Bolalar musiqa va sanʼat maktablari rahbar, oʻqituvchi va konsertmeysterlari mehnatiga haq toʻlash va ularni moddiy ragʻbatlantirish tizimini takomillashtirish toʻgʻrisida
2019-10-02 | Hujjatlar
Bolalar musiqa va sanʼat maktablarida taʼlim-tarbiya berish sifatini yangi bosqichga koʻtarish, koʻp yillar davomida oʻzining fidokorona xizmatlari bilan taʼlim samaradorligini oshirishga hissa qoʻshib kelayotgan bolalar musiqa va sanʼat maktablari rahbar va pedagog xodimlarining ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, ularning ijodiy mahorati va mehnatini munosib ragʻbatlantirish tizimini yanada takomillashtirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Moliya vazirligining bolalar musiqa va sanʼat maktablari xodimlarining bazaviy tarif stavkalarini 2019-yil 1-oktyabrdan:
direktor va direktor oʻrinbosarlari uchun – 1,5 baravarga;
oʻqituvchilar va konsertmeysterlar uchun – 1,25 baravarga oshirish toʻgʻrisidagi takliflari maʼqullansin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda:
a) bolalar musiqa va sanʼat maktablarida oʻquv-tarbiya jarayonini tubdan yaxshilash maqsadida ilgʻor xorijiy tajribani oʻrganish asosida:
taʼlim sifatini baholashning zamonaviy tizimini ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalanishni nazarda tutgan holda oʻquv reja va dasturlarni qayta koʻrib chiqsin hamda tasdiqlasin;
b) bolalar musiqa va sanʼat maktablari:
rahbar xodimlari lavozimiga nomzodlarni tanlov asosida saralash amaliyotini joriy qilish va ularni ragʻbatlantirishni kuchaytirish;
rahbar xodimlarining masofadan turib malakasini oshirish tizimini samarali tashkil etish va qamrovini kengaytirish;
oʻqituvchilari va konsertmeysterlariga nisbatan malaka talablari, ular faoliyatini baholash tizimi hamda taʼlimning mazmun va sifatiga qoʻyilgan davlat talablarini takomillashtirish choralarini koʻrsin.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi mazkur qarorni amalga oshirish bilan bogʻliq xarajatlarni moliyalashtirish uchun talab etiladigan zarur mablagʻlarni 2019-yil uchun ajratsin hamda 2020-yildan boshlab Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti xarajatlari parametrlarida nazarda tutsin.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
5. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О совершенствовании системы оплаты труда и материального стимулирования руководителей, преподавателей и концертмейстеров детских школ музыки и искусства
2019-10-02 | Документы
В целях поднятия образования и воспитания в детских школах музыки и искусства на качественно новый уровень, усиления социальной защиты руководителей и педагогических работников детских школ музыки и искусства, которые на протяжении многих лет своим самоотверженным трудом вносят вклад в повышение эффективности образования, а также дальнейшего совершенствования системы достойного стимулирования их труда и творческого мастерства:
1. Одобрить предложения Министерства культуры, Министерства занятости и трудовых отношений и Министерства финансов Республики Узбекистан о повышении с 1 октября 2019 года базовых тарифных ставок работников детских школ музыки и искусства:
для директоров и заместителей директора – в 1,5 раза;
для учителей и концертмейстеров – в 1,25 раза.
2. Министерству культуры Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок:
а) в целях коренного улучшения учебно-воспитательного процесса в детских школах музыки и искусства на основе изучения передового зарубежного опыта:
разработать и утвердить современную систему оценки качества образования;
пересмотреть и утвердить учебные планы и программы, предусмотрев широкое использование информационно-коммуникационных технологий;
б) принять меры по:
внедрению практики конкурсного отбора кандидатов на руководящие должности в детских школах музыки и искусства и усилению их стимулирования;
эффективной организации и расширению охвата системы дистанционного повышения квалификации руководящих работников детских школ музыки и искусства;
совершенствованию государственных требований к квалификационным требованиям и оценке деятельности преподавателей и концертмейстеров, а также содержанию и качеству образования в детских школах музыки и искусства.
3. Министерству финансов Республики Узбекистан выделить в 2019 году необходимые средства, требуемые для финансирования расходов, связанных с реализацией настоящего постановления, и начиная с 2020 года предусматривать их в параметрах расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан.
4. Министерству культуры совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.