Toshkentda GPE bilan hamkorlikda taʼlim sohasini rivojlantirish masalalari muhokama etilmoqda
Uch kunlik tadbirda Oʻzbekiston, Armaniston, Afgʻoniston, Sudan, Tojikiston va Yeman davlatlarining taʼlim tizimi vakillari ishtirok etmoqda.
Shuningdek, tadbirda ishtirok etish uchun GPE Sekretariatining hamkorlik aloqalari boʻyicha yetakchi xodimi va guruh rahbari Mishel Mezen (Michelle Mesen) boshchiligidagi delegatsiya Oʻzbekistonga yetib keldi.
Mazkur uchrashuv GPE bilan hamkorlikni rivojlantirish, tashkilotning ishlash tartib-qoidalari hamda GPE Sekretariatini Oʻzbekistonda xalq taʼlimi sohasida olib borilayotgan islohotlar bilan tanishtirish maqsadida tashkil etildi.
Uch kun davomida ishtirokchilar GPE faoliyati, uning ishlash tamoyillari, taʼlim sektori rejasini tayyorlash, taʼlim sohasini rivojlantirish uchun grant mablagʻlarini jalb qilish jarayoni bilan tanishadi.
Yigʻilish ishtirokchilari taʼlim sektori rejasini tayyorlash, ijrosini va monitoringini taʼminlash, mamlakatlar oʻrtasida tajriba almashish hamda boshqa masalalarni koʻrib chiqadi.
Jumladan, xorijlik mehmonlar Oʻzbekistonda xalq taʼlimi tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar va mamlakatimizning qoʻshma loyihalarini amalga oshirish boʻyicha tajribasi haqida maʼlumot oladi.
Xorijiy mamlakat vakillari Qibray tumanida GPE tomonidan moliyalashtirilgan 14-umumtaʼlim maktabi va 29-maktabgacha taʼlim muassasasiga tashrif buyurishadi.
Madaniy dastur doirasida mehmonlar Xastimom kompleksi va poytaxtimizning boshqa diqqatga sazovor joylari bilan tanishadi.
Taʼlim sohasida global hamkorlik tashkiloti (GPE) 2002-yilda tashkil etilgan va uning asosiy maqsadi global hamda milliy darajada sifatli taʼlimga yoshlarni teng qamrab olishni taʼminlashdan iboratdir.
GPE trast fondi boʻlib, u Jahon banki guruhining bir qismidir. GPE faoliyati 21 ta rivojlangan donor mamlakatlar, jumladan Yevropa ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladi. GPE rivojlanayotgan va donor mamlakatlar, xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati, professional pedagogik tashkilotlar, xususiy sektor va taʼlim rivojlanishiga hissa qoʻshayotgan xalqaro jamgʻarmalarni birlashtiradi.
Taʼlim sohasini rivojlantirish uchun islohotlar olib borish uchun odatda, rivojlanayotgan mamlakatlar mahalliy taʼlim guruhlarini tashkil etadi va 5 yillik taʼlim sektori rejasini qabul qiladi.
GPE eng yuqori boshqaruv organi Direktorlar kengashi boʻlib, u tashkilotning siyosati va strategiyasini belgilab beradi. Kengash rivojlanayotgan mamlakatlarning hukumati va rivojlanish boʻyicha barcha hamkorlar vakillarini birlashtiradi. 2019-yilning aprel oyidan Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov Direktorlar kengashining aʼzolaridan biri hisoblanadi.
Xalq taʼlimi vazirligi mahalliy taʼlim guruhida raislik qiladi va GPE bilan muvaffaqiyatli hamkorlikni amalga oshiradi.
GPE 2013-2018-yillar uchun taʼlim sektori rejasini amalga oshirish uchun $49,9 mln. miqdorida grant ajratgan.
Tashkilot Oʻzbekistonning 2019-2023-yillar uchun taʼlim sektori rejasini amalga oshirishiga $10 mln. grant taqdim etgan. Mazkur grant boshqa xalqaro tashkilotlardan qoʻshimcha mablagʻ jalb qilish imkoniyatini beradi.

В Ташкенте обсудят вопросы сотрудничества с ГПО для развития образования
9 октября 2019 года в Ташкенте стартовало собрание координаторов от развивающихся стран округа Восточной Европы, Ближнего Востока и Центральной Азии международной организации Глобального партнерства в области образования (Global Partnership in Education, ГПО).
В трехдневном мероприятии примут участие представители сферы образования Узбекистана, Армении, Афганистана, Судана, Таджикистана и Йемена.
Для участия в данной встрече прибыла делегация Секретариата ГПО во главе со Старшим сотрудником по партнерским отношениям и руководителем группы Мишелем Мезен (Michelle Mesen).
Данная встреча организована для обсуждения вопросов развития сотрудничества с ГПО и ознакомлениями с процедурами организации, а также ознакомление секретариата ГПО с осуществляемыми в республике масштабными реформами в сфере народного образования.
В течение трех дней участники ознакомятся с деятельностью ГПО, принципами работы организации, процессом подготовки Плана сектора образования и получения грантовых средств для развития образования.
Также будут рассмотрены вопросы планирования, имплементации и мониторинга Плана сектора образования, обмена опытом между странами и т.д.
В частности, участники встречи получат возможность ознакомиться с осуществляемыми реформами в сфере образования в целом и опытом Узбекистана по реализации совместных проектов, в частности.
Представители иностранных стран также посетят общеобразовательную школу №14 Кибрайского района, проспонсированной грантом ГПО.
В рамках культурной программы гости посетят комплекс Хастимом и другие достопримечательности столицы.
Глобальное партнерство в области образования (ГПО) – основан в 2002 году и ставит перед собой цель мобилизации усилий на глобальном и национальном уровнях в целях обеспечения равнодоступного качественного образования.
ГПО является трастовым фондом, входящим в Группу Всемирного банка. Деятельность ГПО финансируется, в основном, со стороны 21 развитых стран-доноров, в том числе Европейского союза. ГПО объединяет развивающиеся страны, страны-доноры, международные организации, гражданское общество, педагогические профессиональные организации, частный сектор и международные фонды, содействующие развитию сферы образования.
В целях получения грантовых средств для реализации реформ в сфере образования, правительствами развивающихся стран, как правило, создаются Местные образовательные группы и принимаются Планы сектора образования на 5 лет.
Высшим руководящим органом партнерства, устанавливающий свою политику и стратегию является Совет Директоров. Совет включает членов правительств развивающихся стран и всех партнеров по развитию. Одним из представителей Совета Директоров ГПО с апреля 2019 года является Министр народного образования Республики Узбекистан Шерзод Шерматов.
Министерство народного образования Республики Узбекистан является председателем Местной образовательной группы и успешно сотрудничает с организацией ГПО.
На осуществление Плана сектора образования Узбекистана на 2013-2018 гг. со стороны ГПО был выделен грант в размере $49,9 млн.
ГПО утвердило План сектора образования Узбекистана на 2019-2023 гг. и выделило Узбекистану грант-множитель в размере $10 млн.