BMT Bosh kotibining maxsus vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 19-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov BMT Bosh kotibining yo‘l harakati xavfsizligi masalalari bo‘yicha maxsus vakili Jan Todtni qabul qildi.
Vazir mehmonni qutlar ekan, uning BMT Bosh kotibining yo‘l harakati xavfsizligi masalalari bo‘yicha ilk vakili sifatidagi faoliyatini va mazkur yo‘nalishdagi global sheriklikni qo‘llab-quvvatlash borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida barqaror transport infratuzilmasini yaratish, yo‘l harakati xavfsizligi sohasi qonunchiligini va huquqni qo‘llash tizimini takomillashtirish kabi muhim jabhalardagi hamkorlikning istiqbollari muhokama qilindi.
Shu o’rinda O‘zbekiston tomoni BMTning yo‘l harakati sohasidagi loyihalarni moliyalashtirishga yo’naltirish va ularni amalga oshirishga yo‘naltirilgan Trast fondi tuzilishini qo‘llab-quvvatladi, Fond doirasidagi amaliy hamkorlikka qiziqish bildirdi.

Встреча со спецпосланником Генсека ООН
19 сентября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял специального посланника Генерального секретаря ООН по вопросам безопасности дорожного движения Жана Тодта.
Приветствуя гостя, Министр высоко оценил его деятельность в качестве первого в истории посланника Генсека ООН по вопросам безопасности дорожного движения и усилия по поддержке глобального партнерства на этом направлении.
В состоявшейся беседе стороны обсудили перспективы сотрудничества в таких важных областях, как создание устойчивой транспортной инфраструктуры, совершенствование законодательства и правоприменения в сфере безопасности дорожного движения.
В данном контексте узбекская сторона поддержала создание Трастового фонда ООН, направленного на мобилизацию финансирования и реализацию проектов в области дорожного движения, и выразила заинтересованность в практическом взаимодействии по линии Фонда.