2019-10-10 | Siyosat
Davlat rahbari bu zavodning qayta tiklanishi haqida o‘tgan yili 29 iyun kuni Olmazor tumani aholisi bilan muloqot chog‘ida aytgan edi.
1952 yilda ishga tushirilgan mazkur chinni zavodida choynak, piyola, kosa, tarelka, lagan, ko‘za kabi milliy uslubdagi buyumlar, suvenirlar tayyorlangan. «Oq oltin», «Tong», «Uzum», «Tovus» kabi to‘plamlar xalqaro ko‘rgazmalarda oltin medallarga sazovor bo‘lgan, ko‘plab mamlakatlarga eksport qilingan. Ammo keyinchalik xususiylashtirilib, ishlab chiqarish to‘xtab qolgan edi.
Prezidentimiz topshirig‘iga muvofiq, zavod faoliyatini qayta tiklash maqsadida “Aloqabank” tomonidan umumiy qiymati 87 milliard so‘mlik loyiha amalga oshirildi. Foydalanilmayotgan ob'yekt rekonstruktsiya qilinib hamda qo‘shimcha binolar qurilib, Xitoyning “Huanggang Huauao Zhongbo Klin Technology Co. Ltd.” kompaniyasi uskunalari o‘rnatildi. 300 ta ish o‘rni yaratildi.
Zavodda yiliga 30 million dona oshxona idishlari, suvenirlar, binolarning ichki bezaklari ishlab chiqariladi. Yuz foiz mahalliy xomashyodan foydalaniladi. Mahsulotlar import o‘rnini to‘ldirib, Rossiya, Ukraina, Gruziya, Ozarbayjon va Markaziy Osiyo davlatlariga eksport ham qilinadi.
- Bu zavod O‘zbekistonning faxri, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Ilgari respublikamizga mehmon kelsa yoki yurtdoshlarimiz chet elga borsa, shu zavod to‘plamlaridan sovg‘a qilinardi. Endi ushbu yangi korxona undan ham chiroyli, sifatli va qadrli mahsulotlar tayyorlashi kerak.
Mutasaddilar bilan suhbatda zavod faoliyatini kengaytirib, klasterga aylantirish, yanada ko‘p xotin-qizlar va yoshlarni ishga jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
- Mamlakatimizda shuncha uylar qurilyapti, odamlarning hayot sifati o‘zgaryapti, - dedi Prezident. - Yangi uyga ko‘chgan har bir oila albatta chinni buyumlar sotib oladi. Yubileylar, festivallarga bag‘ishlangan, sovg‘a uchun to‘plamlar ham chiqarish mumkin. Buning uchun dizayn ustida ishlash, bozor talabini o‘rganib, olimlar va texnologlar bilan hamkorlikda zamonaviy mahsulotlar tayyorlash, yangi brendlar yaratish kerak. Masalan, milliy naqshlarimiz, so‘zanalarimiz bu borada katta manba bo‘la oladi.
Davlatimiz rahbari chinni buyumlar muzeyini ko‘zdan kechirdi. Zavodda ishlagan mehnat faxriylari bilan suhbatlashdi.

Возрожденный Ташкентский фарфоровый завод начал свою деятельность
Президент Шавкат Мирзиёев 9 октября посетил в Алмазарском районе Ташкентский фарфоровый завод, возведенный на новом месте.
О том, что завод будет возрожден, глава государства заявил на состоявшейся 29 июня прошлого года встрече с жителями района.
Фарфоровый завод, впервые введенный в строй в 1952 году, выпускал чайники, пиалы, касы, блюда, тарелки, кувшины и другую утварь в национальном стиле, сувениры. Коллекции "Белое золото", "Утро", "Виноград", "Павлин" удостаивались золотых медалей на международных выставках, экспортировались во многие страны. Затем завод был приватизирован и производство прекратилось.
В соответствии с поручением Президента возобновить деятельность завода банком “Aлокабанк” реализован проект на 87 миллиардов сумов. Неиспользуемые объекты были реконструированы, построены дополнительные здания, установлено оборудование китайской компании “Huanggang Huauao Zhongbo Klin Technology Co. Ltd.”.
Завод способен выпускать в год 30 миллионов единиц кухонной утвари, сувениров, элементов внутреннего декора. При производстве будет использоваться только местное сырье. Продукция не только заместит импорт, но и будет экспортироваться в Россию, Украину, Грузию, Азербайджан, страны Центральной Азии.
- Этот завод - гордость Узбекистана, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Коллекции завода пользовались высоким спросом у гостей республики, наших соотечественников, выезжающих за рубеж. Теперь обновленное предприятие также должно производить красивую, качественную и ценную продукцию.
В беседе с ответственными лицами даны указания по расширению деятельности завода, превращению его в кластер, трудоустройству еще большего числа женщин и молодежи.
- У нас в стране строится очень много домов, повышается качество жизни людей, - сказал Президент. - Новоселы будут стремиться приобрести фарфоровые изделия. Можно производить подарочные коллекции, приуроченные к юбилеям, фестивалям. А для этого необходимо работать над дизайном, изучать рыночный спрос, выпускать современную продукцию, создавать новые бренды, сотрудничая с учеными и технологами. Большим подспорьем в этом, например, являются наши национальные узоры, сюзане.