BMT Bosh kotibining maxsus vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 19-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov BMT Bosh kotibining yo‘l harakati xavfsizligi masalalari bo‘yicha maxsus vakili Jan Todtni qabul qildi.
Vazir mehmonni qutlar ekan, uning BMT Bosh kotibining yo‘l harakati xavfsizligi masalalari bo‘yicha ilk vakili sifatidagi faoliyatini va mazkur yo‘nalishdagi global sheriklikni qo‘llab-quvvatlash borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida barqaror transport infratuzilmasini yaratish, yo‘l harakati xavfsizligi sohasi qonunchiligini va huquqni qo‘llash tizimini takomillashtirish kabi muhim jabhalardagi hamkorlikning istiqbollari muhokama qilindi.
Shu o’rinda O‘zbekiston tomoni BMTning yo‘l harakati sohasidagi loyihalarni moliyalashtirishga yo’naltirish va ularni amalga oshirishga yo‘naltirilgan Trast fondi tuzilishini qo‘llab-quvvatladi, Fond doirasidagi amaliy hamkorlikka qiziqish bildirdi.

Meeting with the UN Secretary General’s Special Envoy
On September 19, 2019, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the Special Envoy of the UN Secretary General for Road Safety Jean Todt.
Welcoming the guest, the Minister praised his activities as the first Envoy of the UN Secretary General on Road Safety and efforts to support a global partnership in this direction.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, at the meeting, the parties discussed the prospects for cooperation in such important areas as creation of a sustainable transport infrastructure, improving legislation in road safety.
In this context, the Uzbek side supported the creation of the UN Trust Fund, aimed at mobilizing funding and implementing projects in road traffic, and expressed interest in practical cooperation through the Fund.