O‘zbekistonda maktabgacha ta’lim sohasida xayriya faoliyati uchun soliq imtiyozlari joriy etildi
2019-yil 9-oktabr, Toshkent - O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 3-oktyabrdagi 839-sonli qarori bilan davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlariga homiylik shaklida xayriya faoliyati bilan shug‘ullanuvchi yuridik shaxslar uchun soliq imtiyozlari belgilandi. Ushbu turdagi davlat-xususiy sheriklik shartnomasi kamida bir yil muddatga tuziladi va tanlangan MTTga muntazam ravishda xayriya yordamini ko‘rsatishni ko‘zda tutadi.
“Bugungi kunda maktabgacha ta’lim sohasi katta sarmoyalarni talab etadi. Maktabgacha ta’lim vazirligi byudjet mablag‘larini yangi maktabgacha ta’lim tashkilotlarini qurish, eski binolarni ta’mirlash va rekonstruktsiya qilish, bolalarni o‘yinchoqlar va o‘quv materiallari bilan ta’minlash singari eng dolzarb masalalarni hal etishga yo‘naltiradi. Biroq, barchasini birdaniga tuzatish uchun imkoniyatlar yetarli emas, shu sababdan biznes tomonidan qo‘llab-quvvatlash biz uchun muhimdir. MTV xayriyachilar mablag‘lari hisobidan alohida ehtiyojga muxtoj bolalar uchun reabilitatsiya markazlari va aralash guruhlarga ega inklyuziv MTT singari ijtimoiy ahamiyatli loyihalarni amalga oshirmoqda. Umid qilamizki, soliq imtiyozlarning taqdim etilishi O‘zbekistonda xayriya faoliyati uchun samarali rag‘bat bo‘ladi. Soliq imtiyozlaridan tashqari, xayriya kompaniyasi o‘z xodimlarining farzandlarini homiylik qiladigan MTTga yo‘naltirishda ustunlikka ega bo‘ladi. Yordam pullik bo‘lishi shart emas: homiylik ostidagi maktabgacha tashkilotga mol-mulk berishingiz, uning uchun ishlarni bajarishingiz, xizmatlar ko‘rsatishingiz mumukin. MTTga yordam berish orqali siz nafaqat davlat, balki jamiyat tomonidan ham qo‘llab-quvvatlanadigan bolalaringizga yordam berasiz ", - dedi maktabgacha ta’lim vaziri Agrippina Shin.
2019-yil 3-oktabrdan boshlab davlat MTTga homiylik shaklida xayriya faoliyatini amalga oshiradigan xayriyachilar quyidagi soliq imtiyozlariga ega bo‘ladilar:
yuridik shaxslardan olinadigan foyda solig‘ini hisoblashda xarajatlar chiqarib tashlanadi;
tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) tekin berish QQS va YaSTga tortilmaydi;
tovarlarni (ishlarni, xizmatlarni) tannarxidan past narxda sotishda amaldagi sotish narxidan kelib chiqqan holda QQS hisobga olinadi.
Xayriyachi xayr-ehson qilish maqsadi va tartibini o‘zi belgilaydi. Homiylik ostidagi maktabgacha ta’lim tashkiloti olingan mablag‘larning hisobini yuritishi va xususiy sherikga pul va mulkdan maqsadli foydalanilishi to‘g‘risida muntazam ravishda hisobot yuritishi shart.

В Узбекистане введены налоговые льготы на благотворительность в сфере дошкольного образования
9 октября 2019 г., Ташкент — Постановление Кабинета министров № 839 от 3.10.2019 года установило налоговые льготы для юридических лиц, осуществляющих филантропическую деятельность в виде шефства над государственными дошкольными образовательными организациями. Соглашение по этому виду государственно-частного партнерства заключается на срок не менее одного года и подразумевает регулярное оказание благотворительной помощи выбранной ДОО.
«Сегодня сфера дошкольного образования требует больших вложений. Министерство дошкольного образования направляет бюджетные средства на решение наиболее острых вопросов: строительство новых ДОО, ремонт и реконструкцию старых зданий, обеспечение детей игрушками и развивающими материалами. Однако возможностей не хватает, чтобы исправить все и сразу, поэтому нам важна поддержка бизнеса. За счет средств благотворителей МДО реализует такие социально значимые проекты, как строительство дошкольных организаций с реабилитационными центрами для детей с особыми потребностями и инклюзивных ДОО со смешанными группами. Надеемся, что предоставление налоговых льгот станет действенным стимулом для благотворительности в Узбекистане. Помимо налоговых льгот компания-благотворитель получает преимущество при направлении в подшефную ДОО детей своих работников. Помощь не обязательно должна быть денежной: передайте в подшефную дошкольную организацию имущество, выполните для нее работы, окажите услуги. Помогая ДОО, вы помогаете своим детям, которые таким образом получают поддержку не только государства, но и общества», — сказала министр дошкольного образования Агриппина Шин.
С 3 октября 2019 года благотворители, осуществляющие филантропическую деятельность в виде шефства над государственными ДОО, получают следующие налоговые льготы:
• понесенные расходы вычитаются при исчислении налога на прибыль юридических лиц;
• безвозмездная передача товаров (работ, услуг) не облагается НДС и ЕНП;
• реализация товаров (работ, услуг) ниже себестоимости облагается НДС исходя из фактической цены реализации.
Благотворитель сам определяет цели и порядок использования пожертвований. Подшефная дошкольная организация обязана вести учет полученным средствам и регулярно предоставлять частному партнеру отчет о целевом использовании денег и имущества.