“GLOBAL GAP”: Yevropa ekspertlari bilan nazariyadan amaliyotga qadam
Mamlakat eksport salohiyatini kengaytirish, eksport faoliyatining davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishini takomillashtirish, shuningdek, mahalliy meva-sabzavot mahsulotlarini tashqi bozorlarga chiqarishning kompleks tizimini o‘rganish maqsadida Birlashgan Millatlar Tashkilotining “Savdo rivojlanishiga ko‘maklashish” loyihasi ko‘magida joriy yilning 7-12-oktabr kunlari Latviya davlatida “GLOBAL GAP” standarti talablari asosida meva-sabzavot va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish, yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari xavfsizligini ta’minlash, ushbu turdagi mahsulotlarni Yevropa davlatlariga eksport qilishni qo‘llab-quvvatlash, xalqaro biznes kooperatsiyasini rivojlantirish, ishlab chiqarish jarayonlariga xalqaro standartlar va sertifikatlashtirishga bo‘lgan zamonaviy talablarni o‘rnatish, mutaxasislar tayyorlash bo‘yicha amaliy mashg‘ulot va seminar-treninglar tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi xuzuridagi eksportni rag‘batlantirish agentligi, “O‘zstandart” agentligi, Toshkent davlat agrar universiteti, Bek Klaster va Jondor Qurilish Invest fermer xo‘jaligi vakillari ishtirok etmoqda.

“GLOBAL GAP”: шаг от теории к практике с европейскими экспертами
“GLOBAL GAP” пройдёт в Латвии 7-12 октября этого года при поддержке Проекта ООН по содействию торговле с целью повышения экспортного потенциала страны, усиления государственной поддержки экспортной деятельности, а также изучения интегрированной системы местного экспорта фруктов и овощей на зарубежные рынки с помощью проекта «Производство фруктов и овощей, сельскохозяйственной продукции и безопасность сельскохозяйственной продукции»,семинары и тренинги для специалистов по поддержке экспорта, экспорта этого вида товаров в европейские страны, развитию международного делового сотрудничества, установлению современных международных стандартов и требований сертификации для производственных процессов.
В мероприятии принимают участие представители Агентства по содействию экспорту при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Агентства «Узстандарт», Ташкентского государственного аграрного университета, Бек Кластер и ферма Жондор Қурилиш Инвест.