“GLOBAL GAP”: Yevropa ekspertlari bilan nazariyadan amaliyotga qadam
Mamlakat eksport salohiyatini kengaytirish, eksport faoliyatining davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishini takomillashtirish, shuningdek, mahalliy meva-sabzavot mahsulotlarini tashqi bozorlarga chiqarishning kompleks tizimini o‘rganish maqsadida Birlashgan Millatlar Tashkilotining “Savdo rivojlanishiga ko‘maklashish” loyihasi ko‘magida joriy yilning 7-12-oktabr kunlari Latviya davlatida “GLOBAL GAP” standarti talablari asosida meva-sabzavot va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish, yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari xavfsizligini ta’minlash, ushbu turdagi mahsulotlarni Yevropa davlatlariga eksport qilishni qo‘llab-quvvatlash, xalqaro biznes kooperatsiyasini rivojlantirish, ishlab chiqarish jarayonlariga xalqaro standartlar va sertifikatlashtirishga bo‘lgan zamonaviy talablarni o‘rnatish, mutaxasislar tayyorlash bo‘yicha amaliy mashg‘ulot va seminar-treninglar tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi xuzuridagi eksportni rag‘batlantirish agentligi, “O‘zstandart” agentligi, Toshkent davlat agrar universiteti, Bek Klaster va Jondor Qurilish Invest fermer xo‘jaligi vakillari ishtirok etmoqda.

“GLOBAL GAP”: a step from theory to practice with European experts
“GLOBAL GAP” will be held in Latvia on October 7-12 with the support of the United Nations' Trade Promotion Projectwith the aim of increasing the country's export potential, strengthening state support for export activities, as well as studying the integrated system of local export of fruits and vegetables to foreign markets through the project “ Production of fruits and vegetables, agricultural products and the safety of agricultural products ”, seminars and trainings for specialists in support of export, export of this type of goods to European countries,the development of international business cooperation, the establishment of modern international standards and certification requirements for production processes.
The event is being attended by representatives of the Export Promotion Agency under the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan, Uzstandard Agency, Tashkent State Agrarian University, Beck Cluster and the farm Zhondor Kurilish Invest.