Fransiya TIV Davlat kotibi bilan uchrashuv
2019-yilning 1-oktabr kuni Fransiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Parij shahrida Fransiya Respublikasining Yevropa va tashqi ishlar vaziri huzuridagi Davlat kotibi Jan-Batiste Lemuan bilan uchrashdi.
Vazir Fransiya tomoniga Prezident Shavkat Mirziyoyevning Prezident Emmanuel Makron nomiga Fransiyaning sobiq Prezidenti Jak Shirakning vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirgan maktubni yetkazdi. Qayd etilganidek, Jak Shirak o‘z mamlakatining haqiqiy rahbari edi, zamonaviy fransuz davlati tarixidagi eng muhim davr, Fransiyaning xalqaro maydondagi nufuzi ortishi uning nomi bilan bog‘liq. Prezident Jak Shirak O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga shaxsan katta hissa qo‘shgani ta’kidlandi.
Davlat kotibi Fransiya tomoni nomidan og‘ir yo‘qotish munosabati bilan samimiy hamdardlik va dalda so‘zlari uchun Prezident Shavkat Mirziyoyevga minnatdorlik bildirdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Fransiya kun tartibidagi qator masalalar muhokama qilindi. 2018-yil oktabr oyida Parij shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayoni doimiy nazoratga olingani va ko‘p qirrali hamkorlikning barcha sohalarida aniq natijalarga erishishdan tomonlar manfaatdor ekanligi ta’kidlandi.

Meeting with the Secretary of State for Foreign Affairs of France
On October 1, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov, who is on a working visit to France met with the Secretary of State to the Minister for Europe and Foreign Affairs of the French Republic Jean-Baptiste Lemoyne, in Paris, Uzbekistan MFA reports.
The Minister conveyed to the French side the message of President Shavkat Mirziyoyev addressed to President Emmanuel Macron with condolences on the death of former French President Jacques Chirac. It was noted that Jacques Chirac was a true leader of his country, his name is associated with the most important milestones in the history of modern France, the growth of its international authority. It was emphasized that President Jacques Chirac made a huge personal contribution to strengthening traditionally friendly relations, partnership between Uzbekistan and France.
On behalf of the French side, the Secretary of State expressed gratitude to President Shavkat Mirziyoyev for his sincere condolences and words of support in connection with bereavement.
Issues on Uzbekistan – France agenda were discussed at the meeting. It was noted that the parties keep under constant control the implementation of agreements reached within the framework of the summit in October 2018 in Paris, and are interested in achieving concrete results in all areas of multifaceted cooperation.
The parties also exchanged views on the schedule of next round of inter-MFA political consultations, the meeting of the Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation and other bilateral contacts in 2019-2020.