Investment visa: Xorijiy investorlar uchun maxsus viza joriy etiladi
Prezidentning 2019-yil 19-sentabrdagi 5833-sonli Farmoni bilan Oʻzbekiston Respublikasiga tashrif buyuruvchi xorijiy fuqarolarning ayrim guruhlari uchun qoʻshimcha (elektron boʻlmagan) kirish vizalari toifalarini joriy etish roʻyxatiga qoʻshimcha kiritildi.
2019-yilning 5-yanvaridagi 5611-sonli Farmoniga kiritilgan qoʻshimchaga koʻra, roʻyxatda mavjud boʻlgan “Vatandosh”, “Student visa”, “Academic visa”, “Medical visa”, “Piligrim visa” lar qatoriga endi “Investment visa” ham qoʻshiladi.
Taʼkidlash joizki, “Investment visa” Oʻzbekiston Respublikasi iqtisodiyotiga belgilangan BHMning 8 500 baravari miqdorida investitsiya kiritgan xorijiy fuqarolar va fuqaroligi boʻlmagan shaxslarga rasmiylashtiriladi. Ushbu vizaning amal kilish muddati uch yil.

Investment Visa: Special visa to be introduced for foreign investors
An addition was introduced to the List of introduced additional (non-electronic) categories of entry visas for certain groups of foreign citizens visiting the Republic of Uzbekistan by the Decree of the President No. 5833 of September 19, 2019.
According to the addenda, Investment visa was added to the list of Vatandosh, Student visa, Academic visa, Medical visa and Pilgrim visa.
It should be noted that the Investment visa is issued to foreign citizens and stateless persons who have invested in the economy of the Republic of Uzbekistan in the amount of at least 8500 times the base value. The validity of this visa is three years.