Samarqandda II “Silk Road Bazar” festivali boʻlib oʻtdi
Sentabr oyining so’ngida Samarqandda Xalqaro turizm kuniga bag’ishlangan II “Silk Road Bazar” festivali bo’lib o’tdi. Tadbir Samarqand viloyati va shahar hokimligi, Madaniyat vazirligi bo’limi, Turizmni rivojlantirish departamenti, Hunarmandlar uyushmasi, Xalq ta’limi boshqarmasi, Ichki ishlar boshqarmasi tomonidan tashkil etildi.
Bu yilgi festivalda mamlakatimizning turli hududlaridan 80 dan ortiq hunarmand ishtirok etdi. Festivalga tashrif buyuradigan mehmon va ishtirokchilarga yanada qulayliklar yaratish maqsadida bu yilgi festival bo’ladigan hududga 20dan ortiq ovqatlanish markazlari vakillari jalb qilindi. Festivalning badiiy qismiga to’xtaladigan bo’lsak, bu yil 60 dan ortiq san’atkorlar va filarmoniya jamoalari, shuningdek, o’nlab bolalar guruhlari o’zlarining ajoyib konsert dasturlari bilan qatnashishdi.
Samarqand shahrida ikkinchi bor tashkil etilgan “Silk Road Bazar” festivali uchun bitta asosiy va ikkita qo’shimcha sahna bezatildi, festivalga yanda ko’tarinki ruh bag’ishlash uchun musiqiy shoular ham namoyish etildi.
Shu bilan birga, ushbu tadbirning jozibadorligini yanda oshirish maqsadida festival bo’lib o’tayotgan pavilonlar ikkita katta LED ekran orqali real vaqtda sodir bo’lgan voqealarni translyatsiya qildi. Shuningdek, Xalqaro Turizm kunini Samarqand shahrida munosib nishonlash maqsadida xohlovchilar uchun havo shari (aerostat)da uchish imkoniyati yaratildi.Konsertdan keyin Registon maydonida shahar aholisi va mehmonlari uchun 3D lazer shou ham namoyish etildi. Statistik ma’lumotlarga to’xtaladigan bo’lsak, ikki kun davomida festivalga 3000 dan ortiq chet ellik sayyoh, boshqa hududlardan Samarqand shahriga 55 mingga yaqin mehmon va mahalliy aholi tashrif buyurdi.
Taʼkidlash joizki, festival davomida 700 million so‘mdan ortiq hunarmandchilik va oziq-ovqat mahsulotlari sotildi.

В Самарканде прошел II ежегодный фестиваль Silk Road Bazar
В конце сентября в Самарканде прошел Второй ежегодный фестиваль Silk Road Bazar, приуроченный ко Всемирному Дню туризма.
Организаторами мероприятия выступили Хокимият области и города Самарканда, Управление культуры и Ассоциация ремесленников, при поддержке управления образования, СЭС, УВД, и других организаций. Генеральными спонсорами и координаторами мероприятия выступили Департамент по развитию туризма и Хокимият области. В мероприятии приняли участие более 80 ремесленников из разных областей и районов, в работе фестиваля было задействовано свыше 20 точек общественного питания. Для гостей и участников фестиваля выступили более 60 артистов и коллективов филармонии и театров, среди которых десятки детских коллективов.
Во время фестиваля в Самарканде была организована одна главная сцена и две второстепенные, светомузыкальное шоу и два больших экрана, транслирующее происходящее в режиме реального времени.
Также для всех желающих, была организована возможность полетать на воздушном шаре, а после завершения концертной программы, в честь праздника, на площади Регистан жителям и гостям города, было показано 3D лазерное шоу. За 2 дня фестиваль посетили более 3000 иностранных туристов, около 55000 гостей из других областей и жителей города.
На мероприятии было продано ремесленных товаров и пищевой продукции на сумму более 700 миллионов сум.