Oʻzbekiston Respublikasida arxiv ishi va ish yuritishni takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
2019-09-23 | Hujjatlar
Oʻtgan davr mobaynida arxiv ishi va ish yuritish sohasida zarur infratuzilma yaratildi, arxiv hujjatlarini jamlash, hisobga olish, saqlash va ulardan foydalanishda ijobiy natijalarga erishildi hamda muayyan intellektual va texnologik salohiyat shakllantirildi, Milliy arxiv fondi Oʻzbekiston xalqining moddiy va maʼnaviy hayotini aks ettirgan, tarixiy, ilmiy va madaniy ahamiyatga ega boʻlgan arxiv hujjatlar bilan boyitildi.
Shu bilan birga, tahlil va oʻrganish natijalari arxiv ishi va ish yuritish sohasiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarni joriy qilish, davlat arxivlarining moddiy-texnika bazasini yaxshilash, arxiv hujjatlarini jamlash, davlat hisobiga olish, saqlash va ulardan foydalanishning zamonaviy mexanizmlarini qoʻllash zarurati mavjudligidan dalolat bermoqda.
Oʻzbekiston Respublikasida arxiv ishi va ish yuritish sohasida davlat boshqaruvi va nazoratini takomillashtirish, qogʻoz shaklidagi, kino, foto va fono hujjatlarini raqamlashtirishni yanada jadallashtirish maqsadida, shuningdek, 2017-2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “Oʻzarxiv” agentligi negizida Oʻzbekiston Respublikasi “Oʻzarxiv” agentligi (keyingi oʻrinlarda – Agentlik) tashkil etilsin.
2. Belgilansinki, 2020-yil 1-yanvardan davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari hamda mahalliy davlat hokimiyati organlari, shuningdek, mulkchilik shakllaridan qatʼiy nazar korxonalar, muassasalar va tashkilotlar faoliyatida shakllanadigan boshqaruv (ish yuritish)ga oid, ilmiy-texnikaviy va boshqa hujjatlarning arxiv saqloviga topshirilishida hamda oʻrnatilgan tartibda yoʻq qilinishida ularning elektron va Milliy arxiv fondining davlatga tegishli qismi hujjatlarining sugʻurta nusxalari talab etiladi.
3. Agentlik:
a) 2020-yil 1-iyungacha Oʻzbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati bilan birgalikda davlat arxivlarida saqlanayotgan tarixiy davr (1917-yilgacha) arxiv hujjatlarini oʻrnatilgan tartibda maxfiylikdan chiqarish boʻyicha choralarni koʻrsin;
b) 2020-yil 1-iyungacha Adliya vazirligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi bilan birgalikda quyidagi davlat xizmatlarini Davlat xizmatlari markazlari va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali koʻrsatilishini joriy qilsin:
oʻqiganlikni tasdiqlash haqidagi arxiv maʼlumotnomasini berish;
ish stajini tasdiqlash haqidagi arxiv maʼlumotnomasini berish;
ish haqini tasdiqlash haqidagi arxiv maʼlumotnomasini berish;
arab alifbosida yaratilgan turkiy, forsiy va arabcha hujjatlardagi axborotlar boʻyicha annotatsiya maʼlumotlarini tayyorlab berish;
arxiv hujjatlari, kitoblar va qoʻlyozmalarni raqamlashtirish (elektron nusxa olish);
v) uch oy muddatda:
doimiy saqlovga olinadigan hujjatlar tarkibini optimizatsiya qilish;
Milliy arxiv fondining davlatga tegishli qismini doimiy saqlash huquqi berilgan vazirliklar, idoralar, tarmoq davlat fondlari va tashkilotlar roʻyxatini qisqartirish;
arxiv ishi jarayonlarini toʻliq qamrab oluvchi va interaktiv qidiruv imkoniyatlari mavjud boʻlgan “Arxiv ishi” yagona axborot tizimi yaratish boʻyicha Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin;
g) 2021-yil 1-yanvargacha davlat arxivlarida saqlanayotgan fondlarni xatlovdan oʻtkazib, ular haqida tegishli maʼlumotlarni qamrab olgan maʼlumotlar bazasini yaratsin.
Belgilansinki, mazkur bandda koʻrsatilgan arxiv maʼlumotnomalarini berish boʻyicha davlat xizmatlari koʻrsatilganligi uchun yigʻim undirilmaydi.
4. Agentlikning 2020-yil 1-yanvardan boshlab arxiv ishi sohasidagi davlat xizmatlarini koʻrsatish muddatlarini ilovaga muvofiq qisqartirish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
5. Belgilab qoʻyilsinki:
Agentlik arxiv ishi va ish yuritish sohasida yagona davlat siyosatini amalga oshiradigan vakolatli davlat organi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “Oʻzarxiv” agentligining barcha huquq va majburiyatlari boʻyicha huquqiy vorisi hisoblanadi;
Agentlik direktori Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining taqdimnomasiga asosan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimidan ozod etiladi;
Agentlik direktori oʻrinbosarlari Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimdan ozod etiladi;
Agentlik direktori va uning oʻrinbosarlari mehnatga haq toʻlash, tibbiy va transport xizmati koʻrsatish sharoitlari boʻyicha tegishli ravishda vazirning birinchi oʻrinbosari va vazir oʻrinbosariga tenglashtiriladi;
Agentlikning hududiy arxiv ishi boshqarmalari boshliqlarini lavozimga tayinlash Agentlik direktori tomonidan tegishlicha Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi.
6. Quyidagilar tuzilsin:
Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy davlat arxivi negizida Oʻzbekiston Milliy arxivi;
Oʻzbekiston Respublikasi Kinofotofono hujjatlari markaziy davlat arxivi negizida Oʻzbekiston Kinofotofono hujjatlari milliy arxivi;
Oʻzbekiston Respublikasi Ilmiy-texnika va tibbiyot hujjatlari markaziy davlat arxivi negizida Oʻzbekiston Ilmiy-texnika va tibbiyot hujjatlari milliy arxivi;
Toshkent shahar davlat arxivi negizida Toshkent shahar markaziy davlat arxivi;
Agentlik huzurida muassasa shaklida Arxiv ishi va ish yuritish boʻyicha malaka oshirish ilmiy-metodik markazi;
Agentlik huzurida yuridik shaxs maqomiga ega boʻlmagan Arxiv ishini rivojlantirish jamgʻarmasi.
Belgilab qoʻyilsinki, Oʻzbekiston Milliy arxivi Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy davlat arxivining, Oʻzbekiston Kinofotofono hujjatlari milliy arxivi Oʻzbekiston Respublikasi Kinofotofono hujjatlari markaziy davlat arxivining, Oʻzbekiston Ilmiy-texnika va tibbiyot hujjatlari milliy arxivi Oʻzbekiston Respublikasi Ilmiy-texnika va tibbiyot hujjatlari markaziy davlat arxivining, Toshkent shahar markaziy davlat arxivi Toshkent shahar davlat arxivining huquqlari va majburiyatlari boʻyicha huquqiy vorisi hisoblanadi.
7. Quyidagilar arxiv ishi va ish yuritish sohasini takomillashtirishning asosiy yoʻnalishlari etib belgilansin:
arxiv ishi va ish yuritish faoliyatiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini jadallik bilan joriy etish, Oʻzbekiston Respublikasi Milliy arxiv fondi hujjatlarini bosqichma-bosqich raqamlashtirish va sugʻurta nusxalarini yaratish;
arxiv hujjatlarini maxfiylikdan chiqarish ishlarini faollashtirish orqali arxiv axborotlaridan foydalanuvchilar sonini kengaytirish;
arxiv xizmatlarini bosqichma-bosqich Davlat xizmatlari markazlari hamda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali koʻrsatilishini tashkil etish;
arxivlarning moddiy-texnika bazasini mustahkamlash hamda infratuzilmasini yanada modernizatsiya qilish, arxiv hujjatlarini jamlash, davlat hisobiga olish, saqlash va ulardan foydalanishning zamonaviy usullarini joriy etish;
arxiv ishi va ish yuritish sohasidagi xodimlarni tanlash, tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirishning ilgʻor va shaffof tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini tatbiq etish yoʻli bilan kadrlar siyosatini shakllantirishning zamonaviy tamoyillarini joriy qilish;
soha xodimlarini moddiy ragʻbatlantirishni yaxshilash uchun qulay shart-sharoitlar yaratish;
arxiv ishi va ish yuritish sohasida davlat boshqaruvini amalga oshirishning ilgʻor va shaffof mexanizmlarini ishlab chiqish va tatbiq etish.
8. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari 2020-yil 1-martgacha respublika shaharlari va tumanlari hokimliklari tomonidan tuzilgan shaxsiy tarkib boʻyicha idoralararo arxivlarni Agentlik idoraviy boʻysunuviga oʻtkazsin va ular negizida shaxsiy tarkib hujjatlari davlat arxivlarini tashkil etsin.
Belgilansinki, shaxsiy tarkib hujjatlari davlat arxivlari faoliyatini moliyalashtirish:
xoʻjalik faoliyatini amalga oshirishdan va shartnoma asosida xizmatlar koʻrsatishdan olinadigan daromadlar;
yuridik va jismoniy shaxslarning xayriya mablagʻlari;
xalqaro moliya institutlari va tashkilotlarining grantlari;
qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshiriladi.
9. Agentlik 2023-yil 1-yanvargacha bosqichma-bosqich davlat arxivlari saqlovida boʻlgan shaxsiy tarkib hujjatlarini shaxsiy tarkib hujjatlari davlat arxivlariga oʻtkazish choralarini koʻrsin.
10. Agentlik:
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan birgalikda ikki oy muddatda boʻsh turgan davlat mulki obyektlari, shuningdek, rekonstruksiya qilinishi va mukammal taʼmirlanishi lozim boʻlgan davlat arxivlarining foydalanilmayotgan bino va inshootlarini xatlovdan oʻtkazib, ularning roʻyxatini tuzsin;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda 2020-yil 1-iyunga qadar shaxsiy tarkib boʻyicha davlat arxivlarini davlat-xususiy sheriklik asosidagi shaxsiy tarkib hujjatlari arxivlariga aylantirish choralarini koʻrib chiqsin.
11. Agentlik bir oy muddatda:
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonun hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan oʻzgartish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin;
Agentlik faoliyatini takomillashtirish toʻgʻrisidagi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qarori loyihasini kiritsin.
12. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О мерах по совершенствованию архивного дела и делопроизводства в Республике Узбекистан
За прошедший период создана необходимая инфраструктура в сфере архивного дела и делопроизводства, достигнуты положительные результаты в комплектовании, учете, хранении и использовании архивных документов, сформирован определенный интеллектуальный и технологический потенциал, Национальный архивный фонд обогащен архивными документами, имеющими историческое, научное и культурное значение и отражающими материальную и духовную жизнь народа Узбекистана.
Вместе с тем результаты анализов и изучений свидетельствуют
о необходимости внедрения в сферу архивного дела и делопроизводства современных информационно-коммуникационных технологий, улучшения материально-технической базы государственных архивов, применения современных механизмов комплектования, государственного учета, хранения и использования архивных документов.
В целях совершенствования государственного управления и контроля в сфере архивного дела и делопроизводства, дальнейшего ускорения цифровизации документов в бумажной форме, кино-, фото- и фонодокументов, а также в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Образовать на базе Агентства «Узархив» при Кабинете Министров Республики Узбекистан Агентство «Узархив» Республики Узбекистан (далее – Агентство).
2. Установить, что с 1 января 2020 года при передаче на архивное хранение и уничтожении в установленном порядке управленческих (делопроизводственных), научно-технических и иных документов, формируемых в процессе деятельности органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах, предприятий, учреждений и организаций независимо от формы собственности, требуются их электронные копии и страховые копии документов государственной части Национального архивного фонда.
3. Агентству:
а) до 1 июня 2020 года совместно со Службой государственной безопасности Республики Узбекистан принять меры по рассекречиванию в установленном порядке архивных документов исторического периода (до 1917 года), хранящихся в государственных архивах;
б) до 1 июня 2020 года внедрить совместно с Министерством юстиции и Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан оказание следующих государственных услуг через Центры государственных услуг и Единый портал интерактивных государственных услуг:
выдача архивных справок о подтверждении обучения;
выдача архивных справок о подтверждении стажа работы;
выдача архивных справок о подтверждении заработной платы;
подготовка аннотационных сведений по информации, содержащейся в тюркских, арабских и персидских документах, созданных на арабской графике;
цифровизация (снятие электронных копий) архивных документов, книг и рукописей;
в) в трехмесячный срок внести предложения в Кабинет Министров Республики Узбекистан по:
оптимизации состава документов, принимаемых на постоянное хранение;
сокращению перечня министерств, ведомств, отраслевых государственных фондов и организаций, которым предоставлено право постоянного хранения документов государственной части Национального архивного фонда;
созданию единой информационной системы «Архивное дело» с полным охватом процессов архивного дела и интерактивными поисковыми возможностями;
г) до 1 января 2021 года провести инвентаризацию фондов, хранящихся в государственных архивах, и создать базу данных с охватом соответствующих сведений по данным фондам.
Установить, что за оказание государственных услуг по выдаче архивных справок, указанных в настоящем пункте, сбор не взимается.
4. Согласиться с предложением Агентства о сокращении, начиная с 1 января 2020 года, сроков оказания государственных услуг в сфере архивного дела согласно приложению.
Агентство является уполномоченным государственным органом, ведущим единую государственную политику в сфере архивного дела и делопроизводства, и считается правопреемником Агентства «Узархив» при Кабинете Министров Республики Узбекистан по всем его правам и обязательствам;
директор Агентства назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Узбекистан по представлению Премьер-министра Республики Узбекистан;
заместители директора Агентства назначаются на должность
и освобождаются от должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
директор Агентства и его заместители по условиям оплаты труда, медицинского и транспортного обслуживания приравниваются соответственно к первому заместителю министра и заместителю министра;
назначение на должность начальников территориальных управлений архивного дела Агентства осуществляется директором Агентства по согласованию соответственно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента.
Национальный архив Узбекистана на базе Центрального государственного архива Республики Узбекистан;
Национальный архив кинофотофонодокументов Узбекистана на базе Центрального государственного архива кинофотофонодокументов Республики Узбекистан;
Национальный архив научно-технической и медицинской документации Узбекистана на базе Центрального государственного архива научно-технической и медицинской документации Республики Узбекистан;
Центральный государственный архив города Ташкента на базе Государственного архива города Ташкента;
Научно-методический центр повышения квалификации
по архивному делу и делопроизводству при Агентстве в форме учреждения;
Фонд развития архивного дела при Агентстве без статуса юридического лица.
Установить, что Национальный архив Узбекистана является правопреемником по правам и обязательствам Центрального государственного архива Республики Узбекистан, Национальный архив кинофотофонодокументов Узбекистана – Центрального государственного архива кинофотофонодокументов Республики Узбекистан, Национальный архив научно-технической и медицинской документации Узбекистана – Центрального государственного архива научно-технической и медицинской документации Республики Узбекистан, Центральный государственный архив города Ташкента – Государственного архива города Ташкента.
7. Определить основными направлениями совершенствования сферы архивного дела и делопроизводства:
ускоренное внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в деятельность по архивному делу
и делопроизводству, поэтапную цифровизацию и создание страховых копий архивных документов Национального архивного фонда Республики Узбекистан;
расширение количества пользователей архивной информацией путем активизации деятельности по рассекречиванию архивных документов;
поэтапную организацию оказания архивных услуг через Центры государственных услуг и Единый портал интерактивных государственных услуг;
укрепление материально-технической базы и дальнейшую модернизацию инфраструктуры архивов, внедрение современных методов комплектования, государственного учета, хранения и использования архивных документов;
внедрение современных принципов формирования кадровой политики путем применения передовых и прозрачных организационно-правовых механизмов отбора, подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников сферы архивного дела и делопроизводства;
создание благоприятных условий для улучшения материального стимулирования работников сферы;
разработку и внедрение передовых и прозрачных механизмов государственного управления в сфере архивного дела и делопроизводства.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента до 1 марта 2020 года передать в ведомственное подчинение Агентства межведомственные архивы по личному составу, созданные хокимиятами городов и районов республики, и образовать на их базе государственные архивы документов по личному составу.
Установить, что финансирование деятельности государственных архивов документов по личному составу осуществляется за счет:
доходов, получаемых от осуществления хозяйственной деятельности и оказания услуг на договорной основе;
благотворительных средств юридических и физических лиц;
грантов международных финансовых институтов и организаций;
9. Агентству до 1 января 2023 года принять меры по поэтапной передаче документов по личному составу, хранящихся в государственных архивах, в государственные архивы документов по личному составу.
10. Агентству:
совместно с Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан в двухмесячный срок провести инвентаризацию и составить перечень пустующих объектов государственной собственности, а также неиспользуемых зданий и помещений государственных архивов, подлежащих реконструкции и капитальному ремонту;
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента до 1 июня 2020 года рассмотреть вопрос о преобразовании государственных архивов документов по личному составу в архивы документов по личному составу на основе государственно-частного партнерства.
11. Агентству в месячный срок внести:
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа;
проект постановления Президента Республики Узбекистан
о совершенствовании деятельности Агентства.
12. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.