Hindistonda bo‘lib turgan yoki u yerga borishni rejalashtirayotgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
O‘zbekistonning Hindistondagi Elchixonasi bergan ma’lumotga ko‘ra Hindistonning Bixar shtati va boshqa hududlarida qattiq yomg‘irlar yog‘ishi va ularning natijasida sodir bo‘lgan suv toshqinlari va o‘pirilishlar oqibatida minglab odamlar xavfli hudularni tark etishga majbur bo‘ldilar. Mamlakat bo‘yicha jami 110 dan ortiq odam mazkur tabiiy ofat qurboni bo‘ldi. Odamlarni xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilish hamda mol-mulkidan ayrilgan fuqarolarga yordam ko‘rsatish bo‘yicha Hukumat tomonidan tegishli choralar ko‘rilmoqda.
Shu munosabat bilan TIV Konsullik-huquqiy departamenti Hindistonda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolarini tabiiy ofat hududlariga vaqtinchalik bormaslikka chaqiradi va mamlakatimizning Nyu-Dehli shahridagi Elchixonasi telefon raqamlarini eslatadi: (9111) 24670774, 24670775, 24105640.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в Индии или планирующих ее посетить
По информации Посольства Узбекистана в Индии, в результате проливных дождей и вызванных ими наводнений и оползней в штате Бихар и ряде других индийских регионов тысячи людей были вынуждены покинуть опасные зоны. Жертвами стихии в целом по стране стали более 110 человек. Правительством предпринимаются меры по эвакуации жителей на безопасные территории, оказанию помощи потерявшим имущество согражданам.
В этой связи Консульско-правовой департамент МИД призывает граждан Узбекистана, находящихся в Индии, временно воздержаться от поездок в регионы природных бедствий и напоминает телефоны Посольства нашей страны в г.Нью-Дели: (9111) 24670774, 24670775, 24105640.