2019-10-10 | Siyosat
Davlat rahbari bu zavodning qayta tiklanishi haqida o‘tgan yili 29 iyun kuni Olmazor tumani aholisi bilan muloqot chog‘ida aytgan edi.
1952 yilda ishga tushirilgan mazkur chinni zavodida choynak, piyola, kosa, tarelka, lagan, ko‘za kabi milliy uslubdagi buyumlar, suvenirlar tayyorlangan. «Oq oltin», «Tong», «Uzum», «Tovus» kabi to‘plamlar xalqaro ko‘rgazmalarda oltin medallarga sazovor bo‘lgan, ko‘plab mamlakatlarga eksport qilingan. Ammo keyinchalik xususiylashtirilib, ishlab chiqarish to‘xtab qolgan edi.
Prezidentimiz topshirig‘iga muvofiq, zavod faoliyatini qayta tiklash maqsadida “Aloqabank” tomonidan umumiy qiymati 87 milliard so‘mlik loyiha amalga oshirildi. Foydalanilmayotgan ob'yekt rekonstruktsiya qilinib hamda qo‘shimcha binolar qurilib, Xitoyning “Huanggang Huauao Zhongbo Klin Technology Co. Ltd.” kompaniyasi uskunalari o‘rnatildi. 300 ta ish o‘rni yaratildi.
Zavodda yiliga 30 million dona oshxona idishlari, suvenirlar, binolarning ichki bezaklari ishlab chiqariladi. Yuz foiz mahalliy xomashyodan foydalaniladi. Mahsulotlar import o‘rnini to‘ldirib, Rossiya, Ukraina, Gruziya, Ozarbayjon va Markaziy Osiyo davlatlariga eksport ham qilinadi.
- Bu zavod O‘zbekistonning faxri, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Ilgari respublikamizga mehmon kelsa yoki yurtdoshlarimiz chet elga borsa, shu zavod to‘plamlaridan sovg‘a qilinardi. Endi ushbu yangi korxona undan ham chiroyli, sifatli va qadrli mahsulotlar tayyorlashi kerak.
Mutasaddilar bilan suhbatda zavod faoliyatini kengaytirib, klasterga aylantirish, yanada ko‘p xotin-qizlar va yoshlarni ishga jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
- Mamlakatimizda shuncha uylar qurilyapti, odamlarning hayot sifati o‘zgaryapti, - dedi Prezident. - Yangi uyga ko‘chgan har bir oila albatta chinni buyumlar sotib oladi. Yubileylar, festivallarga bag‘ishlangan, sovg‘a uchun to‘plamlar ham chiqarish mumkin. Buning uchun dizayn ustida ishlash, bozor talabini o‘rganib, olimlar va texnologlar bilan hamkorlikda zamonaviy mahsulotlar tayyorlash, yangi brendlar yaratish kerak. Masalan, milliy naqshlarimiz, so‘zanalarimiz bu borada katta manba bo‘la oladi.
Davlatimiz rahbari chinni buyumlar muzeyini ko‘zdan kechirdi. Zavodda ishlagan mehnat faxriylari bilan suhbatlashdi.

On October 9, President Shavkat Mirziyoyev visited Tashkent Porcelain Factory, erected in a new place, in Almazar district.
At the meeting with residents of the district on June 29 last year, the Head of the state announced that the plant will be reestablished.
The Porcelain Factory, first put into operation in 1952, produced teapots, bowls, plates, jugs and other utensils in the national style, souvenirs. The collections “White Gold”, “Morning”, “Grapes”, “Peafowl” were awarded gold medals at international exhibitions, exported to many countries. Then the plant was privatized and production ceased.
In accordance with the President’s order to resume the plant’s activities, Aloqabank implemented a project for 87 billion soums. Unused objects were reconstructed, additional buildings were built, equipment of the Chinese company Huanggang Huauao Zhongbo Klin Technology was installed.
The plant is capable of producing 30 million units of kitchen utensils, souvenirs, and interior decoration items per year. Only local raw materials will be used in production. The products will not only replace imports, but will also be exported to Russia, Ukraine, Georgia, Azerbaijan, and Central Asian countries.
– This plant is the pride of Uzbekistan, – said Shavkat Mirziyoyev. – The collections of the plant were in high demand among the guests of the country, our compatriots traveling abroad. Now the renewed enterprise must also produce beautiful, qualitative and valuable products.
During the conversation with responsible persons, instructions were given on expanding the plant’s activities, turning it into a cluster, and employing even more women and youth.
– Many houses are being built in our country, the quality of people’s life is improving, – the President said. – New settlers will seek to acquire porcelain. Gifts dedicated to anniversaries and festivals can be produced. And for this it is necessary to work on design, study market demand, produce modern products, create new brands, cooperate with scientists and technologists.
A great help in this, for example, are our national patterns, suzane.
The Head of the state visited the museum of porcelain, talked with factory veterans.
Presentation of industrial and investment projects was held. The President proposed to organize a modern multimodal logistics center in Tashkent for development of exports and facilitate foreign trade operations.