2019-10-02 | Madaniyat
Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi Raisi Valentina Matviyenko mamlakatimizga tashrifi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Norboyeva bilan birga Oʻzbekiston davlat akademik rus drama teatrida boʻldi.
Yuqori martabali mehmonga teatr tarixi va ijodiy faoliyati haqida soʻzlab berildi. Mamlakatimizdagi eng keksa teatrlardan biri boʻlgan mazkur sanʼat dargohi oʻzbek va rus madaniyati anʼanalarini bir-biri bilan chambarchas bogʻliq holda davom ettirayotgan maskan ekani qayd etildi. Zero, Oʻzbekiston sanʼati va madaniyatini rivojlantirishga munosib hissa qoʻshib kelayotgan Davlat akademik rus drama teatrini milliy teatr sanʼatimiz taraqqiyoti jarayonidan ayri tasavvur qilib boʻlmaydi.
Bu yil 85 yilligi nishonlanadigan mazkur teatr rus sahnasining boy tajribasi bilan uygʻun holda ikki xalq oʻrtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlab kelmoqda. Oʻz navbatida, teatr faoliyati oʻzbek dramaturgiyasi yutuqlarini ham oʻzida aks ettiradi.
Spektakl boshlanishi oldidan Tanzila Norboyeva va Valentina Matviyenko teatr jamoasini 85-yubiley mavsumi ochilishi bilan qutladi.
T.Norboyeva martabali mehmonning tashrifi doirasidagi tadbirlar ushbu madaniyat dargohidan boshlanishida oʻziga xos ramziy maʼno borligini taʼkidladi. Zero, Davlat akademik rus drama teatri sahnasida namoyish etiladigan tomosha delegatsiya aʼzolariga serquyosh va mehmondoʻst oʻzbek zaminida kechadigan ikki tomonlama uchrashuvlar davomida koʻtarinki ruh, yaxshi kayfiyat, kuch-gʻayrat baxsh etishi, muzokaralar sermazmun va samarali oʻtishiga xizmat qilishiga umid bildirdi.
Valentina Matviyenko oʻtgan asrning 30-yillari boshida, dolgʻali davrda ochilgan mazkur teatrni tashkil etishga bosh-qosh boʻlgan, tashabbus koʻrsatgan sanʼat fidoyilarini yodga oldi, oʻtgan yillar davomida mazkur sanʼat dargohida ishlagan, hozirda faoliyat koʻrsatib kelayotgan jamoa aʼzolari mehnatini alohida eʼtirof etdi.
Rossiya Federatsiyasi delegatsiyasining tashrifi teatr jamoasi repertuaridagi eng muvaffaqiyatli spektakllardan biri “Bankrot” komediyasi namoyishiga toʻgʻri keldi. Mashhur rus yozuvchisi Aleksandr Ostrovskiyning ilk yirik asari hisoblangan mazkur drama keyinchalik “Svoi lyudi – sochtemsya” deb nomlangan. Ikki koʻrinishli komediya janridagi spektaklning sahnalashtiruvchi badiiy rahbari – Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan artist Vladimir Shapiro, rejissyor – Yuriy Fisan.

Танзила Нарбаева и Валентина Матвиенко посетили Государственный академический русский драматический театр Узбекистана
2019-10-02 | Культура
1 октября 2019 года в рамках визита в нашу страну Председатель Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентина Матвиенко вместе с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилой Нарбаевой посетили Государственный академический русский драматический театр Узбекистана.
Высокопоставленная гостья была кратко проинформирована об истории и творческой деятельности театра. Отмечалось, что один из старейших в стране театр является местом, в котором тесно переплетены узбекская и русская культуры. Жизнь Государственного академического русского драматического театра неотделима от тех процессов, которые определяли развитие узбекского национального театра.
В этом году театр отмечает 85-летний юбилей. Щедро делясь богатейшим опытом русской сцены, он всегда был звеном, скрепляющим связи между русским и узбекским театральным искусством. В свою очередь, театр обогащался достижениями узбекской драматургии.
До начала спектакля Танзила Нарбаева и Валентина Матвиенко поздравили коллектив театра с открытием 85-го юбилейного сезона.
Т.Нарбаева отметила, что начало мероприятий в рамках визита с посещения очага культуры имеет символическое значение. Она выразила надежду, что представляемый коллективом театра спектакль подарит приподнятый дух, хорошее настроение, силы и энергию членам делегации в ходе предстоящих на солнечной и гостеприимной узбекской земле двусторонних встречах, будет способствовать их эффективному и содержательному проведению.
Валентина Матвиенко вспомнила о деятелях культуры, находившихся у истоков создания театра в начале 30-х годов прошлого века, особо подчеркнула труд членов коллектива, работавших на протяжении прошлых лет в этом театре, и действующих в настоящее время артистов.
В этот день творческая группа театра представила для зрителей один из успешных спектаклей из своего репертуара «Банкрот».
Эта драма, являющаяся одним из первых крупных произведений известного русского писателя Александра Островского, позже была переименована как “Свои люди – сочтемся”.
Художественный руководитель этого спектакля в жанре комедии в двух действиях – Заслуженный артист Узбекистана Владимир Шапиро, режиссёр – Юрий Фисан.
Т.Норбоева и В.Матвиенко отметили, что спектакль оставил яркое впечатление и пожелали коллективу театра успехов в новом сезоне.