Oʻzbekiston – Rossiya ishbilarmonlar kengashining navbatdagi majlisi
Toshkentda 1-oktabr kuni Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenkoning mamlakatimizga tashrifi doirasida Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan Oʻzbekiston – Rossiya ishbilarmonlar kengashining navbatdagi majlisi tashkil etildi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi aʼzolari ishtirok etdi.
Majlisda Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasida bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish boʻyicha “yashil yoʻlak” tizimi yoʻlga qoʻyilgani, bu oʻz navbatida, yurtimizda yetishtirilayotgan hoʻl va quritilgan meva-sabzovot hamda ishlab chiqarilayotgan tovarlarni Rossiyaning turli hududlariga yetkazish muddatini qisqartirishga, joʻnatilayotgan mahsulot hajmini oshirishga imkon bergani alohida taʼkidlandi. Natijada Rossiya tadbirkorlarining oʻzbekistonlik hamkasblari bilan hamkorlikda ishlashga qiziqishi ortayotir.
Oʻzaro foydali hamkorlikning yangi qirralari haqida soʻz borarkan, bunday imkoniyatlar koʻp jihatdan Oʻzbekistonda biznes yuritish sharoiti jiddiy oʻzgargani tufayli yuzaga kelayotgani qayd etildi. Masalan, koʻplab mahsulotlar boʻyicha Oʻzbekistonga olib kiriladigan tovarlar uchun aksiz soligʻi pasaytirildi, bir qator pozitsiyalar boʻyicha bunday soliq butunlay bekor qilindi. Bundan tashqari, milliy valyuta konvertatsiyasi joriy etildi, eksportchilar tomonidan valyutada koʻrilgan foydani majburiy sotish bekor qilindi.
Mamlakatimizda erkin iqtisodiy zonalar tashkil etilmoqda, Rossiyaga yetkazib beriladigan meva-sabzavot mahsulotlarini bojxona va fitosanitariya nazoratidan oʻtkazish soddalashtirilishi ham ishbilarmonlik muhiti yaxshilanishiga sabab boʻlyapti. Olib borilayotgan chora-tadbirlar samarasida Oʻzbekistonning eksport salohiyati oʻsib bormoqda.
Kun tartibidagi yana bir masala – Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasida hududlararo iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish ham ikki mamlakat ishbilarmon doiralari diqqat markazida boʻldi. Oʻzbekistonlik va Rossiya tadbirkorlarining ikki davlat hududlariga tashriflari oʻzaro foydali bir qator loyihalarni ishga tushirish imkonini berdi.
Majlisda tadbirkorlarga amaliy koʻmak berish maqsadida ishbilarmonlar kengashlari yoʻnalishida hamkorlikni yanada rivojlantirish lozimligiga alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, oʻzaro hamkorlik jarayonida aniq masalalarni hal etishdan tashqari kengashlar kelishilgan majburiyatlar bajarilishini nazorat qiladi va taʼminlaydi. Bu ikki mamlakat manfaatlariga toʻliq javob beradi.
Majlisda Oʻzbekiston – Rossiya ishbilarmonlar kengashining oʻtgan yilgi faoliyati yakunlari koʻrib chiqildi, galdagi vazifalar, tashqi savdo hamda ikki mamlakat korxona, tashkilotlari, tarmoqlararo hamkorligining istiqbolli yoʻnalishlari muhokama etildi.
Muzokaralar yakunida tomonlar transport xavfsizligini taʼminlash sohasida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisida memorandum hamda Oʻzbekiston Respublikasidan yetkazib berilayotgan mahsulotni Rossiya Federatsiyasi tomonidan qabul qilinishi, bojxona hujjatlari rasmiylashtirilishi va mamlakat hududiga kiritilishini tezlashtirish, natijada Oʻzbekistondan eksport qilinayotgan mahsulotlar hajmini oshirish imkonini beruvchi Chora-tadbirlar rejasi imzolandi.

Очередное заседание Узбекско-Российского Делового совета
В Ташкенте 1 октября в рамках визита Председателя Федерального Совета Федерального Собрания Российской Федерации Валентины Матвиенко в нашу страну Торгово-промышленной палатой Узбекистана проведено очередное заседание Узбекско-российского Делового совета.
В мероприятии приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, члены Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации.
На заседании особо отмечалось успешное внедрение системы «зеленого коридора» между Узбекистаном и Россией для упрощения таможенных процедур. Это позволило ускорить процесс доставки покупателям в различных регионах Российской Федерации свежих и сушеных фруктов и овощей, выращенных в Узбекистане, увеличить объем их продукции. В этой связи отмечалось, что повышается интерес бизнесменов из России к сотрудничеству с коллегами из нашей страны.
Говоря о новых аспектах взаимовыгодного партнерства, отмечалось, что они появляются во многом благодаря серьезным переменам к лучшему в условиях ведения бизнеса в Узбекистане. Так, по многим товарным позициям снижен акцизный налог на ввозимые в Узбекистан товары, а по ряду позиций он и вовсе отменен. Кроме того, введена конвертация национальной валюты, отменена обязательная продажа экспортерами валютной выручки.
Наряду с этим создаются свободные экономические зоны. Развитию деловых отношений способствует и введение упрощенного таможенного и фитосанитарного контроля поставок плодоовощной продукции из Узбекистана в Россию.
В результате реализуемых мер повышается экспортный потенциал Узбекистана.
Еще один вопрос находился в центре внимания деловых кругов обеих стран - развитие межрегионального делового сотрудничества между Узбекистаном и Россией. Визиты узбекских представителей бизнеса в регионы России, а российских – в Узбекистан способствовали осуществлению многих взаимовыгодных проектов.
На заседании внимание акцентировалось на дальнейшем развитии сотрудничества по линии деловых советов, которые позволяют оказывать практическое содействие предпринимательству. В частности, в процессе решения конкретных вопросов взаимодействия, советы стремятся обеспечить выполнение договорных обязательств, что полностью отвечает интересам обеих стран. Были рассмотрены итоги деятельности Узбекско-Российского Делового совета за прошедший период, а также обсуждены задачи на предстоящий период, перспективные направления внешнеторгового сотрудничества и межотраслевой кооперации предприятий и организаций двух стран.
В завершение переговоров подписаны меморандум о сотрудничестве по развитию информационно-коммуникационных технологий в сфере обеспечения транспортной безопасности, а также План мероприятий по ускорению приема Российской Федерацией поставляемой из Узбекистана продукции, оформлению таможенных документов и ввоз на территорию страны, в результате позволяющих увеличить объем экспортируемой продукции из Узбекистана.