Prezident zamonaviy energiya tejamkor uylar qurilishi bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2018-yil 29 iyun kuni Toshkent shahrining Olmazor tumanida «Olmazor business city» ishbilarmonlik markazi loyihasi bilan tanishgan edi. Buning uchun Kichik halqa yo‘li va Yangi Olmazor ko‘chasi o‘rtasida qariyb 24 gektar yer ajratilib, joriy yil fevralda qurilish ishlari boshlandi.
Maydon 6 ta lotga bo‘lingan bo‘lib, birinchi va ikkinchi lotlarda savdo markazi, ofislar va ko‘ngilochar maskanlar bunyod etilmoqda. Uch, to‘rt va beshinchi lotlarda 2 ming 100 xonadonga mo‘ljallangan 28 ta ko‘p qavatli uy, oltinchi lotda 300 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasasi hamda 500 o‘rinli maktab qurilmoqda. Uylarning birinchi qavatidan savdo do‘konlari o‘rin oladi. Xonadonlarda alohida isitish tizimi o‘rnatiladi. Devorlar yetti qatlamdan iboratligi, jumladan bazalt tolasi bilan qoplangani qishda issiq, yozda salqin haroratni yaxshi saqlaydi.
Davlatimiz rahbari 9-oktabr kuni ushbu majmuaga tashrif buyurib, bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi. Qurilishda qo‘llanilayotgan innovatsion, energiya tejamkor texnologiyalarga alohida e’tibor qaratdi.
- Uylar sonini ko‘paytirish, energiyani tejash orqali turar joylar narxini arzonlashtirish kerak. Buning uchun qurilish materiallari, bazalt tolasi ishlab chiqarish korxonalarini ko‘paytirib, har bir hududga yetkazib berish zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Binokorlik ishlarining borishi, o‘ziga xos jihatlari haqida ma’lumot berildi. Qurilishda mahalliy materiallardan foydalanilayotgani, uylar ham to‘liq yurtimizda ishlab chiqarilgan maishiy texnika va mebellar bilan jihozlanishi ta’kidlandi.
- Qurish bu birinchi qadam. Asosiysi - malakali ekspluatatsiya. Uylarga, odamlarga sifatli xizmat ko‘rsatish, muhandislik uskunalaridan samarali foydalanish zarur, - dedi davlatimiz rahbari quruvchi va mutasaddilar bilan suhbatda.

Президент ознакомился со строительством современных энергоэффективных домов
С проектом строительства делового центра «Olmazor business city» в Алмазарском районе Ташкента Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился 29 июня прошлого года. В феврале текущего года начались строительные работы на почти 24 гектарах площади между Малой кольцевой дорогой и улицей Янги Олмазор.
Территория разделена на 6 лотов, в первом и втором возводятся торговый центр, офисы и развлекательные комплексы. В третьем, четвертом и пятом лотах строятся 28 многоэтажных домов на 2,1 тысячи квартир, в шестом лоте - дошкольное образовательное учреждение и школа на 300 и 500 мест соответственно. На первых этажах домов разместятся магазины. Стены зданий будут состоять из семи слоев, в том числе из базальтового волокна, что обеспечит комфортную температуру летом и зимой.
Сегодня, 9 октября, глава государства посетил это место и ознакомился с ходом строительства. Президент обратил внимание на используемые при строительстве инновационные, энергосберегающие технологии.
- Необходимо увеличить число домов, сделать жилье доступнее за счет экономии ресурсов. Для этого следует расширить производство строительных материалов, базальтового волокна, сделать так, чтобы они дошли до каждого региона, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Представлена детальная информация о строительных работах. Отмечалось, что при этом используются отечественные стройматериалы, квартиры будут полностью оснащены бытовой техникой и мебелью узбекского производства.
- Построить - первый шаг. Главное - квалифицированная эксплуатация. Необходимо качественно обслуживать дома, жильцов, эффективно использовать инженерное оборудование, - сказал глава государства в беседе со строителями и ответственными лицами.