Issiq suv va issiqlik ta’minotidagi barqarorlik - aholining hayotdan rozi bo‘lishini ta’minlovchi muhim omil
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-oktabr kuni aholini uzluksiz issiq suv va issiqlik quvvati bilan ta’minlash bo‘yicha ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugungi kunda mavjud qozonxonalar va issiqlik tarmoqlarining muayyan qismi eskirgani, ayrimlari foydalanishga yaroqsiz ahvolga kelib qolgani ko‘rsatib o‘tildi. Xususan, mazkur sohaga hozirgacha xorijiy investitsiyalar umuman jalb qilinmagani mavjud imkoniyatlar yetarlicha ishga solinmaganini ko‘rsatadi.
Yillar davomida texnologik modernizatsiya ishlari amalga oshirilmagani sababli tarmoq daromadining 85 foizi yoqilg‘i-energetikaga sarflanmoqda. Afsuski, tarmoqdagi yo‘qotishlar 35-40 foizga yetgan. Energiya resurslari xarajati va to‘lovlardagi nomutanosiblik oqibatida kreditor va debitor qarzdorlik yuzaga kelmoqda.
Shu bois Prezidentimiz sohani tubdan isloh qilish, mavjud quvvatlarni yangilash va boshqaruvni takomillashtirish vazifalarini kun tartibiga qo‘ydi.
Sifatli issiqlik ta’minoti tizimini yo‘lga qo‘yish uchun, avvalo, tarmoq korxonalarini modernizatsiya qilish, bunda Avstriya, Daniya, Germaniya, Finlyandiya tajribasi asosida energiya tejamkor hamda ko‘p maqsadli texnologiyalarni keng qo‘llashga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Ushbu tizimning afzalligi shundaki, katta mablag‘ hisobiga ishlab chiqarilgan issiqlikdan sirkulyar tarzda qayta-qayta foydalansa bo‘ladi. Misol uchun, Toshkent shahri issiqlik ta’minotini shunday “yopiq tizim”ga o‘tkazish yiliga 300 milliard so‘m miqdoridagi 3 million gigakaloriya issiqlik yo‘qotilishining oldini oladi, ayni paytda 160 milliard so‘m hajmidagi 320 million kub metr tabiiy gaz hamda 25 milliard so‘mlik 85 million kilovatt elektr sarfini qisqartirish imkonini beradi.
Yig‘ilishda 12 ta shahardagi 5 mingga yaqin turar joyning markazlashgan issiqlik ta’minotini tiklash va ularni “yopiq tizim”ga o‘tkazish, xususan, Buxoro va Chirchiq shaharlari bo‘yicha tender savdolarini yakunlab, 2020-yilda foydalanishga topshirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, kelgusi yili Andijon, Samarqand shaharlari va Sergeli tumani bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish, bunda Jahon bankining 140 million dollar kreditidan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi. Yevropa taraqqiyot va tiklanish bankining 150 million dollar krediti hisobidan Toshkent shahrining Mirzo Ulug‘bek va Mirobod tumanlarida issiqlik ta’minoti tarmog‘ini modernizatsiya qilish, Buxoro, Farg‘ona, Quvasoy, Urganch va Nukus shaharlarida yangi texnologiyalarni joriy etish loyihasiga Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligining 780 million dollar kreditini jalb qilish vazifasi qo‘yildi. Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar bankining 55 million dollar mablag‘i evaziga Angren issiqlik stantsiyasini modernizatsiya qilish bo‘yicha ham topshiriqlar berildi.
Tarmoqqa bozor mexanizmlarini keng joriy etish orqali sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish muhimligi ta’kidlandi. Buning uchun, avvalo, tariflar erkin bo‘lishi lozim. Shu bois sohaning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, kelgusi yildan Toshkent shahri issiqlik ta’minoti tizimiga davlat-xususiy sheriklik korxonalarini jalb etish choralari belgilandi.
Yo‘qotishlarni bartaraf etish va me’yoridan ortiq iste’molni kamaytirish maqsadida issiqlik energiyasini hisobga olishning avtomatlashgan tizimini joriy etish zarurligi qayd etildi.
Mamlakatimiz aholisi 119 ta shahar va 11 mingdan ziyod qishloqlardagi qariyb 6 millionga yaqin hovli-joylarda istiqomat qiladi. Ularni kuz-qish mavsumida issiqlik bilan ta’minlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligiga faqat ko‘p xonadonli uylar bilan chegaralanmasdan, barcha aholini issiqlik ta’minoti bilan qamrab olish, bu boradagi yagona davlat siyosatini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Sohada boshqaruv samaradorligini oshirish, faol investitsiyalar jalb etish uchun Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi tuzilmasini takomillashtirish, issiqlik ta’minoti korxonalarini alohida aktsiyadorlik jamiyatiga birlashtirish bo‘yicha tavsiyalar berildi. Bu aktsiyadorlik jamiyati ob'yektlarni ekspluatatsiya qilish bilan birga, yangi loyihalarni shakllantirish, ularga xalqaro moliyaviy tashkilotlar mablag‘larini jalb etish bilan shug‘ullanadi.
Yig‘ilishda ushbu sohada amalga oshirilayotgan islohotlarning pirovard natijasi xalqimizni rozi qilish, odamlarning turmush darajasi va sifatini yuksaltirish, ularning ishonchini oqlashdan iborat ekani alohida ta’kidlandi.
O‘tgan davrda berilgan topshiriqlar yuzasidan mutasaddilarning axboroti tinglandi va kelgusida amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar belgilab olindi.

Стабильность в горячем водо- и теплоснабжении - важный фактор обеспечения удовлетворенности населения
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 октября провел совещание, посвященное приоритетным задачам по бесперебойному снабжению населения горячей водой и теплом.
В настоящее время часть действующих котельных и сетей теплоснабжения устарела и изношена. В сферу никогда не привлекались иностранные инвестиции.
Годами не проводилась технологическая модернизация, вследствие чего расходы отрасли на приобретение энергоресурсов составляют 85 процентов доходов, а потери достигают 35-40 процентов. В результате чрезмерного расхода энергоресурсов и дисбаланса платежей возникает кредиторская и дебиторская задолженность.
В связи с этим Президент определил задачи по коренному реформированию отрасли, обновлению существующих мощностей и совершенствованию управления сферой.
Отмечалось, что для качественной организации теплоснабжения необходимо модернизировать предприятия отрасли, уделив при этом особое внимание широкому применению энергоосберегающих и многоцелевых технологий на основе опыта Австрии, Дании, Германии и Финляндии.
В числе таких инноваций закрытая система теплоснабжения, основанная на принципе циркуляции и повторного использования тепла. К примеру, перевод теплоснабжения на закрытую систему в городе Ташкенте позволит предотвратить потерю 3 миллионов гигакалорий тепла на сумму 300 миллиардов сумов, сэкономить 320 миллионов кубометров природного газа (160 миллиардов сумов) и 85 миллионов киловатт электричества (25 миллиардов сумов).
На совещании даны указания по восстановлению централизованного теплоснабжения около 5 тысяч домов в 12 городах и переводу их в закрытую систему. Так, в городах Бухаре и Чирчике такие сети после завершения тендерных торгов необходимо будет сдать в эксплуатацию уже в 2020 году.
Поставлены задачи по реализации в следующем году аналогичных проектов в городах Андижане, Самарканде и Сергелийском районе столицы с эффективным использованием кредита Всемирного банка на 140 миллионов долларов. Поручено модернизировать сеть теплоснабжения в Мирзо-Улугбекском и Мирабадском районах Ташкента за счет кредита Европейского банка реконструкции и развития на 150 миллионов долларов. Следует принять меры по привлечению кредита Японского агентства по международному сотрудничеству на 780 миллионов долларов к проекту внедрения новых технологий в теплоснабжение Бухары, Ферганы, Кувасая, Ургенча и Нукуса. Даны поручения и по модернизации Ангренской теплоэлектростанции за счет 55 миллионов долларов Азиатского банка инфраструктурных инвестиций.
Подчеркнута важность формирования в сфере конкурентной среды через широкое внедрение рыночных механизмов, для чего прежде всего необходимо свободное тарифообразование. В связи с этим определены меры по повышению инвестиционной привлекательности сферы, привлечению со следующего года предприятий в систему теплоснабжения города Ташкента на основе государственно-частного партнерства.
В целях устранения потерь и снижения сверхнормативного потребления необходимо внедрить автоматизированную систему учета потребления тепла, указано на совещании.
В 119 городах и более чем 11 тысяч селах нашей страны насчитывается почти 6 миллионов индивидуальных домов. На совещании уделено особое внимание вопросу обеспечения их жителей теплом в осенне-зимний период. Министерству жилищно-коммунального обслуживания поручено охватить теплоснабжением все население, не ограничиваясь лишь многоквартирными домами, а также разработать единую государственную политику в этом направлении.
Даны рекомендации по совершенствованию структуры Министерства жилищно-коммуникального обслуживания, объединению предприятий теплоснабжения в отдельное акционерное общество для повышения эффективности управления сферой и активного привлечения инвестиций. Данное акционерное общество наряду с эксплуатацией объектов будет заниматься формированием новых проектов и привлечением средств международных финансовых институтов.
На совещании особо подчеркнуто, что конечная цель осуществляемых в сфере реформ заключается в обеспечении благополучия народа, повышении уровня и качества жизни людей, оправдании их доверия.
Заслушана информация ответственных лиц о ходе исполнения данных ранее поручений и определены приоритетные задачи на перспективу.