Prezident zamonaviy energiya tejamkor uylar qurilishi bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 29 iyun kuni Toshkent shahrining Olmazor tumanida «Olmazor business city» ishbilarmonlik markazi loyihasi bilan tanishgan edi. Buning uchun Kichik halqa yo‘li va Yangi Olmazor ko‘chasi o‘rtasida qariyb 24 gektar yer ajratilib, joriy yil fevralda qurilish ishlari boshlandi.
Maydon 6 ta lotga bo‘lingan bo‘lib, birinchi va ikkinchi lotlarda savdo markazi, ofislar va ko‘ngilochar maskanlar bunyod etilmoqda. Uch, to‘rt va beshinchi lotlarda 2 ming 100 xonadonga mo‘ljallangan 28 ta ko‘p qavatli uy, oltinchi lotda 300 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasasi hamda 500 o‘rinli maktab qurilmoqda. Uylarning birinchi qavatidan savdo do‘konlari o‘rin oladi. Xonadonlarda alohida isitish tizimi o‘rnatiladi. Devorlar yetti qatlamdan iboratligi, jumladan bazalt tolasi bilan qoplangani qishda issiq, yozda salqin haroratni yaxshi saqlaydi.
Davlatimiz rahbari 9-oktabr kuni ushbu majmuaga tashrif buyurib, bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi. Qurilishda qo‘llanilayotgan innovatsion, energiya tejamkor texnologiyalarga alohida e’tibor qaratdi.
- Uylar sonini ko‘paytirish, energiyani tejash orqali turar joylar narxini arzonlashtirish kerak. Buning uchun qurilish materiallari, bazalt tolasi ishlab chiqarish korxonalarini ko‘paytirib, har bir hududga yetkazib berish zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Binokorlik ishlarining borishi, o‘ziga xos jihatlari haqida ma’lumot berildi. Qurilishda mahalliy materiallardan foydalanilayotgani, uylar ham to‘liq yurtimizda ishlab chiqarilgan maishiy texnika va mebellar bilan jihozlanishi ta’kidlandi.
- Qurish bu birinchi qadam. Asosiysi - malakali ekspluatatsiya. Uylarga, odamlarga sifatli xizmat ko‘rsatish, muhandislik uskunalaridan samarali foydalanish zarur, - dedi davlatimiz rahbari quruvchi va mutasaddilar bilan suhbatda.

2019-10-09 | Politics
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the project of construction of Olmazor Business City center in Tashkent’s Almazar district on June 29 last year. In February this year, construction activities began on almost 24 hectares between the Small Ring Road and Yangi Olmazor Street.
The territory is divided into 6 lots. A shopping center, offices and entertainment complexes are being built on the first and second lots. 28 multi-storey buildings for 2.1 thousand apartments are under construction on the third, fourth and fifth lots, a preschool education institution and a school for 300 and 500 places on the sixth lot. Shops will be located on the first floors of the houses. The walls of the buildings will consist of seven layers, including basalt fiber, which will provide a comfortable temperature in summer and winter.
On October 9, the Head of the state visited this place and got acquainted with construction progress. The President drew attention to the innovative, energy-saving technologies used in construction.
“It is necessary to increase the number of houses, make housing more affordable by saving resources. For this, the production of building materials, basalt fiber should be expanded, so that they reach every region”, said Shavkat Mirziyoyev.
Detailed information was provided on construction activities. It was noted that domestic building materials are used, the apartments will be fully equipped with household appliances and furniture made in Uzbekistan.
“Building is the first step. The main thing is qualified operation. It is necessary to provide high-quality service to homes, residents, and to effectively use engineering equipment”, said the Head of the state.