgan Xalq ta’limi vazirligi va USAID 2019-yil 28-sentabr kuni imzolagan.
Xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatovning ishtirokchilarga aytishicha, “Bu O‘zbekistonda olib borilayotgan birinchi xalqaro tadqiqot bo‘lib, u boshlang‘ich maktablarda o‘qish natijalarini aniq baholashga imkon beradi. Bu esa vazirlikka ta’lim tizimini yaxshilashda yangi metodologiya ishlab chiqishda yordamlashadi.” USAID va Xalq ta’limi vazirligi konkret maqsadli dasturlarni ishlab chiqish uchun iloji boricha ko‘proq ma’lumot yig‘ish maqsadida keng ko‘lamli umummilliy tadqiqot o‘tkazadi. Bunday baholash tizimini yo‘lga qo‘yish AQSh ta’lim sohasida O‘zbekistonga ko‘rsatayotgan texnik ko‘makning bir qismi xolos.
USAID o‘qish, matematika va baholash sohasida tegishli bilimlarni taqdim etar ekan, seminar davomid “RTI International” tashkilotini Xalq ta’limi vazirligi bilan hamkorlik qilishga jalb etdi. 2019-yil noyabrida “RTI International” vazirlik bilan birgalikda EGRA va EGMA tizimlarini sinovdan o‘tkazadi hamda uning natijasida 2020-yili mamlakat miqyosida tadqiqot olib boradi.

Соединенные Штаты и Министерство народного образования объединяют усилия, чтобы улучшить навыки чтения и математики в начальных классах Узбекистана
2019-10-14 | Образование
Команда из пяти американских экспертов в области образования прибыла в Узбекистан для совместной работы с коллегами из Министерства народного образования Узбекистана (МНО) по разработке методологии оценки навыков чтения и математики среди учащихся 2-ых и 4-ых классов.
Результаты данной оценки, которая поддерживается Агентством США по международному развитию (USAID), будут использоваться для проведения исследования на национальном уровне по тому, насколько хорошо учащиеся развивают базовые навыки в начальной школе. Исследования предоставят Узбекистану исчерпывающий набор данных о результатах обучения и послужат основой для разработки стратегии по улучшению преподавания и обучения, чтобы у всех учащихся была возможность добиться успеха.
Команда экспертов из Узбекистана и США разработает более 28 опросников по математике и чтению на восьми языках (узбекском, русском, каракалпакском, казахском, таджикском, кыргызском, туркменском и английском).
Сорок сотрудников министерства и его региональных отделений примут участие в 8-дневном семинаре, в котором будут использоваться методики оценки чтения (EGRA) и оценки математики (EGMA) в начальных классах в качестве основы для оценки навыков и компетенций учащихся. Эти методики являются первым компонентом пятилетнего Соглашения о целях развития (DOAG) на сумму 50 миллионов долларов США, которое было подписано между Министерством народного образования и USAID 28 сентября 2019 года, так как Министерство уделяет большое внимание подходу к образованию, основанному на компетенциях.
Министр народного образования Шерзод Шерматов обратился к участникам, отметив следующее: «Это первое международное исследование, проводимое в Узбекистане, которое позволит получить точную оценку результатов обучения в начальных школах. Это поможет Министерству в разработке новой методологии для улучшения системы образования». USAID и МНО проведут всестороннее общенациональное исследование, чтобы собрать как можно больше данных для разработки конкретных целевых программ. Эта оценка является лишь одним из компонентов технического содействия в секторе образования, которое Соединенные Штаты окажут Узбекистану.
USAID привлекло RTI International к сотрудничеству с МНО во время семинара, предоставив экспертные знания в области чтения, математики и оценки. В ноябре 2019 года RTI International совместно с МНО проведет тестирование инструментов EGRA и EGMA, а затем, на основе его результатов, проведет исследование на национальном уровне в 2020 г.