O‘zbekiston Prezidenti Tojikiston Oliy Majlisi Vakillar palatasi raisini qabul qildi
Davlatimiz rahbari mehmonlarni qutlar ekan, oliy darajadagi o‘zaro ishonchga asoslangan muntazam muloqot ikki tomonlama hamkorlikni misli ko‘rilmagan yuksak darajaga ko‘tarishga xizmat qilganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Shu munosabat bilan Tojikiston parlamenti delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi qardosh mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari mustahkamlanib borayotganining yorqin dalilidir.
Oliy martabali mehmon, o‘z navbatida, Prezidentimizga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirdi hamda Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda o‘zaro aloqalar barcha darajalarda faollashgani qayd etildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, sanoat, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Chegaradosh hududlar o‘rtasida, madaniy-gumanitar sohada almashinuvlar kengaymoqda.
Parlamentlararo aloqalarni mustahkamlashga muhim ahamiyat qaratilmoqda.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish maqsadida qo‘mitalar va parlamentlararo guruhlar darajasida yaqindan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuv so‘ngida Shukurjon Zuhurov Tojikiston parlamenti qardosh mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida do‘stlik va strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga har tomonlama ko‘maklashishga tayyor ekanini bildirdi.

Президент Узбекистана принял председателя Маджлиси Намояндагон Маджлиси Оли Таджикистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 октября принял делегацию Республики Таджикистан во главе с председателем Маджлиси Намояндагон Маджлиси Оли этой страны Шукурджоном Зухуровым.
Приветствуя гостей, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил, что установившийся регулярный и доверительный диалог на высшем уровне позволил вывести двустороннее сотрудничество на беспрецедентно высокий уровень.
В этой связи прибытие в Узбекистан парламентской делегации Таджикистана является еще одним ярким свидетельством укрепляющихся отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства двух братских стран.
Высокий гость, в свою очередь, выразил глубокую благодарность Президенту нашей страны за радушный прием и передал приветствия и добрые пожелания Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона.
В ходе встречи подчеркнута активизация контактов на всех уровнях.
Увеличиваются объемы товарооборота, реализуются проекты кооперации в промышленности, энергетике, транспорте, сельском хозяйстве и других направлениях.
Расширяются обмены между приграничными регионами, а также в культурно-гуманитарной сфере.
Важное значение придается укреплению межпарламентских связей.
Отмечена важность налаживания тесной совместной работы на уровне комитетов и межпарламентских групп в целях реализации достигнутых договоренностей на высшем уровне.
В завершение встречи Шукурджон Зухуров заверил, что парламент Таджикистана будет всемерно содействовать дальнейшему укреплению отношений дружбы и стратегического партнерства в интересах двух братских стран и народов.
Председатель Маджлиси Намояндагон Маджлиси Оли Таджикистана пожелал успешного проведения в декабре этого года парламентских выборов в нашей стране.