Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirining birinchi oʻrinbosari Alisher Umarov Germaniya tashkilotlari delegatsiyasini qabul qildi.
Uchrashuvda Klett-Verlag kompaniyasining nashriyoti vakili X.Sheffer, Germaniyadagi chet el maktablari Markaziy boshqarmasi koordinatori (SFA) Barbara Dambolt hamda Toshkent shahridagi Gyote instituti Tillar boʻlimi boshligʻi D.Muhammadaminovadan iborat delegatsiya vakillari tomonidan Oʻzbekiston maktablarida Klett-Verlag kompaniyasining nemis tili darsliklarini joriy etish masalasi muhokama qilindi.
Eʼtiborli jihati, Klett-Verlag kompaniyasining nemis tili darsliklari Samarqand, Fargʻona, Urganch va Toshkent shahridagi toʻrtta maktabda sinovdan oʻtkazilmoqda.
Xalq taʼlimi vazirligi sinov natijalariga koʻra, oʻqituvchilar fikrini oʻrganib, Klett-Verlag darsliklarini sotib olish masalasini hal etadi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 355,1 mingdan ortiq oʻquvchilar nemis tilini chet tili sifatida oʻrganmoqda. Respublikamiz umumtaʼlim maktablarida 3,1 mingga yaqin nemis tili oʻqituvchisi mehnat faoliyatini yuritmoqda. 9 ta maktabda esa nemis tili chuqur oʻrganilmoqda.
Ushbu darsliklarni xalqaro grant, xorijiy investitsiya va boshqa vositalar yordamida sotib olish boʻyicha takliflar ishlab chiqish rejalashtirilmoqda.

Обсуждены вопросы внедрения учебников по немецкому языку компании Klett-Verlag
Первый заместитель Министра народного образования Узбекистана Алишер Умаров принял делегацию организаций Германии.
В состав делегации ФРГ вошли представитель издательства компании Klett-Verlag Х.Шеффер, координатор по немецкому языку Центрального управления школ за рубежом Германии (ЦфА) Барбара Дамбольт и начальник отдела языков Гёте-института в г.Ташкенте Д.Мухаммадаминова.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы внедрения учебников по немецкому языку компании Klett-Verlag в школах Узбекистана.
Отметим, что учебники по немецкому языку компании Klett-Verlag апробируются в четырех школах Самарканда, Ферганы, Ургенча и Ташкента.
По итогам апробации Министерство народного образования изучит мнения учителей и примет решение по приобретению учебников Klett-Verlag.
На сегодняшний день, в Республике Узбекистан немецкий язык в качестве иностранного языка изучают более 355,1 тыс. учащихся. В общеобразовательных школах республики работают около 3,1 тыс. учителей немецкого языка. В 9 школах немецкий язык изучается углубленно.
Планируется разработать предложения по закупке этих учебников за счет международных грантов, иностранных инвестиций и других средств.