Fransiya TIV Davlat kotibi bilan uchrashuv
2019-yilning 1-oktabr kuni Fransiyada bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Parij shahrida Fransiya Respublikasining Yevropa va tashqi ishlar vaziri huzuridagi Davlat kotibi Jan-Batiste Lemuan bilan uchrashdi.
Vazir Fransiya tomoniga Prezident Shavkat Mirziyoyevning Prezident Emmanuel Makron nomiga Fransiyaning sobiq Prezidenti Jak Shirakning vafoti munosabati bilan hamdardlik bildirgan maktubni yetkazdi. Qayd etilganidek, Jak Shirak o‘z mamlakatining haqiqiy rahbari edi, zamonaviy fransuz davlati tarixidagi eng muhim davr, Fransiyaning xalqaro maydondagi nufuzi ortishi uning nomi bilan bog‘liq. Prezident Jak Shirak O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga shaxsan katta hissa qo‘shgani ta’kidlandi.
Davlat kotibi Fransiya tomoni nomidan og‘ir yo‘qotish munosabati bilan samimiy hamdardlik va dalda so‘zlari uchun Prezident Shavkat Mirziyoyevga minnatdorlik bildirdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Fransiya kun tartibidagi qator masalalar muhokama qilindi. 2018-yil oktabr oyida Parij shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayoni doimiy nazoratga olingani va ko‘p qirrali hamkorlikning barcha sohalarida aniq natijalarga erishishdan tomonlar manfaatdor ekanligi ta’kidlandi.

Встреча с Госсекретарем МИД Франции
1 октября 2019 года находящийся во Франции с визитом Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился в г.Париже с Государственным секретарем при Министре по делам Европы и иностранных дел Французской Республики Жаном-Батистом Лемуаном.
Министр передал французской стороне Послание Президента Шавката Мирзиёева на имя Президента Эмманюэля Макрона с соболезнованиями в связи с кончиной бывшего Президента Франции Жака Ширака. Отмечено, что Жак Ширак был настоящим лидером своей страны, с его именем связаны важнейшие вехи в истории современного французского государства, рост его международного авторитета. Подчеркнуто, что Президент Жак Ширак внес огромный личный вклад в укрепление традиционно дружественных, партнёрских отношений между Узбекистаном и Францией.
Госсекретарь от имени французской стороны выразил признательность Президенту Шавкату Мирзиёеву за искренние соболезнования и слова поддержки в связи с тяжелой утратой.
В состоявшейся беседе обсужден комплекс вопросов узбекско-французской повестки. Было подчеркнуто, что стороны держат под постоянным контролем ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках переговоров на высшем уровне в октябре 2018 года в г.Париже, и заинтересованы в достижении конкретных результатов во всех сферах многопланового сотрудничества.
Стороны также обменялись мнениями относительно графика проведения очередного раунда межмидовских политических консультаций, заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству и других двусторонних контактов в 2019-2020 годах.